sobota, 14 marca 2020

Dalie,to typowe kwiaty lata.Jest ich obecnie duży wybór.Od niskich,niziutkich,do wysokich wymagających podpór.
Widzę je w takiej kompozycji:
W tle duże,ta największe,potem średnie,tuż przed dużymi,potem najmniejsze, najniższe.Patrząc z daleka na taka kompozycję ma sie wrażenie,że dalie kwitną od  korzeni po szczyty.
Niestety rośliny te wymagają wykopywania na zimę i przechowywania w chłodnym,ciemnym miejscu i wilgotnym piasku.Uwaga !- tylko wilgotnym.

No i Gladiole.To też kwiaty lata i też bulwy ich podobne do cebul po przekwitnieniu i uschnięciu liści należy   przechować w zimie w pomieszczeniu chłodnym i suchym np. w garażu.Wiele osób tam je przechowuje z dużym sukcesem.Piwnice bywają czasem zbyt wilgotne,czego bulwy gladioli nie lubią.
Proponuje posadzić je [w maju ] pojedynczo  pomiędzy innymi bylinami ,albo :....................pozostawić na samym szczycie skalniaka miejsce i tam posadzić kilka  lub kilkanaście bulwek.Przepięknie sie prezentują.Na moim skalniaku rosły zawsze,ale po wymianie pewnej ilości ziemi.Czasem wymagają podpór,co w przypadku pojedynczych egzemplarzy jest kłopotliwe .Gdy rosną w kępie podpora jest tylko jedna i do niej przywiązujemy wszystkie.

To tyle na dziś.
W nadziei,że przecież kiedyś musi się skończyć to królowanie wirusa i będzie można już wyjść z domu i nawet pojechać na działkę,cd.tematu..................:rośliny cebulowe,bulwiaste,byliny.

Cyklameny: Piękne przepiękne,ale trudne w uprawie.Kwitną od lutego do kwietnia kwiatami w kolorze różowym,czerwonym i białym.Bulwy ich winny zimować w ziemi,ale ze względu na to,że nie są zbyt odporne na mróz,należy je przykryć suchą ściółką.
Znam osobę zakochaną w tych kwiatach i by mieć pewność,że dobrze przezimują  pogrubia warstwę ściółki i okrywa ją ,tę ściółkę, plastikowym pojemnikiem z nawierconymi otworami po bokach,by dochodziło tam powietrze.Na wierzchu kładzie kamień.Pojemnik chroni je także od deszczu,co jest dość istotne ,bo bulwy łatwo zagniwają w zimie,przy dużej wilgotności.Ubolewa on tylko,ja także,że bulw nie można dzielić.

Dalie :......................
Prawdę powiedziawszy,nie mam ochoty na nic ! Nie dość ,że jestem w grupie największego ryzyka [81 lat ],to jeszcze mam siedzieć w domu.Coś  by trzeba zrobić z tym smutkiem :

Karliczek poszedł na pierwsza szychta do kopalni.W domu pozostała nowo kupiona szafa ,ale co przejedzie tramwaj szafa się rozpada.Jakby tu ją prawidłowo poskręcać myśli Karliczek.Coś po pracy trza zaradzić.W tym czasie do Karliczkowej  zapukał sąsiad by pożyczyć soli.Od słowa do słowa i  postanowił pomóc w problemie,ale co ją poskładał to się rozpadała jak przejechał tramwaj. Kilka prób się nie powiodło.W końcu wpadł na pomysł,że jak on w środku potrzyma rozpadające się boki szafy,to czy wtedy też się rozpadnie,czy nie jak przejedzie tramwaj.Siedzi zatem w środku i czeka,ale w tym czasie wrócił Karliczek z pracy.Zagląda do szafy i zaskoczony pyta sąsiada co on tam robi ? Sąsiad na to jak najszczerzej "Czekam na tramwaj.".

środa, 11 marca 2020

Za wyjątkiem brzoskwiń i nektaryn można już przystąpić do prześwietlania śliw jabłoni i grusz.
Brzoskwinie i nektaryny prześwietla się w okresie kwitnienia,
.Zdaje sobie sprawę z tego,że to  trochę dziwnie brzmi,ale tak jest prawidłowo,bowiem groźna choroba tych drzew objawiająca się gumozowaniem [ podobne do żywicy] " kropelki "przyklejone do gałązek ,to w efekcie końcowym RAK BAKTERYJNY KORY,najbardziej "buszują w powietrzu" właśnie teraz i tylko czeka by opanować miejsca zranień spowodowane piłką lub sekatorem.Zatem jeszcze nie teraz,nie teraz prześwietlamy brzoskwinie i nektaryny.Pozostałe drzewa  tak,ale radzę prześwietlać ,to jest wyciąć gałąź lub gałęzie piłką.Bo każde skracanie pędów sekatorem zemści się tym,że na tym miejscu pojawi się kilka pędów,które zagęszczą drzewo i nie dopuszczą w głąb korony światła i słońca,co nie jest bez znaczenia na wygląd,wielkość i smak owoców.
Wszystkie rany po cieciu piłką należy zasmarować pastą przeznaczona do szybkiego gojenia się ran.
I to tytle na dziś.Do roślin cebulowych i innych bylin powrócę przy następnych spotkaniach.
Pogoda coraz bardziej wiosenna co może spowodować i niechby wyjazdy na działki.I co tam teraz można zrobić? Spośród wielu prac [ na ile znam życie ] z pewnością  będzie to cięcie,prześwietlanie drzew i krzewów.
By nie popełnić błędów,moja rada :
Z pewnością bez szkody dla krzewów,można je prześwietlić[FORMY KRZACZASTE ]
Co wycinać ? Wycinać pędy najstarsze,to jest te pokładające się prawie na ziemi.Szczególnie jest to dobrze widoczne u porzeczki czarnej.Starsze pędy to także te które mają więcej jak 5 lat.Na takich owoce rodzą sie bardzo drobne.Wycinając je udostępniamy miejsca młodym.
Ponieważ krzewy jagodowe wcześnie rozpoczynają wegetację,można także już teraz zastosować nawożenie,nawozem mineralnym w ilości 1 garści pod każdy krzew.Można także zastosować nawóz organiczny.Myślę tu o sproszkowanym oborniku.Tu garści może być 5,a nawet 6.By jednak nie rozwiał go wiatr należy  na obornik posypać ziemię.
Podobne nawożenie może mieć miejsce pod krzewy szczepione na pniu.Ich jednak nie radzę prześwietlać.Bo to co raz zostanie wycięte już nie odrośnie,bo jak wcześniej napisałam są one to jest agresty i porzeczki szczepione na zupełnie innej roślinie.Należy tylko wycinać to co przy ziemi wyrasta zielonymi pędami.
A drzewa ?
Na krótko dziś,na krótko,ale sytuacja tego wymaga !
Przed tym jednak :
Plan przewiduje by tory kolejowe biegły przez miejscowość X  usytuowaną w górach,a tam na trasie gospodarstwo pewnego bacy.I kto teraz mu o tym powie ? Wysłano najbardziej doświadczonego urzędnika gminy,a on starał się powiedzieć to tak by nie zdenerwować bacy.
Baco, wita co ?
Ano - nie wim .
Tu będzie biegła kolej.
A niech ta se biegnie.
Ale ona będzie biegła przez wasze pole.
Niech biegnie.
Ale też przez podwórko.
Niech biegnie.
Ale będzie biegła tu gdzie wasza chałupa.
O ! - co to to nie.Ja tam ciągle drzwi otwierał i zamykał nie będę.

niedziela, 8 marca 2020

Wiosną smakują wszystkim nowalijki.Proponuję zatem taką kompozycję do kanapek :
Pęczek szczypioru i pęczek rzodkiewek pokroić .Rzodkiewkę w plasterki.Dwa jaja ugotowane na twardo  pokroić w kostkę.Wszystko razem wymieszać z 4,lub więcej łyżkami majonezu.Ewentualnie posolić.Nałożyć kopiasto na kanapki.To jest pyszne................
I to tyle na dziś .
Cebulice,to pięknie kwitnące w  marcu i kwietniu na niebiesko byliny.Rozmnażanie ich jest dwojakie,z nasion i przez podział cebul.Wydobyte z ziemi cebule należy natychmiast posadzić w nowe miejsce.Nie suszyć.Widzę je w połączeniu z jakimiś biało kwitnącymi bylinami.
Ponieważ kwitnienie ich ma miejsce wtedy,gdy trawników jeszcze się nie kosi,mogą być prowadzone na dziko w niskiej trawie.Zimują zawsze w glebie.
Z Zawilców można stworzyć piękną plamę np. w kształcie serca balansując kolorami.Kwitną  na biało i czerwono w  końcu maja i czerwcu.Podobnie jak Amarylisy ,też lubią południowe ściany.Ja widzę to tak :
Przy samej ścianie budynku Amarylisy,a przed nimi Zawilce.Zawilce niskie,Amarylisy wysokie ,zatem nie będą  sobie wzajemnie przeszkadzały.
Niestety - należy je co dwa lata wykopywać w dwa tygodnie po kwitnieniu i podzielić,bo pozostawione w glebie bardzo ograniczyłyby kwitnienie ,a cebulki  zdrobniały.W prawdzie nie lubią mroźnych zim,ale przy takiej jak tegoroczna mogą zawsze pozostać na zagonku.
Cebulice:...................
Wiosną najszybciej wznawiają wegetacje byliny,a wśród nich rośliny ozdobne  cebulowe ,bulwiaste i inne zimujące w gruncie.
 Niebawem zakwitną .Niektóre już zakwitły.Warto wiedzieć ,co lubią,czego nie lubią,by stworzyć im najlepsze warunki ,i tak np.:
Amarylisy! W prawdzie do kwitnienia czasu mają jeszcze dużo,bo kwitną w sierpniu i wrześniu,ale................są one niezbyt odporne na mrozy.Lubią być osłonięte od północnych zimnych wiatrów i z tej to przyczyny najlepszym dla nich stanowiskiem będzie południowa ściana budynku.Można też posadzić je przed szklarnią lub tunelem foliowym.
I jeszcze jedno : Zakwitają późno,ale liście ich można zauważyć już w lutym,co jest bardzo istotne bo wskazują one gdzie zastosować nawożenie ,które to wiosną jest bardzo wskazane im wcześniej,tym lepiej.Oczywiście nie posypując samych roślin,a tylko glebę w pobliżu.Wskazany będzie nawóz  mineralny dla roślin kwitnących.

A Zawilce ?..................



Moje informacje z przyczyn zdrowotnych są krótkie.Na dłuższe siedzenie nie pozwala mi kręgosłup - niestety,za co przepraszam Tych z Państwa,którzy oczekują dłuższych.
A tymczasem:
J. Tuwim :Treść adekwatna  do dzisiejszego Święta  Kobiet:
 - Co to za łotry ,ci mężczyźni.przysięgam ci,że gdyby mój pierwszy mąż nie umarł, nie wyszłabym powtórnie za mąż.