sobota, 10 marca 2018

Tytułem przypomnienia : Wysiew nasion roślin ozdobnych i warzyw w pojemniki,doniczki itp.należy wykonać nie prędzej jak po 20 marca ,by rośliny nie wybiegały,nie wyciągały się do światła i słońca.Do tego tematu jeszcze powrócę.
Przeważnie przechowywane są przez zimę pelargonie.Pomimo skąpego podlewania urosły.Teraz z tymi przyrostami należy coś zrobić.Należy jej obciąć,nie żałować .Pozostawić tylko kilka oczek [[to tam gdzie liście ].Z nich to rośliny wypuszcza pędy boczne.Na razie może to nieciekawie wyglądać ,ale już w dwa trzy tygodnie po wystawieniu na zewnątrz [po połowie maja] rozkrzewią się .Obcięte pędy można wykorzystać jak rozsadę.Należy oberwać 3,4 liście i wsadzić do ziemi tę część z oberwanymi liśćmi.Z nich to - z oczek wyrosną korzenie.Przezimowane pelargonie można już nawozić,regularnie tak jak latem.Nowo ukorzenione dopiero za miesiąc.
Warzywa zachowają swój kolor i smak jeżeli przed zamrożeniem je  umieścisz na chwilę nad parą ,lub krótko obgotujesz   [3,do 5 minut] Rozmrożone  nie będą miały posmaku surowizny.
A zamrożone surowe choćby były  długo gotowane będą miały posmak surowizny.

Zamrożony ryż można przechowywać nawet do 9 miesięcy.Przed spożyciem wyłóż go na sito i potrzymaj nad parą dla odmrożenia.

Owoce  mrożone możne  przechowywać przez  8,10 miesięcy.Aby nie poprzymarzały do siebie zamroź je najpierw luzem.

Wiśnie dużo lepiej nadają się do zamrożenia jak czereśnie.

Jagody i maliny nadają się do zamrożenia pod warunkiem,że będą idealnie suche.

Jajko ani surowe,ani gotowane do mrożenia się nie nadaje.

Natkę pietruszki,kopru itp .dobrze jest po umyciu i obsuszeniu włożyć do plastikowego woreczka.Chcąc użyć zamrożone ziele należy  kilka razy ścisnąć woreczek - a zawartość sama się rozkruszy.

I to byłoby tyle na temat zamrażania i odmrażania.

Bo teraz kilka uwag związanych z roślinami zaokiennymi,balkonowymi, przechowywanymi w chłodnych i widnych pomieszczeniach zimą.
Żyj praktycznie i zdrowo,zatem porad kulinarnych c.d.
O zamrażaniu odmrażaniu  jeszcze :
W ramach odrobienia zaległości najpierw :
J. Tuwim.
Bogatego fabrykanta P. długo błagał Salo Macenstejn o zapomogę,aż wreszcie otrzymał  kilkadziesiąt złotych.
Tego samego dnia wieczorem  P. wchodzi do Brystolu i widzi Macenstejna  spożywającego łapczywie porcję gruboziarnistego kawioru. P.jest oburzony ;
Panie  Macenstejn ! Co to znaczy ?
Przed kilkoma godzinami otrzymał pan ode mnie jałmużnę,a teraz zajada pan kawior ?
- Przepraszam  pana,odpowiada Salo.Kiedy nie mam pieniędzy - nie mogę jeść  kawioru.Kiedy mam pieniądze ,nie wolno mi jeść kawioru,no to pytam się pana  : kiedy ja właściwie mam jeść kawior ?
A po lutym marzec spieszy ,koniec zimy wszystkich cieszy.  [ polskie ]
Gdy dzika gęś w marcu przybywa ,ciepła wiosna bywa.  [ polskie ]

Chyba na żadną porę roku nie cieszymy sie tak jak na wiosnę.Żadnej z takim utęsknieniem nie oczekujemy. Bo.....................bo po ciemnych i zimnych dniach wita nas słońce .A czy wiecie,że już przybyło dnia prawie cztery godziny? Za czasów mojego dzieciństwa w taki słoneczny i ciepły dzień wystawiało się podwójne okna.Lądowały  na strychu.W ówczesnych kamienicach podwójne okna oznaczały otwierane na zewnątrz i do wewnątrz.Na lato wystawiało się te otwierane do wewnątrz.Znikała też wata ,która między oknami była przez całą zimę dla ocieplenia ,a dla urody na tę watę kładziono  bombki  choinkowe zwane wtedy z niemieckiego kuglami.Posypywano też watę  kolorowym konfetti. Mój ojciec ,człowiek z natury praktyczny buntował się przeciw takim ozdobom mówiąc  : "Toż to jakiś niezdrowy rytuał związany jest z tymi oknami."Mnie cieszyło wystawianie ich ,bo pozostawała tylko polowa do mycia.
O ileż wygodniejsze jest teraz życie.

czwartek, 8 marca 2018

Jeszcze o zamrażaniu  i odmrażaniu,
Najważniejsza zasada :Raz rozmrożonego produktu,nie wolno,absolutnie nie wolno powtórnie zamrażać.Grozi to  poważnym zatruciem pokarmowym.

Nie wstawiaj do zamrażalnika ciepłych potraw.Nie wychodzi to na dobre,ani potrawom ,ani zamrażalnikowi.Pokrywa się grubą warstwa ludu ,bo ciepłe potrawy parują ,a para zamienia się w lód.

Zamrożonych filetów rybnych,nie powinno się rozmrażać,bowiem wcześniej  rozmrożone tracą estetyczny wygląd i smak.Przyprawiać  należy w trakcie smażenia.Gorzej jeżeli pragniemy ryby panierowanej .Zamrożona kostka ryby " nie chwyci panierki ".No tak,ale wtedy nie widać,że straciła na swoim wyglądzie.

Zanim zamrozisz mięso w kawałkach  owiń każdy kawałek w folię do żywności,a wówczas nie posklejają się podczas mrożenia.Łatwiej też  później wyjąć z zamrażalnika wybrany kawałek,czy kawałki.

Drób należy rozmrażać w lodówce,bowiem im proces rozmrażania jest wolniejszy tym lepiej zachowuje swoją jakość.W zależności od wagi sztuki proces odmrażania winien trwać od 12 do 24 godzin.

I to tyle na dziś ,a kto myśli,że to koniec tematu o zamrażaniu i odmrażaniu ,ten jest w błędzie.Dziś ,nadmiar wiadomości,bo nie wiem jak to będzie jutro ?
Zatem ; porad kulinarnych kilka:

Coś  popularnego,bardzo popularnego .Krzew Lilak zwyczajny,bez.
Nie znam działki na której nie byłoby tego krzewu.Ze względu na swoje rozmiary dobrze jest posadzić go w rogu działki,przy altance ,albo w pobliżu miejsca wypoczynku.Warto sadzić odmiany szlachetne.Nie ma żadnego problemu w nabyciu ich.A jakie ? A takie które np.są białego koloru o kwiatach pojedynczych lub pełnych,albo o dużych,bardzo dużych o kwiatach  barwy purpurowofioletowej,lub różowofioletowej.Najbardziej jednak polecam  odmiany o olbrzymich kiściach jasno ametystowych  i niebieskawych.Lilak nie jest wymagający co do gleby.Kwitnące  gałęzie lilaka można ścinać w dowolnej ilości- krzew na tym nie ucierpi.Konieczne jest cięcie ,by nie osłabiać krzewu niepotrzebnie zaraz po kwitnieniu wg. zasad  stosowanych do II grupy.Postępując w ten sposób uzyskuje się coroczne  obfite kwitnienie.
By ścięte gałązki nie zwiędły zbyt szybko w wazonie należy ich końce potłuc pałką ,albo zwiędnięte na moment wstawić do gorącej wody.Taka reanimacja dobrze im zrobi.
Radzę ,natomiast poświęcić czas altance.Po zimie należy w ciepły  i słoneczny dzień  pootwierać wszystko co się da,Wpuścić  świeże powietrze i wygonić zapach stęchlizny.Wszystkie firanki ,zasłonki itp wyprać,a chodniki pozostawić powieszone pod dachem na kilka dni.W takiej "wypranej" i wywietrzonej  altance będzie zdrowo przebywać.Aha ! - naoliwić zamki i kłódki .Bezproblemowo można to zrobić olejem zaniesionym na  na działkę w strzykawce.To bardzo ułatwia sprawę.Ale ! - Uwaga ! są takie zamki których się nie oliwi np. Gerda.
Oczami,a właściwie uszami wyobraźni słyszę jak działkowcy już ustalają kiedy na działkę ? 
No !- kiedy ? A to zależy od położenia jej tj. działki.Te położone nieco wyżej i z piaszczystą glebą można już odwiedzać.Bo ! - bo na takiej nie spowoduje się szkód,bo gleba obeschła  a ,ewentualny nadmiar wody wsiąkł  i to zarówno na czarnej glebie jak i na trawniku,Lepiej jednak sprawdzić czy stąpając nie pozostawimy śladów  [ dotyczy to  trawnika] .Bo ? 
Bo ślady te pod postacią wgłębień pozostaną,a ładny trawnik,to równy trawnik.
Jeżeli już jestem przy trawniku,to przypominam o odfilcowaniu  tj. energicznym wygrabieniu suchej,ubiegłorocznej trawy,ale,ale  !  Czy już dziś...................nie wiem,wiem natomiast,że winno to mieć miejsce przed rozpoczęciem wegetacji ,przed zazielenieniem się jej,a potem ? a potem należy wpuścić powietrze do korzeni.Służą do tego specjalne narzędzia ,lub w braku tychże można to zrobić widłami ,wbijając je na głębokość  kilku centymetrów ,starając się oszczędzać własne stopy.No i nie wykonywać tego rodzaju prac w klapkach.Znam kogoś kto własnie napuścił  powietrza w klapek  i w  stopę. I to jest to co na trawniku winno się wykonać przy pierwszych  odwiedzinach na działce po zimie.Nie bierzcie się " za glebę " .Niech lepiej obeschnie.Ta sprawa ,to sprawa za dwa,trzy tygodnie.Teraz będzie się mazała i przyklejała do narzędzi Zbyt wczesne norkrosowanie i grabienie tylko popsuje jej strukturę.

Radzę natomiast:...............

No dobrze ! - a nawet jeszcze lepiej.Przyszła wiosna.Mój termometr zaokienny już nie puka w szybę by go wpuścić ,bo mu zimno.Nareszcie mu ciepło.W tej chwili wskazuje + 11 stopni.

A przysłowie nieco prehistoryczne w swojej treści,ale treści pozytywnej i dla tego właśnie je wybrałam :
W środę po kołaczach,gdy żaba zakuka,już nas zima mrozami pewnie nie oszuka .[polskie]

środa, 7 marca 2018

i...........................

Stalin i Bierut lecą samolotem nad Polską Bierut mówi : - Jakbym zrzucił tu kostkę masła,to by się ludzie ucieszyli ! Stalin : - Gdybym zrzucił im świnię  - to by dopiero była uciecha !.....
Wtrąca się pilot- A jakbym im was zrzucił ,to by oszaleli z radości.
J. Tuwim :
W hotelu na prowincji pokojówka budzi śpiącego gościa  :
Panie, śpij pan prędzej  ! Prześcieradło potrzebne,nakrywam do obiadu.
Krzew ten nie jest tak popularny jak migdałek,czy chociażby lilak,a szkoda.Kalina Koreańska jest średnio wysokim krzewem.Dorasta  maksymalnie do półtora metra.Same liście już  są ozdobne przez to,że omszone.Kwitnie  bardzo obficie w końcu kwietnia,lub na początku maja.Jej kwiaty są wielkości półtora centymetra,ale zebrane w  kuliste kwiatostany,a zapach ? jakże  niespotykany egzotyczny ma zapach.Urośnie na żyznej i wilgotnej glebie,ale znosi też krótkotrwałe  susze.Jej zaletą jest wytrzymałość na mróz.Wymaga tylko prześwietlania; skracanie pędów jest zbędne.
Działkom,też się coś należy........................prawda ?
Zatem : Kalina Koreańska.
Nie należy zamrażać :
 śmietanki,ponieważ kłaczkuje i traci jednorodną konsystencję,
 jogurtu,kwaśnej śmietany i majonezu z przyczyny podanej wyżej,
jaj na twardo ,ponieważ robią się ciągliwe,
żółtego sera ,ponieważ będzie się kruszył,
absolutnie nie należy wstawiać do zamrażarki napojów gazowanych,ponieważ mogą eksplodować.
surowych potraw mącznych,ponieważ tracą konsystencję.
lepiej zrezygnować z zamrażania świeżych ryb i skorupiaków,ponieważ przeważnie już  wcześniej mogły być  zamrożone podczas transportu,
nie zamraża się rzodkwi,rzepy ,ziemniaków i cebuli. Także :kalafiora,fasoli mamut i selera,
grzybów ,bo mogą być groźne dla zdrowia ,poz tym tracą estetyczny wygląd i smak.


Jeszcze o zamrażaniu :
Aby zamarzająca ciecz miała dość miejsca  na rozszerzanie się  ,nie należy  do pełna  nalewać płynnych potraw do naczyń.I nie jest istotne,czy naczynie jest szklane,czy nie ,bo widziałam , ,u kogoś upartego  co się stanie jak napełni pojemnik plastikowy. ? Nic wielkiego,tyle tylko,że pękła zakrętka od pojemnika. A szkoda !

Do zamrażania najlepiej nadają się  pojemniki i woreczki plastikowe,które powinny być hermetyczne .Dobrze jest umieścić karteczkę co w pojemniku jest i kiedy zostało zamrożone.

Az teraz, będzie lista artykułów spożywczych ,których nie należy zamrażać ,metodą - we własnej zamrażarce.Te które kupujemy, były zamrożone  inaczej i w o wiele niższej  temperaturze :
A teraz ?  A teraz porad kulinarnych ciąg dalszy.Rozpocznę od tego tematu.
Dla tego dzwon  głośny,bo wewnątrz próżny.  [polskie ]
A to takie sobie przysłowie.

Tymczasem przypomniałam sobie jak to w Rudzie Pabianickiej mawiano " un pracuje,
una robi ".Oznaczało to mniej więcej,że jego praca była umysłowa ,a jaj fizyczna.Ze mną dziś jest właśnie tak.Skończyłam pracę fizyczną i przeszłam do umysłowej.Jestem bardzo zadowolona,bo  udało mi się umyć jedno okno,co nie jest rzeczą prostą,zważywszy mój stan po ciężkim wypadku komunikacyjnym.Właśnie minął rok jak wróciłam do domu.Ale nie o tym chciałam,chciałam poradzić ,by mycie okien zaplanować w dzień pochmurny.Taki dziś jest w Łodzi .Wbrew temu co niektórzy przypuszczają ..................." Że ładnie ,że słonecznie,że ciepło,to warto wziąć się za okna ".Otóż w słońcu szyby się marzą i trudno je doczyścić co jest oczywistą oczywistością ,bo zbyt szybko wysychają .

wtorek, 6 marca 2018

i...............................
Krokodyl chce wziąć rozwód ze swoją żoną.Łapie za telefon,dzwoni i pyta :
- Przepraszam,czy to fabryka torebek skórzanych ?

-Komputer - urządzenie służące do rozwiązywania problemów,których bez niego w ogóle by nie było.
 J.Tuwim :

 Hotel przepełniony .Dwaj przyjezdni przyjaciele  otrzymują jeden pokój z jednym łóżkiem.Kładą się spać ,ale nocleg nie jest zbyt wygodny ,gdyż Moryc jest gruby a Dawid jeszcze tęższy.
O północy Dawid wstaje.Moryc  budzi się także i pyta  :
- Co robisz ?
- Idę przewrócić się na drugi bok.
Oczywiście - myślę o gwiazdkach na lodówce :

1 gwiazdka ,to minimalna temp,chłodzenia -6 stopni.Okres przechowywania 3 dni.
2 gwiazdki ,minimalna temp. - 12  stopni.Okres przechowywania  2 tygodnie.
3 gwiazdki to -18 stopni ,a zamrożona żywność może być przechowywana najdłużej przez  3 miesiące.
4 gwiazdki ,to temperatura chłodzenia  -18 stopni i poniżej, a przechowywana żywność przez 3 miesiące i dłużej.
A teraz ? A teraz porad kulinarnych kilka :
Kostki lodu przejrzyste jak kryształ uzyskuje się tylko z przegotowanej i odstanej wody.Sprawdź.

Kostki lodu przepięknie się prezentują z zamrożonymi w środku owocami albo ziołami np. 
z listkiem   mięty. Takie kostki bardzo dekorują serwowane  koktajle.Proponuję np. w każdej kostce jeden owoc porzeczki ,a najlepiej maliny.W tym celu do pojemników na lód należy najpierw wrzucić owoc ,a następnie zalać wodą.Zwykła,najzwyklejsza woda mineralna w której są trzy kostki i w każdej inny owoc  [ malina,porzeczka jagoda ] wyglądają bardzo apetycznie ,czyż nie ?

Przyszło więcej gości.Kostek lodu będzie za mało ,bo za mało jest pojemników na lód ? Można wykorzystać plastikowe wkładki z bombonierek.Przy okazji kostki lodu będą miały fantazyjne kształty.

Jeśli masz kłopot z wyciągnięciem korka z butelki korkociągiem ,to rozgrzej szyjkę butelki zanurzając ją na moment w ciepłej wodzie - no może na dwa momenty.Szkło rozszerzy  się pod wpływem ciepła i korek wyjdzie bez trudu.

Czym zamknąć otwartą butelkę szampana ?Pogniecioną folią  aluminiową ,lub wsadzona trzonkiem do  dołu łyżeczką.W ten sposób nie ulatnia się dwutlenek węgla a szampan ma świeży smak następnego dnia, a nawet po dwóch dniach.

Co oznaczają gwiazdki ? Oznaczają temperaturę.......................
O tym krzewie - króciutko .
Jaśminowiec zwany jest  jaśminem  cieszy się ładnymi biało kremowymi kwiatkami i do tego pachną przepięknie.Kwitnie w końcu maja i na początku czerwca.Przeważnie jest w uprawie Jaśminowiec Wonny.Rozrasta się on zbyt intensywnie i może na działce zająć zbyt dużo miejsca.Na szczęście są już w sprzedaży Jaśminowce Wonne Karłowe  i te na niewielkie działki się nadają.Wyrastają zaledwie do 50 cm.Nieco większe  i bardzo dekoracyjne są mieszańce np.Lemojnea .Kwitnie bardzo obficie  pełnymi kwiatami.Aby połączyć piękne z pożytecznym można z nich utworzyć żywopłot.Znoszą dobrze umiarkowane cięcie.Jaśminowce zalicza się do krzewów ozdobnych  najłatwiejszych w uprawie.Urosną na każdej,najuboższej glebie zarówno w słońcu jak i w  niewielkim cieniu.Są też wytrzymałe  na mróz.Przycina się je jak w grupie II.
Gdzie są kobiety i gęsi - próżno szukać spokoju.  [ angielskie ]
A pro po gęsi ,to ja mam przykre  skojarzenia.W moim domu jadano inny drób.Były to kurczaki ,indyki i kaczki.Jakoś nigdy gęsi.Zdarzyło mi się być ugoszczoną w pewnym domu pieczona gęsią .Podano ją na świątecznym śniadaniu.Zjadłam z apetytem ,ale potem przez dwa dni nic nie mogłam zjeść .Czułam się nasycona i tylko piłam herbatę za herbatą.Dopiero po powrocie do domu i po świętach poczułam głód.Okazuje się,że mięso gęsi jest bardzo ciężkostrawne .Od  tej pory wszystkie gęsi  - jak chodzi o mnie mają zapewniony żywot do swojej naturalnej śmierci.A może to tylko ja tak długo trawię gęsinę ?

poniedziałek, 5 marca 2018

i............................
Spotykają się dwie pchły :
- Gdzie spędziłaś wakacje ?
- Na krecie.


Kac ! Suszenie po zalaniu.
Jest to jeden z najefektowniejszych krzewów,więc poświęcę mu więcej czasu ,wart jest tego.
To : Hortensja Drzewkowata.
=======================
W odróżnieniu od wielu  krzewów kwitnie w samym środku lata,gdy inne już dawno zakończyły kwitnienie..Pokrój krzewu jest luźny i szeroki.Dorasta do 1,5 metra,to akurat w sam raz na niewielkie działki. Charakterystyczną cechą krzewu jest występowanie dwóch typów kwiatów w jednym kwiatostanie.I proszę sobie wyobrazić,że kwiaty normalne,które wykształcają nasiona,są drobne i niepozorne.Na szczęście są też w tym samym kwiatostanie kwiaty tzw. płonne duże i efektowne.Im więcej jest kwiatów płonnych,tym efektowniejszy wygląd krzewu.Dla tego najlepiej postarać się o odmianę wielkokwiatową.,która ma prawie wszystkie kwiaty płonne i tworzy przepiękne,przeogromne, półkoliste kwiatostany o średnicy do 20 cm.Kwitnienie przebiega dziwnie,bo na początku kwiaty maja zielonkawy kolor ,później bieleją, by na końcu stać się różowymi.
Hortensja jest wytrzymała na mróz i żadnego zabezpieczania na zimę nie wymaga ,NIE WYMAGA .Zmarznięcie [ewentualne ],teraz nie spotykane nadziemnych pędów nie ma  znaczenia.Na ich miejsce wyrosną nowe,.Jest to jednak krzew wymagający dobrej  gleby,nie znosi zimnych ,ciężkich,podmokłych  glin.Także wymaga podlewania w okresach suszy.Może rosnąć w miejscach pół cienistych  i słonecznych.Tnie się ją tak jak krzewy I grupy.
J. Tuwim.
Lało jak z cebra,Deszcz złapał Icka i Dawida na ulicy.
Rzekł wtedy Dawid do Icka.
- Wiesz co ? - tramwaje są przepełnione,o dorożce ani marzyć,parasola nie mam,przenocuję wiec u ciebie,mieszkasz blisko.
- Icek się zgadza i już po chwili są w mieszkaniu.Jednak Dawid gdzieś znika..Mija pół godziny,godzina,półtorej,Dawida nie ma..Wreszcie  ,po dwóch godzinach ,zmoknięty,zziębnięty  zjawia się u Icka .
- Gdzieś ty  był  ?
- Poleciałem tylko do domu po nocną koszulę.


W związku z nadchodzącą wiosną [ teraz + 5 ] cd .  o krzewach ozdobnych.
A ja już śpię o wiele lepiej bo nic nie puka w szyby,Dotychczas robił to termometr,prosząc bym go wpuściła bo bardzo zmarzł.
Człowiek cierpliwy nawet kamień ugotuje.  [hausa ]
A ja pamiętam jak onegdaj odkażano beczkę do kiszenia kapusty.Po umyciu jej wlewano wodę i duży kamień  kładziono na palenisko  w piecu,a potem przenoszono do beczki .Jak wpadał do wody to było wiele syczenia i wiele pary.Przykrywano tę beczkę grubą szmatą na jakiś czas i dopiero do takiej szatkowano kapustę z przeświadczeniem ,że wszystko co szkodliwe  "zabił ' gorący kamień. Beczka stała na korytarzu i mnie służyła do chowania za nią ciepłych majtek,których nienawidziłam ,bo pogrubiały i były z włóczki "drapiącej ".Przed wyjściem mama sprawdzała zimą czy założyłam ciepłe majtki .......................... i owszem ,założyłam, lecz na korytarzu natychmiast zdjęłam .Za beczka był wymarzony dla nich schowek.Po powrocie ,a przed wejściem do domu  zakładałam je.I  mama była zadowolona i ja.Oto- jak można rozwiązywać ewentualne   kolizje rodzinne.

A teraz to ! - nieco przydługie ,wiec od tego rozpocznę :.................