sobota, 24 lutego 2018

Przychodzi zajączek do drogerii:
- Dzień dobry ,czy jest szampon ?
- Tak,ale tylko jajeczny
- A to nie,dziękuję,ja się chciałem cały umyć .

i..................................

Co to jest apatia ? Jest to stosunek do stosunku po stosunku.
J Tuwim :

-Hipek,kto ci dał tę astrę,którą nosisz w klapie ?>
- To nie jest astra,to jest chryzantema .
- Nie zawracaj głowy,Wyraźna astra !
- Założę się o co chcesz,że chryzantema.
- Chryzantema ! A propo ,jak się pisze słowo chryzantema ?
Hipek ogląda przez chwilę kwiatek.Wreszcie mówi.
- A zresztą ,masz rację,to astra.
Pewien przepis z pewnej bardzo starej książki kucharskiej na coś słodkiego.
Może zatem:
Mądrzyki.
=========
Pół kg. białego  ,dobrego , sera utrzeć na tarku.[nasza obecna tarka wówczas była rodzaju męskiego ].Utrzeć do białości 4 żółtka z dwoma łyżkami cukru,dodać ser i ucierać jeszcze tak długo aż masa będzie gładka.Wymieszać ją z pianą z białek i dodając stopniowo mąkę wyrabiać rękami  na stolnicy do momentu gdy ciasto da się rozwałkować.Następnie wykrawać na palec grube placuszki  i smażyć je na patelni na rozpalonym maśle,lub smalcu.Pocukrować i podawać z kwaśną śmietaną.

Przytoczyłam w oryginale .Zawsze w tych przepisach napotykam na różne tłuszcze i inne kaloryczne dodatki. Nikt się wtedy tym nie przejmował.
Aha ! - osoby wystraszone pracą przy tym przepisie ,informuję,że teraz są miksery ,meleksy itp.
Kiwi jest owocem bardzo bogatym w tłuszcz ,ale nie tylko.Posiada też witaminy i sole mineralne.Najsmaczniejszy jest owoc dojrzały.Jak to poznać ? Skórka takiego dojrzałego owocu z łatwością się ugina,poddaje pod naciskiem palca,poza tym przy potrząsaniu słychać  grzechotanie pestki.

Niedojrzałe,dojrzeją tylko wtedy gdy  włożysz je do jakiegoś naczynia i przesypiesz mąką.

Jeżeli chcemy uzyskać równe plasterki do przybrania jakiejś potrawy,to należy owoc kiwi  obrać ze skórki i włożyć do krajarki do jaj.Plasterki będą  równiutkie i  zaoszczędzisz sobie żmudnej pracy.

Arbuz [ kawon ] jest dojrzały, jeżeli przy opukiwaniu słychać niski głęboki dźwięk.Głuchy ,oznacza,że jest jeszcze nie dojrzały,albo jest w środku suchy.
Ananas ! Gdy byłam dzieckiem znany mi był tylko z kolorowych obrazków,podobnie jak banan i inne egzotyczne owoce.
Nie przekrawaj świeżego ananasa tym samym nożem,którym był obierany.W skórce ananasa jest kwas,który może spowodować infekcję jamy ustnej.

Galaretka owocowa ?  Owszem !, ale nie koniecznie z owocem ananasa.Żelatyna i ten owoc niezbyt dobrze się łączą,bo ananas zawiera enzymy utrudniające tworzenie się galarety.Jeżeli jednak poddusisz go przez chwilę bez trudu zwiąże się z żelatyną.

Nie wiem czy jest sens  gotować kompot z ananasa,wszak są gotowe w puszkach,gdyby jednak,to...............owoc wkładaj na wrzątek i pozostaw na bardzo małym ogniu ,bez gotowania kilkanaście minut.

A te porady- ,to na przyszłość ;

Niedojrzałe ,twarde  brzoskwinie i zielone  pomidory, dojrzeją szybciej  jeśli zostaną włożone do  tekturowego pudełka  i przykryte gazetami i przechowane w ciepłym pomieszczeniu.Taki sposób dojrzewania spowoduje,że będą smaczniejsze , bardziej pachnące i nie wysuszone.

Do wyciskania soku z cytrusów wybieraj tylko takie owoce ,które mają cienką skórkę,bo i soku w nich więcej i jest smaczniejszy ,bo" nie przeszły " do niego lotne i nie tylko związki zawarte w skórce.

i już c.d........................o awokado 
W tych przysłowiach jest zawarta wielka prawda.Należy tylko ją odpowiednio zinterpretować.Ja wiem jak,ale nie będę niczego sugerować.

Kto się urodził złodziejem ,tego byle sznurek nie odstraszy.  [polskie].
Małych złodziei wieszają,a dużych puszczają.  [polskie]
Złodziej,którego wzbogaciły kradzieże uchodzi za dżentelmena .  [angielskie]

Teraz będzie przerywnik w informacjach dotyczących sposobu prowadzenia krzewów ozdobnych,mały przerywnik i ......................cd. informacji kulinarnych.

piątek, 23 lutego 2018

Czy wiecie że :Alkohol jest kosmetykiem zażywanym doustnie.Zażyty w odpowiedniej dawce powoduje zdecydowaną poprawę urody otoczenia zażywającego.
Krzewi I grupy ,to te które zawiązują pąki kwiatowe na tegorocznych pędach.Odbywa się to jednocześnie : pędy rosną i pąki na nich rosną.Przeważnie dzieje się tak na krzewach  , które kwitną latem i jesienią.Są to np.: indygowiec,powojniki,nie wszystkie,ale większość,także  hortensje,budleja i tawuły,które kwitną od czerwca do września.Cięcie tych krzewów  wykonuje się na przedwiośniu,zwykle w marcu.Usuwa się wówczas wszystkie pędy suche,krzyżujące się .Niektóre skraca o 1/4 ,1/3.Jeżeli krzewy przemarzły ,co się onegdaj dość często zdarzało,to w tej grupie można pędy przyciąć nisko nad ziemią.

Krzewy II grupy tworzą pąki kwiatowe w lecie roku poprzedzającego kwitnienie.Tych krzewów jest większość ,m.in.pigwowiec,forsycja,wczesne tawuły,lilak, wajgela.Te należy prześwietlać mniej intensywnie .Cięcie prześwietlające i regulujące .Prześwietlające  przeprowadza się co dwa lata, wczesną wiosną ,przed rozpoczęciem wegetacji.Usuwa się wówczas pędy bardzo stare,zbyt zagęszczające krzew,krzyżujące się.Po takim prześwietleniu [co dwa lata ] krzewu winna pozostać połowa.
Cięcie regulujące ma nie dopuścić do nadmiernego rozrastania się.Krzew winien mieć foremny kształt.Cięcie to przeprowadza się po kwitnieniu i polega na skróceniu o 1/3 długości.Tnie się zawsze nad pączkiem skierowanym na zewnątrz korony.aby wyrastające nowe pędy nie zagęszczały jego wnętrza.

I jeszcze taka uwaga :Niektóre krzewy,zwłaszcza lilaki,migdałek i forsycja wypuszczają z korzeni tzw. odrosty - długie nie kwitnące pędy.Odrosty te należy koniecznie wycinać TUŻ PRZY ZIEMI I JESZCZE GŁĘBIEJ,gdyż wyczerpują krzew i go szpecą.

I to tyle na dziś,jeszcze tylko .....................
To jak to jest z tymi krzewami ? Tymi krzewami ozdobnymi ? A w szczególności z podziałem ich na  I i II grupę ,pod względem kwitnienia?
i............................
Rozmawiają dwa węże :
Słuchaj,czy ja jestem jadowity ?
Nie wiem.Czemu pytasz ?
Bo właśnie ugryzłem się w język.
J. Tuwim :
Tate,ja się żenię .
- Co jest ?
- Zakochałem się .
- Węgrzyn jesteś,żeby się kochać ? Nie rozumiem.
- Zakochałem się w Rózi i chce się żenić.
- Co ci z tego przyjdzie ?
- Tate ,ja będę szczęśliwy.!
- A jak już będziesz szczęśliwy ,to co będziesz z tego miał ?
Podszytemu strachem jest obojętne, czy spotka anioła, czy diabła.  [perskie ]
Kto się strachu boi ,niedaleko zajdzie,  [polskie ]

I na dobry początek..................

czwartek, 22 lutego 2018

i.....................
Trzy źrebaki przechwalają się kto ma straszą babcie :\
Moja babcia woziła na swoim grzbiecie Napoleona - mówi pierwszy,
A moja Aleksandra Wielkiego - mówi drugi.
A moja piła wodę z Morza Martwego  w czasach kiedy było jeszcze Morzem Chorym - wypalił trzeci źrebak.
J ,Tuwim :
Północ .Ulice puste.Kon i Lewi wracają do domu. U wylotu ulicy spostrzegają jakieś dwie  zbliżające się postacie.
- Lewi,przejdźmy lepiej na drugą stronę ulicy,mówi Kon.
- Dla czego ?
- Ostrożność nie zawadzi.My jesteśmy sami ,a ich jest dwóch.
Sam zabieg nie jest trudny, jak to sobie niektórzy działkowcy wyobrażają .Winien jednak być przemyślany.W chwili obecnej bowiem najmodniejsze i uważane za najładniejsze  są krzewy o naturalnym pokroju.
Intensywniej tniemy krzewy liściaste  o liściach opadających na zimę.To bardzo duża grupa krzewów.Pierwsze cięcie winno być wykonane po posadzeniu.Jeżeli sadzi się wiosną tnie się natychmiast, jeżeli jesienią ,to dopiero w najbliższą wiosnę.Rozpoczynamy od usunięcia pędów słabych,uszkodzonych i krzyżujących się,oraz na skróceniu pędów pozostałych,tak aby miały nie więcej jak 3,do 5 oczek  [paków ] licząc od nasady.Przed tak drastycznym  postępowaniem działkowcy się bronią,myśląc ,że pozostawienie wszystkich pędów,uzyskają szybciej  duży krzew,a to błąd.Duży będzie jak z pozostawionych oczek wyrosną nowe,młode ,silne pędy.Z reszta takie postępowanie jest konieczne ,by zachować równowagę między korzeniami ,a pędami tj. częścią nadziemną.Przez sadzeni ta równowaga zostaje zachwiana.Przyroda w całej swojej masie lubi symetrię.
Prześwietlanie w następnych latach zależy od tego czy krzewy KWITNĄ
 NA TEGOROCZNYCH PĘDACH ,CZY NA STARSZYCH.
 Jego celem jest zapewnienie najobfitszego kwitnienia,a także ładnej naturalnej formy.Przy omawianiu poszczególnych krzewów,co mam nadzieje ,nastąpi, podam,że krzewy kwitnące na pędach tegorocznych,to krzewy I grupy ,a kwitnące na pędach ubiegłorocznych ,to krzewy II grupy.
Dokładny opis i I i II grupy podam ,mam nadzieję jutro.

A,tak w ogóle,to warto mieć na działce krzewy,bo są urokliwe i często zaskakują nas obfitym kwitnieniem,a praca przy nich nie wielka i "w parterze ".bez drabiny.Widziałam takie działki ,gdzie kwitnące krzewy z działki stworzyły piękny bukiet.
A teraz cięcie,prześwietlanie krzewów.Łatwo nie będzie,ale przecież nie obiecałam,że będzie łatwo.
Pielęgnacja krzewów.Winniśmy każdej wiosny pobudzić je do obfitego kwitnienia ,choć należy mieć świadomość,że zawiązanie pąków kwiatowych nastąpiło w ubiegłym sezonie.Gleba pod krzewami winna być już w marcu lekko spulchniona i wyściółkowana.Onegdaj napisałabym : przegniłym obornikiem,a teraz napiszę by pod każdy krzew nasypać 3.4 szklanki sproszkowanego obornika bydlęcego i można to zrobić jednocześnie ze spulchnianiem,z wzruszaniem gleby,albo jeszcze inaczej :Posypać pod krzewy obornik i przykryć go niewielką ilością kompostu lub jakąś inna ziemią ogrodniczą.Ależ to będzie luksus i tak myślę,że za takie potraktowanie krzewy się odwdzięczą.
Chociaż większość krzewów ozdobnych korzeni się głęboko,jednak warto je podlewać w czasie suszy,szczególnie wiosną i w pierwszej połowie lata.Lepiej to robić rzadko ale obficie.wlewając pod każdy krzew kilkanaście litrów wody,lub po prostu dwie konewki.
Wśród krzewów jest dość liczna grupa KRZEWÓW OZDOBNYCH i w tym momencie jak miałam podać tylko sposób ich ciecia uświadomiłam sobie,że powinnam także opisać ich wymagania .Zatem co ? Zatem sięgam do swoich notatek :
Czas na przysłowia :
Bogactwo jak zły lekarz ,czyni nas z widzących ślepymi.  [greckie ]
Bogactwo usuwa troski dnia codziennego.  [hausa ]
Gdyby wszyscy byli bogaci,nikt nie chciałby wiosłować.  [norweskie ]

wtorek, 20 lutego 2018

i............................
Halo,panie doktorze,mój mąż strasznie mnie obraził.
- I dla tego dzwoni pani do mnie o trzeciej w nocy ?
- Tak, bo trzeba będzie go pozszywać.
J. Tuwim :
Przepraszam ,że sie spóźniłem ,ale po drodze miałem mdłości, musiałem wstąpić do cukierni.
- Co się stało ?
- Drobnostka .Jechałem tramwajem i byłem twarzą  zwrócony przeciw biegowi tramwaju.Zawsze mi się od tego robi niedobrze.
- Mógł pan przecież poprosić osobę siedzącą naprzeciw ,aby się z panem zamieniła miejscami.
- Mój pech .Na przeciw akurat nikt nie siedział.
Uprawiałabym i uprawiałam dwie odmiany ,by wzajemnie się zapylały np.Lamberta czerwony i Olbrzyma z Halle. To u leszczyny jest istotne ,to zapylenie obcym pyłkiem.
A jaka jest charakterystyka tych odmian : ?
Lamberta czerwony to duży krzew.Dorasta do wysokości 5 .Na mróz jet wytrzymały i mało podatny na choroby.Orzechy w prawdzie ma nieduże ale szczelnie wypełniające skorupę.W zamian za drobne owoce ,plonuje obficie.
Olbrzym z Halle.
Jest jeszcze wyższy od poprzedniego  : 5,5 m. i także wytrzymały na mróz i mało wrażliwy na choroby.ORZECHY BARDZO DUŻE,SMACZNE I SŁODKIE O WYDŁUŻONYM KSZTAŁCIE.JEDNA Z NAJPLENNIEJSZYCH ODMIAN. To co przed chwilą napisałam to prawda.Wielkość plonu jest zaskakująca.
Leszczyna występuje w kilkunastu gatunkach,to niewiele jak na ten rodzaj.Spotkać ją można w Europie ,Azji i Ameryce.Przeważnie są to krzewy,które w dobrych warunkach dorastają nawet do wysokości 4 m.W formie drzewa jest jedynie leszczyna turecka.Wszystkie leszczyny kwitną wcześnie .Czasem już na początku marca. Warto wtedy dokładnie się im  przyjrzeć by stwierdzić,że kwiaty są w formie tzw. kotków ,ale też i pędzelków.Bo jedne są męskie a  drugie żeńskie.
Owocem leszczyny jest  orzech.Wartość odżywcza owocu jest duża z powodu zawartości tłuszczu ,ale posiada też witaminy B1 i C.Ponadto zawierają orzechy leszczyny ogromne ilości  fosforu,wapnia,potasu magnezu i sodu.Wiewiórki wiedzą co smaczne i zdrowe.
Prześwietlanie krzewów należy wykonać, ale  nie wiosną.Z resztą przeważnie nie ma takiej potrzeby,lub jest minimalna.Po zbiorze owoców można wyciąć te które są zbyt cienkie i nie zawiązują owoców.Ale..............Uwaga ! nie wycinać młodych,które to na początku są cienkie i jeszcze nie owocują.
Zatem - znowu nie ma powodu ,by się spieszyć na działkę ,bo trzeba prześwietlać.
Czy ja uprawiałabym te krzewy ?................
Nie wiem jak u Was ,Drodzy Moi Czytelnicy ,jaka jest pogoda ,bo u mnie   w i o s n a  ,ale, ale ,nie należy tego brać na serio bo jeszcze dmuchnie zima ,dmuchnie.Jej przebieg  w tym roku jest zdecydowanie nieprawidłowy.Za mało śniegu, z mało.Jeszcze  mam nadzieje na opady  - wszak to luty,miesiąc zimowy.Po co ten śnieg ? Po to,by zaopatrzyć glebę w wodę .Ta woda będzie bardzo potrzebna wszystkim uprawom,ale  szczególnie wczesnym..Rośliny wodę potrzebują z góry i z dołu.Z góry,to oczywiście deszcz, a z dołu,to podsiąkanie  ze zmagazynowanej z topniejącego śniegu,ale póki co magazyn pusty.To źle wróży.Nadzieja w tym,że przyroda nadrobi to zaniedbanie,bo nie raz tak bywało.

Ostrzegam jednak przed planowaniem jakichkolwiek prac na działce,bo to nie pora,choć tak pięknie świeci słońce i choć niektóre rośliny " myślą już o rozpoczęciu wegetacji",One źle myślą! No !  - chyba że to jest leszczyna...........................
Na wszelki ból lekarstwem jest cierpliwość.  [ łacińskie ]
Do zdobycia władzy potrzebne jest staranie,dla pokonania trudności - cierpliwość .
 [mongolskie ].
Cierpliwość jest kluczem do szczęścia .[arabskie]

poniedziałek, 19 lutego 2018

Przytaczam w oryginale,nie wszystko zatem jest zrozumiałe,a niektóre słowa jakby były pisane z błędem.

Potrawa z kaczki z pieczarkami.
==========================
Ugotować kaczkę w krótkim smaku z włoszczyzną i korzeniami.Sos zaprawić ćwierć litrem kwaśnej śmietany,rozbitej z łyżeczką mąki.Włożyć do niego dziesięć pokrajanych i uduszonych w maśle pieczarek i ugotować amoretek  a poddusiwszy z potranżerowaną  kaczką wydać obłożoną  pasztecikami z francuskiego ciasta.

Czy ja korzystam z tych przepisów ? Oczywiście,ale nie stosuje się dokładnie do nich.Wybieram to co na te czasy jest możliwe i zdrowe Przepisy te powodują,ze powstają w mojej głowie nowe ,np . tak jak ten : Kaczka pieczona i do niej pieczarki w sosie.Ot ! - i jest coś nowego,coś innego.
A teraz, pewien przepis z pewnej książki kucharskiej ,tej co to liczy sobie ponad 100 lat.
Jakże inaczej wtedy jadano,a ile czasu spędzano w kuchni ?
Ta pracowitość,tamtych kobiet,a może kucharek mnie zadziwia.
Porad kulinarnych c.d.

Żadne owoce,w żadnej wodzie nie powinny zbyt długo leżeć,ponieważ tracą witaminy,a także smak i aromat.

Świeżo pokrojone owoce ,takie jak jabłka,gruszki czy banany nie będą ciemniały,jeżeli je skropisz  odrobiną soku z cytryny.Przy większych ilościach możesz użyć wody z octem owocowym.

Po obraniu jabłek nie wyrzucaj skórek.Wysusz je np. na kaloryferze i przechowuj w szczelnie zamkniętym słoiku.Można z nich zaparzyć smaczną herbatę,która działa uspokajająco.
Odkryłam też,że suche skórki zmielone w młynku do kawy wyśmienicie smakują.Można też dodać je do budyniu lub kisielu.Ja jednak preferuje te na sucho i wiecie co zauważyłam ?One w znacznym stopniu ograniczają apetyt.Mogą zatem działać odchudzająco.

Z cytryn uzyskasz więcej soku jeżeli  poobracasz je chwilę w dłoniach,lekko przy tym naciskając ich powierzchnię.Można też poprzyciskać je do gładkiej powierzchni.

Twardą jak kamień cytrynę wystarczy włożyć na moment do ciepłej wody, a skórka natychmiast zmięknie.

Napoczęta cytryna nie wyschnie jeżeli położysz ją przekrojoną powierzchnią na podstawku z odrobina octu winnego.

Potrzebujesz tylko odrobinę soku ? Nie przekrawaj cytryny a tylko nakłuj ją widelcem  i wyciśnij tyle soku ile ci potrzeba.Dzięki temu owoc dłużej będzie się nadawał do spożycia.

Pomarańcze dadzą się łatwiej obrać ze skórki  jeżeli zanurzysz owoc na moment w ciepłej wodzie.
i..........................
Szkółka niedzielna prowadzona przez zakonnice.Matka przełożona stawia na stole  kosz dorodnych jabłek,- a obok kartkę : "Weź tylko jedno, Bóg patrzy ".
Po chwili na sąsiednim stole  pojawia się wielka taca z ciastkami.
Mały Jasio stawia obok wypisaną kulfonami informację : "Bierzcie ile chcecie ,Bóg pilnuje jabłek."
J Tuwim.
Przed otyłym bankierem stoi młoda dziewczyna i szlochając opowiada mu coś.
Bankier uspokaja ją ;
Nie płacz kochanie nie płacz..........Może to nie to .....
Widzisz przecież  - ja też mam brzuch.
Gdy przyjdzie pragnienie wypoczynku - mówią,że to zły znak.  [ armeńskie ]
Gdy wypoczywam - rdzewieje .  [niemieckie ]

Taki dziś smutny dzień i pochmurny i do tego poniedziałek,to.....................