Nie ulega wątpliwości,że woda i glebie i roślinom jest bardzo potrzebna, w przeciwnym razie tj.bez podlewania rozpocznie się proces usychania i wszystko to co było zielone zrobi się żółte.
Podlewać jednak należy mądrze.Co to znaczy ? To znaczy,że : NIGDY PRZENIGDY W SAMO POŁUDNIE, BO ? bo nagrzane słońcem rośliny narażamy na szok termiczny,bo ? przy takiej suszy i takich upałach ponad 50 % wody wyparuje.To proszę sobie obliczyć,że nie całe wiaderko wody dostała gleba,dostała tylko pół,bo druga połowa w zetknięciu z nagrzaną glebą na ten tychmiast,albo jeszcze szybciej jest już ponad podlewanym zagonkiem.
Podlewać mądrze to raz na dwa trzy dni ,ale solidnie ,sprawdzając czy przemiękła,czy jest wilgotna warstwa na podlewanych zagonkach na głębokość co najmniej 20 cm,bo 20 cm.to przeważnie jest taka warstwa gleby.Poniżej znajduje się podglebie,które z natury swojej jest wilgotne,bo ? Bo okrywa je gleba,ale gleba jest najważniejsza,bo to w niej znajduje się najwięcej korzeni włośnikowych, to jest tych,które zaopatrują roślinę we wszystko,nie tylko w wodę,ale także w składniki pokarmowe ,bo to one , te składniki pokarmowe zalegają w glebie i to one po rozpuszczeniu w wodzie są dostarczane,to one odżywiają...................zatem i karmią i poją.
Przy takiej pladze suszy sprawdzenie jak głęboko dotarła woda po podlewaniu jest obowiązkiem.
Od czego rozpocząć podlewanie ? Od tych roślin,które korzenią się płytko.Ja w pierwszej kolejności podlałabym iglaki i krzewy ozdobne będące przed kwitnieniem i inne rośliny ozdobne także ,te przed kwitnieniem.
Potem rośliny dyniowate,one również maja króciutkie korzonki,szczególnie ogórki.
Tylko jest taki problem :Jeżeli bardzo zależy nam na kształtnych ,słodkich owocach ogórków,to dobrze będzie od momentu wiązania plonu podlewać je wodą odstaną,napowietrzoną ,
dotlenioną, co nie zawsze jest takie proste do spełnienia ,bo potrzebna będzie np. beczka 40 l.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz