piątek, 13 czerwca 2014

Jeszcze o truskawkach ............................ czy wiesz,że? 2 letnia roślina truskawki  ma korzenie sięgające w głąb gleby 1,5 m ,służą one do tego by w okresach suszy sięgnąć wody ,ale ma też korzenie znajdujące się tuż pod powierzchnią [ bo tam jest najwięcej składników pokarmowych] one mają długość ok. 1 m. Proszę popatrzeć na zagonek z truskawkami i pomyśleć o tym dokąd korzenie sięgają i przypadkiem nie przesadzać starych roślin tłumacząc się.......................... przecież  biorę z całą bryłą korzeniową.Do sadzenia służą młode sadzonki.

poniedziałek, 9 czerwca 2014

No dobrze,niech bedzie o truskawkach...........Jeżeli rosną na działce ,to niebawem zakończa plonowanie,a wówczas.......................należy skosić im liscie na wysokości około  5 cm licząc od ziemi,by nie uszkodzić pąków wzrostu.Wypielić i usunąć rozłogi,ktore,niebawem tak zagęściłyby nasadzenia,że nie można by odróżnić roślin posadzonych od tych co posadziły się same.Nastepnie nawozi się zagonek bo......................... to może wydawać się dziwne ale zaraz po odrośnięciu roślin,zaczynają one wiązać plon na nastepny sezon.Koszenie liści bardzo poprawia zdrowotność truskawek,ale........................ u w a g a ........ nie można tego zrobić "kiedyś tam" nie ,nie.Najpóżniej w dwa tygodnie po zebraniu ostatnich owoców.

A Ci co w tym roku ,będą zakładać nowy zagonek ,mają jeszcze trochę czasu,bowiem najlepszym terminem jest pierwsza dekada sierpnia,a teraz na tym miejscu winny rosnąć nawozy zielone np:wyka ,peluszka.łubin itp.Po przekopaniu  będą nawoziły rośliny rozkładając się stopniowo w glebie I kochani nigdy,przenigdy nie uprawiać truskawek ,po truskawkach.Przerwa winna wynosić co najmniej 8 lat.Na tym dziś kończę choć przyznam o truskawkach jak o pomidorach mogę nieskończenie.Nie wiem tylko co  Was najbardziej interesuje?