środa, 5 grudnia 2018

Ponieważ nic się nie dzieje ,to :
J Tuwim :
Ordynator zakładu dla obłąkanych oprowadza przyjezdnego gościa  po ogrodzie szpitalnym i informuje go o chorych.- Oto ,opowiada,jeden z najspokojniejszych moich pensjonariuszy.Kochał się w pewnej pięknej dziewczynie,która go nie chciała.Wpadł w nieuleczalna melancholię.
W tej samej chwili z głębi ogrodu wypada z wrzaskiem dziki furiat.Służbie udaje się opanować szaleńca.
- A ten ,mówi doktor to właśnie mężczyzna, który ożenił się z ta piękną dziewczyną.

Aha - jakiś czas mnie nie będzie.Jutro na pewno,a potem ,jeszcze nie wiem .
Bardziej eleganckiej zakąski do koniaku lub szampana nie ma jak przyrumienione na patelni orzechy laskowe.
OLBRZYM Z HALLE : Krzew ten rośnie dość silnie i z tej to właśnie przyczyny dobrze będzie dla niego znaleźć miejsce w pobliżu granicy działki.Czasem osiąga wysokość do 5 m.Jest wytrzymały na mróz i co jest dość istotne dla amatorów ogrodników, jest mało wrażliwy na choroby.Orzechy ma duże,wydłużone,słodkie i smaczne.I ...................jest to jedna z najplenniejszych odmian.
LAMBERTA CZERWONY. także dorasta do wysokości  5 m.I  podobnie jak poprzednia odmiana  jest także wytrzymały na mróz ,ale sam orzech jest mniejszy .Za to plonuje bardzo obficie..Odmiana ta jest także  sadzona jako ozdobna  ze względu na czerwone liście i jako zapylacz do innych odmian.
LESZCZYNA  w porównaniu do omawianej wczoraj winorośli występuje tylko w kilkunastu różnych gatunkach.Występują one w Europie,Azji i  Ameryce.Przeważnie leszczyna jest krzewem osiągającym wysokość do 4 m.W Turcji jest drzewem.
Krzew ten ma kwiaty męskie i żeńskie.Owocem leszczyny jest orzech otulony miseczkowatą  zrośniętą okrywą.
Orzech ma dużą wartość odżywczą.Jest bogaty w łatwo przyswajalne tłuszcze białka,witaminy B1 i C,oraz mikroelementy takie jak :fosfor ,wapń,potas,magnez wapń i sód.
Orzechy leszczyny są podstawowym pożywieniem dla wiewiórek.Wiedzą co dobre,oj ! - wiedzą.
Z tej też przyczyny nie należy krzewów leszczyny sadzić w pobliżu parków i lasów.
Jeżeli decydujemy się na uprawę leszczyny,to polecam takie dwie różne ,ale wzajemnie się zapylające odmiany.:............................
Zanim spadnie deszcz,proponuję zainteresować się krzewami leszczyny.Czy są przygotowane do zimy ? Wielkie mi przygotowanie,Po prostu u krzewów starszych jak 5 letnie można wyciąć   pędy suche,najczęściej znajdujące się w samym środku krzewu.A tak w ogóle,to warto wiedzieć że :...................................
A przysłowie dziś następującej treści :
Ani wąsów ani brody,wygląda jak diabeł młody.  [polskie ]
Z treści wynika,ze autor tego przysłowia widział młodego diabła.Ciekawe tylko,czy rozpoznał go po braku zarostu ?

No dobrze ! Nie wcale nie dobrze bo tylko dziś taka słoneczna pogoda .Od jutra  [podobno ] deszcz i wiatr,no to jak chodzi o pogodę to gorsza już nie może być i co w taką robić na działce ?
Pewien chłopiec pisze list do Świętego Mikołaja : "Święty Mikołaju  ! bardzo cie proszę o kolejkę elektryczną i żeby miała dużo wagoników.Tylko czasem się nie pomyl i nie daj mojemu bratu,bo by zaraz ją popsuł."

wtorek, 4 grudnia 2018

A teraz ? A teraz idę wsłuchiwać się w aktualne wiadomości.Jak się mają dwa złe niedźwiedzie,czy już szykują się do walki.A swoją drogą to mogłaby ta walka ciekawie wyglądać,bo jeden niedźwiedź polarny a drugi  grizli ,to połączenie białego z brązowym.
Owoce winorośli zawierają białko i sole mineralne najprzeróżniejsze ,kwasy organiczne w tym kwas foliowy potrzebny kobietom ciężarnym,że nie wspomnę o witaminach,ale ,gdzie tam,wspomnę .A są to witaminy : C,B1,B2,B6, B12, P i PP Owoce winorośli zalicza się do bardzo wartościowych.Podobne właściwości ma także wino gronowe.Jest bakteriobójcze,wzmacniające i moczopędne.I owoce i wino  obniżają cholesterol i regulują ciśnienie.Są zalecane w niedokrwistości,w nieżycie przewodu pokarmowego,chorobach wątroby ,nerek i żylakach odbytu.Niestety, chorzy na cukrzycę winni jadać jagody winorośli w niewielkich ilościach.Doczytałam się w jakimś publikatorze ,że nie więcej jak 6 szt dziennie.
Z pewnością nie fundować krzewom intensywnego ciecia,prześwietlania,co najwyżej można jedynie usunąć wszystkie pędy suche i  połamane.Natomiast wszystkie opadłe liście winny być dokładnie wygrabione,usunięte spod krzewu,by nie stanowiły źródła najprzeróżniejszych chorób,przeważnie pochodzenia grzybowego.Niestety ,winorośl  jest bardzo podatna na mączniaki i pleśnie i to przeważnie początki choroby zauważyć można na liściach właśnie pod postacią np.brunatnych plam,albo szarego pylącego nalotu. Niestety choroba przenosi się także na owce.Jeżeli pojedyncze jagody w gronie były czarne i twarde to to był mączniak rzekomy itd.itd.
Wygrabienie liści to ważny  fitosanitarny zabieg.
Nie ma co dziwić się naszym przodkom,że "stawiali na winorośl".bo :..........................
WINOROŚL ,to jeden z najstarszych krzewów na świecie.Onegdaj - o ! - bardzo onegdaj to klimat decydował o tym,gdzie  ma się osiedlić  i żyć człowiek.Jeżeli był na tyle łagodny,na tyle ciepły,ze można było tam uprawiać winorośl,to to ! to o to chodziło,bo jakże człowiek  miałby funkcjonować bez wina ? To było nie do pomyślenia.Też tak uważam !
Rodzaj - winorośl liczy około 60  gatunków.Część z nich pochodzi z Azji i część z Ameryki.Z natury swojej są i jedne i drugie długowieczne.
W naszych warunkach klimatycznych większość krzewów winna być na zimę chroniona,tak uczono mnie swego czasu,ale jak już wspominałam niejednokrotnie informacja ta przydatna była  jakieś 50 lat temu,bo moje krzewy winorośli nigdy okrywane nie były i jakoś nie  przemarzały,a może akurat uprawiałam odmiany pochodzące z Ameryki,bo te  są mniej podatne na przemarzanie, jak chociażby odmiana CONCORD , a może była to odporna na mróz odmiana AMURSKA  wywodząca się z Dalekiego Wschodu.
Co zatem teraz ,przed zimą należy wykonać by krzewy w dobrej kondycji i zdrowiu przetrwały zimę ?................................

Tydzień pracowitego to siedem dni,tydzień leniwego to siedem razy jutro.  [niemieckie ]

Chyba nikt nie ma wątpliwości,że działkowcy to ludzie z natury pracowici,z wyłączeniem tych działkowiczek,co to ubrane jak na bal pojawiają się na działce od czasu do czasu.Jeszcze pewna grupa działkowców...............to działkowcy  piwno-grillowi.Działka tylko na tyle im jest potrzebna by się schować przed żoną co to ustawicznie i uparcie informuje :"To już siódme piwo dzisiaj i przestań tak kopcić te papierochy i oddaj mi pilota "A na działce z sąsiadem i piwo i zakąska  z grilla i pełna petów popielniczka i  " nikt nie brzęczy jak osa schwytana w pajęczynę."

Jesień ubrana w pożółkłe kłosy chowa się we mgle ,a tych pracowitych ciągnie coś na działkę,oj ciągnie,a na niej winorośl oplata pergolę i opadły już z niej ostatnie liście i :.................

poniedziałek, 3 grudnia 2018

Dziś na zakończenie nie  będzie nic do śmiechu ,bo wicie co ?   boje się,po prostu się boję bo do wyjścia na ring szykują się DWA OGROMNE NIEDŹWIEDZIE,ani jeden,ani drugi nie sprawia wrażenia by poszedł na jakikolwiek ustępstwa.Boje się bo jeden jest tak  blisko nas ,że słychać jak mruczy!
A miałam tylko napisać o przygotowaniu krzewów do zimy,one tego wymagają,ale nie,nie ,okrycia.One wymagają WYCIĘCIA  pędów które już owocowały.
"A nie mogę tego zostawić do wiosny  ? " ...........bardziej wymuszał odpowiedź niż pytał mój sąsiad Stefan."A nie możesz odparłam ,bo pamiętasz jak kilka owoców na twojej jeżynie było pokrytych szarą pleśnią ?"."Pamiętam i pamiętam też,że wtedy powiedziałaś.............bo rosną w cieniu."To jest jedna sprawa,to stanowisko  jakie  zostało wybrane dla jeżyny,ale ponieważ ta pleśń była ,to teraz należy to co było  z pleśnią  oddzielić od tego gdzie jeszcze pleśni nie było. I z tej przyczyny   należy wyciąć tuż przy ziemi wszystkie WYOWOCOWANE  bo  w tym czasie gdy tamte owocowały te drugie  ,tylko rosły .Owoce będą miały w najbliższym sezonie ,a jakie one będą ,czy zdrowe,czy pokryte pleśnią zależy tylko od posiadacza jeżyn.
I to tyle,tylko tyle .Te ostatnie zdania to ,to co miałam napisać .Przed tym był wstęp - przyznacie,że   nieco przydługi.

Owoce jeżyny bezkolcowej są duże,dorodne,ale nieco kwaśne,to jednak nie dyskredytuje ich jako owoce deserowe,bo można łączyć je w sałatkach z innymi owocami i w związku z tym wiele osób zamraża je w małych pojemnikach,by w zimie połączyć z brzoskwiniami w syropie,lub z ananasem i na wierzchu przybrać bitą śmietaną.Ależ to jest pyszne  ! Uwielbiają taki deser dzieci ,a dorośli jeszcze bardziej ,szczególnie wtedy gdy do całej kompozycji dołączy   jakiś likier jajeczny.Ktoś powiedział .................."To jest deser na po nartach ."
Nie bez znaczenia jest także fakt jakie to owoce jeżyny są bogate w związki potasu,który  często jest wypłukiwany przez mocną kawę ,mocna herbatę i przez piwo ,obojętnej mocy i przez inne alkohole,co nie znaczy,że ja jestem  ich przeciwniczką .Wprost przeciwnie,też popełniam ten  grzech.Poza związkami potasu jest w owocach też miedź i mangan.że nie wspomnę o witaminach.Z owoców robi się .................wszystkie przepyszne marmolady,dżemy kompoty  soki wina i nalewki................te ostatnie najpyszniejsze.
Tak myślę,że o tym, mało kto wie,że liście jeżyny mają właściwości lecznicze.Leczą liszaje,egzemy i rany wrzodowe.Ogólnie,można stwierdzić,że są bakteriobójcze.
A teraz - to co miałam i nadal mam na myśli,to :............................
Zanim przejdę do sedna sprawy, coś niecoś o samej roślinie ,coś co wiedzieć warto.
Zatem,jeżyna bezkolcowa ,bo tylko taką się zaleca do uprawy ,a broń Panie Boże przed kolcową.Toż to jest  taki zaborczy krzew,że w ciągu 3,4 ,lat po posadzeniu rozrośnie się na całej działce.Wracam jednak do bezkolcowej.Zalicza się ona do tego samego rodzaju co malina.
Charakteryzuje się długim kwitnieniem,a co za tym idzie długim owocowaniem.Trwa ono od  od czerwca do jesieni.Mnie uczono,że w mroźne zimy może przemarzać i uczono także jak zdejmować pędy z podpór i jak je układa na ziemi i czym okrywa.A potem ! - a potem była działka i posadzone jeżyny i wiele zim i w żadną nie zdejmowałam pędów i nie okrywałam,bowiem właśnie ukazała się jako okrycie w ogrodnictwie agrowłóknina i co najwyżej przed zapowiadanymi  większymi mrozami rzucałam  ją na rozpięta na podporach pędy.Potem i tego zaprzestałam,bo też i zimy zaprzestały swojej działalności .
Warto tez wiedzieć,że :.......................
No,nie wiem czy uda misie dziś cokolwiek napisać,bo fiksuje mój komputer,ale spróbuje .
Na początek,jak zwykle przysłowie ,takie sobie przysłowie .
Jeśli sędzia upadnie na kamień - biada sędziemu ; jeśli kamień upadnie na sędziego,biada sędziemu .  [ żydowskie ]
No dobrze ,jestem na działce i co widzę? Widzę ,ze pewne krzewy nie są przygotowane do zimy.Nie,nie, nie mam na myśli borówki amerykańskiej.Ona żadnego przygotowania nie potrzebuje.Ot - po prostu przychodzi jesień,a potem zima i je akceptuje,
Ale ...................jeżyna bezkolcowa ...................o ! to już inna sprawa .