sobota, 9 lutego 2019

dla sprawdzenia
Węże do podlewania winny być na czas zimy odpowiednio przechowane.Zbyt ciasno zwinięte mogą popękać.Lepiej zawiesić je luźno. W razie pęknięć można to naprawić,podobnie jak się naprawia dętkę rowerową.
Dość często pracuje sie na działce na kolanach.Można pod kolana podłożyć nieużyteczny ,bo dziurawy termofor wypchany starymi skarpetami lub rajstopami.Można także zastosować ochraniacze na kolana,takie same jakie używają dzieci  jeżdżące na deskorolkach.
Pamiętajmy o zakładaniu rękawic,bo to one chronią nas nie tylko przed zabrudzeniem,ale także przed ukąszeniem przez owady i przed drażniącym sokiem niektórych roślin.
Wskazane jest by w działkowej szklarni znajdowała się beczka z wodą,nie tylko dla tego by użyć jej do podlewania,ale także dla ocieplenia powietrza,bo woda parując oddaje ciepło.Są takie rośliny uprawiane w szklarni,które bardzo reagują na taką odstaną wodę,bo jest ona napowietrzona - to ogórki i inne dyniowate.
I jeszcze :...................................
                                                                             
Porad działkowych ciąg dalszy ;

Sprężyna wojny - pieniądz.  [łacińskie ]
Wojna jest świętem zmarłych. [ chińskie ]
A te  przysłowia,na okoliczność pobrzękiwania  szabelkami zarówno ze wschodu,jak  i z zachodu.

czwartek, 7 lutego 2019

J Tuwim :
Mały Moryc wpada z krzykiem do pokoju ojca .
 - Czego się drzesz ?
- Połknąłem  szpilkę  !
- I o to robisz tyle gwałtu ? Masz tu inną .
Zimą ,a póki co ,ona jeszcze jest ,warto zainteresować się narzędziami .Po oczyszczeniu ,naostrzyć ,a potem ? a potem zadbać tez o  drewniane rączki i uchwyty.Co najmniej raz do roku należy zanurzyć je we wrzącym oleju lnianym.Tak zabezpieczone będą służyły,dłużej jak nie zabezpieczone.
Do przechowywania narzędzi może okazać się przydatna , umocowana  na stałe stara zużyta drabina.Można na  niej wieszać wszystkie jakie tylko są na działce narzędzia ,zarówno te male  przeznaczając dla nich niższą  część drabiny ,jak i te na długim kiju,wieszając na najwyższym szczeblu. W ten sposób,zawsze mamy do nich dostęp i "mamy je na oku ".
W żadnym przypadku nie należy narzędzi pozostawiać z przyklejona ziemią.Do oczyszczenia z ziemi  bardzo przydatny jest klinowaty klocek z drewna o ostrym kancie.Taki klocek można przymocować do jakiegoś uchwytu po  jakimś narzędziu.Takim  klinem łatwo jest usunąć ziemie i brud z łopaty, rylca ,grabi itp.
Rdza - to wróg wszelkich metali.Starą rdzę najlepiej jest usunąć  smarując ją wielokrotnie pędzlem lub szmatą umoczoną w nafcie, wówczas łatwo da się ona  usunąć drucianą szczotką.
Jeżeli mnie się to udawało,to z pewnością uda się każdemu.
A taką młodą,świeżą rdzę "latosią '" jak mawiał mój sąsiad Stefan usuwa się  korkiem od szampana nadzianym na jakiś patyk,albo bardzo duży gwóźdź  maczanym w oleju.To właśnie nauczyłam się od niego.Ulepszyłam jednak ,przeznaczając do tego słoiczek z zakrętka ,a w tej zakrętce otwór  i w  nim na stale tenże gwóźdź  i korek umoczony w oleju.Takie coś jest przydatne do wielu utrudnień,np,do czegoś co odkręcić się nie da.
A teraz - porad działkowych kilka:

Bo - jakakolwiek nie byłaby gleba ,zawsze można ją jeszcze ulepszyć.Takim ulepszaczem dla każdej tj,zarówno piaszczystej jak i  gliniastej jest próchnica [humus ]Można wyprodukować ją na działce z różnych odpadów roślinnych,takich jak opadłe liście,chwasty i inne części roślin,zakładając pryzmę kompostową, o czym niejednokrotnie pisałam.Na takiej pryzmie ,wszystkie obumarłe części roślin przy pomocy organizmów glebowych zamieniają się w humus.
A co ona powoduje,co daje ta próchnica,ten humus ?
- Jej obecność zapobiega niszczeniu struktury  gleby przez deszcz.
- Próchnica zapobiega erozji powietrznej bo wiąże cząstki gleby,bardzo drobne cząsteczki ,przez co nadaję jej strukturę gruzełkowatą.
- Tam gdzie próchnica,tam i dżdżownice ,bo to ona stanowi dla nich pokarm.A  o tym jakie to one,tj ,dżdżownice są potrzebne w glebie ,to jest powszechnie wiadomo.
- Gleba próchniczna jest glebą chłodniejsza latem ,a cieplejsza zimą co nie jest bez znaczenia dla wielu roślin.
- Próchnica dostarcza roślinom substancji odżywczych !!!
A tymczasem - takie przysłowie :
Usposobienie zmienia się wraz z majątkiem.  [ łacińskie ]
Pilnie potrzebna zmiana laptopa i osoby z niego korzystającej .

wtorek, 5 lutego 2019

Chyba nie .
Oj - nie wiem czy będę mogła kontynuować ,bo coś mi komputer fiksuje.

Informacji nigdy za wiele.a szczególnie o glebie :
To co posiadamy na działce lub w ogrodzie można podzielić na trzy warstwy.Pierwsza to gleba .Ta warstwa  sięga w głąb przeważnie 20.do 40 cm.Ona jest ,a właściwie powinna być bogata w próchnicę.Poniżej znajduje się warstwa zwana powszechnie podglebiem,przeważnie piaszczysta i kamienista, a jeszcze głębiej warstwa skały macierzystej.Ona - akurat,ze względu na głębokość  najmniej nas interesuje ,ale także spełnia swoje zadanie.To w niej znajdują się korzenie wielu drzew.Szczególnie odmian starszych,ale i tak np. kilkuletnia grusza sięga do
7,8 m.Drzewa szczepione na podkładkach karłowych ,tylko 2,3 m.
W tej najgłębszej warstwie jest zawsze woda,no-prawie zawsze,bowiem zależy to od tego czy więcej jest pisaku,czy gliny.
Jakakolwiek by nie była,czy gliniasta,czy piaszczysta ,to każdą można ulepszyć :.....................
Nie ,nie będzie nic o polityce,będzie o działce ,a konkretnie  o tym co jest nieodzowną jej istotą .
Będzie o glebie :
Podczas posiedzenia  Ligi Narodów zebrani dyplomaci ułożyli  następującą listę ,charakteryzującą  poszczególne narody :

Jeden Niemiec - pedant.
Dwaj Niemcy - browar
Trzej Niemcy - wojna.

Jeden Rosjanin - geniusz .
Dwaj Rosjanie - proncypialna rozmowa.
Trzej Rosjanie -chaos.

Jeden Anglik - spleen.
Dwaj Anglicy - klub.
Trzej Anglicy - wielkie mocarstwo.

Jeden Żyd - chucba.
Dwaj Żydzi - interes
Trzej Żydzi - bank.
Czterej Żydzi - redakcja.
Pięciu Żydów - sowiet raboczych i krestjańskich deputatów.

Wszyscy na świecie panami być nie mogą . [ polskie ]
Takie sobie przysłowie,takie sobie.
A teraz dla poprawienia samopoczucia. ,coś ...........autorstwa Juliana Tuwima :.....................

poniedziałek, 4 lutego 2019

Jeżeli chodzi o tunel foliowy,to lepiej na zimę go zamknąć, by wiatr nie porwał folii.
Inaczej ma się sprawa ze szklarnią .
Szczelnie zamknięta będzie rdzewiała w miejscach gdzie odpadła farba a ponad to szyby,te przy ziemi pokryją się porostami zielonego koloru.Tego zielonego nalotu można wiosną pozbyć się maczając szczotkę zmiotkę w kredzie i  w ten sposób potraktować nalot na szybach.Nie stosować żadnych proszków.Na koniec spłukać wodą.Kreda ,która dostanie się do gleby w szklarni w  żadnym przypadku jej nie zaszkodzi.
No - tak powie ktoś ,a jeżeli w szklarni są rośliny wymagające wyższej temperatury ? To wtedy lepiej okryć je agrowłókniną ,a szklarnie pozostawić otwartą.
I to tyle w ten zaśnieżony dzień.
Jeżeli na działkach jest tyle śniegu co w Łodzi,to coś należałoby z tym śniegiem zrobić.
Być może nie wszędzie,nie na każdej działce ,ale na niektórych z pewnością.Ot choćby :
Śniegu z pewnością jest  wiele na iglakach.By nie  połamały się gałęzie wskazane jest strząsnąć  go z nich.Zagrożony może być także tunel foliowy.Ja zawsze pozbywałam się śniegu z tunelu w taki sposób :Wchodziłam do środka ze szczotka na kiju i włosiem dotykałam do wybrzuszonej folii.Znajdujący się tam śnieg spadał bez problemu.
Duża warstwa śniegu może też zagrażać szklarni.Jeżeli szyby na dachu są dużych rozmiarów, to wtedy szczególnie.I tu przydatna może się okazać szczotka,ale ja wymyśliłam inne rozwiązanie.Jeszcze jesienią przy po mocy mojego sąsiada Stefana narzucam na dach szklarni folie i przywiązuję ją na każdym rogu.Gdy chcę pozbyć się śniegu ,wówczas odwiązuję folie i zsuwam z  dachu wraz  z śniegiem  do połowy na jedną i na drugą stronę.Poruszony śnieg spadnie w całości.,że nie wspomnę tu o domku,na dachu którego także może być go spora warstwa,no - ale ten dach ciężar śniegu wytrzymać powinien.
Skoro o szklarni i tunelu mowa to  ;
Czyja siła,tego prawda. [ polskie ]
Siła pomocy od rozumu potrzebuje . [ polskie ]
Siła przed prawem chodzi.  [polskie ]
Gdzie siła wchodzi ,tam prawda przez dach ucieka .  [ gruzińskie ]
Nawet nie myślałam ,że aż tyle przysłów znajdę na aktualny temat,temat siły.
Teraz,króciutko o sprawach działkowych :
Wolna sobota minęła i niedziela z czerwona kartką także ,zatem coś należałoby zrobić.Najlepiej skomentować to co ostatnio się wydarzyło na scenie politycznej.
To zupełnie zmienia obraz naszego kraju.Jak tak dalej będzie się działo,to pozostaną dwie partie o zupełnie różnych programach.Przewiduje,że pozostałe nie będą się liczyć .I przyjdzie taki dzień ,nie wiosną,nie latem a jesienią , dwa baranki  zmierzą się na wzgórzu na udeptanej ziemi .Walka będzie tak zjadła,że  oba padną.Wtedy pojawi się owieczka i powie :"Oj chłopcy,chłopcy ,czy to warto było ?"

N o - dobrze ,a przysłowie :