piątek, 15 lutego 2019

Sałatka wyśmienita ,jako dodatek do każdej potrawy:
============================================
1 kg. umytych i pokrojonych w plasterki pieczarek należy krótko usmażyć na kilku łyżkach oleju lub oliwy.Nie rumienić.2 słodkie papryki umyć,pozbawić nasion pokroić w plasterki.Podobnie postąpić z 1 cebulą.Posypać sola i cukrem [ 2 łyżki ] i niech tak postoją by nieco zmiękły.Po tym czasie dodać wystudzone pieczarki ,i dodać  2 łyżki [ lub więcej ] octu balsamicznego [ nie zwykłego]i ostrego sosu Chili .lub Tabasco.Wszystko wymieszać i ewentualnie jeszcze dodać soli oleju, lub cukru,lub octu,wg własnego smaku.
To jest ................pyszne !
Rzadko w domu w doniczkach,a częściej w skrzynkach balkonowych mogą pojawić się mszyce.
Należy do doniczki włożyć 1 ząbek czosnku,a do skrzynki 3 ząbki i mszyce zginą.Widocznie te kwiatowe nie znoszą zapachu czosnku,przyzwyczajone są do innego.Z tej też przyczyny polecałam niejednokrotnie posadzić kilka ząbków wśród róż  na działce.Z ząbków wyrośnie czosnek  i z części nadziemnej ,ze szczypioru będzie unosił się jego zapach.W skrzynkach i doniczkach wystarczy zapach samego ząbka ,szczególnie po podlaniu ziemi.
Pchełki ziemne są równie uciążliwe jak i mszyce,ale je likwiduje się inaczej :
Wystarczy do ziemi włożyć kilka zapałek siarczanymi główkami do dołu i po sprawie i dotyczy to zarówno roślin doniczkowych jak i balkonowych.
Jeżeli nad roślinami unoszą się roje małych,maciupeńkich muszek to należy ziemię posypać obficie fusami od herbaty, muszki wyniosą się natychmiast.

A jednak nie skończę dziś tego tematu,ale pozostało już go niewiele.
 Myślę o pewnym przerywniku,a to z powodu,że wczoraj pewna osoba dziękowała mi za przepis na  na pewną sałatkę,albo jak kto woli surówkę.
Podawałam sposób sporządzenia jej,ale dość dawno.Z resztą - z przeznaczeniem na zimę,ale może też być wykonana i podawana  od zaraz..W nadziei ,że być może nie jest komuś znana podaje ten przepis  ;..............................
Duże liście roślin pokojowych,takich jak np.mają fikusy ,dobrze jest od czasu do czasu przetrzeć szmatka nasączoną rozcieńczonym piwem.Będą nieprawdopodobnie pięknie błyszczeć.
Aby rośliny doniczkowe mogły puszczać nowe pędy,należy systematycznie usuwać zwiędnięte  i suche. ich części.
Dojrzała szyszka jodłowa może służy za barometr,a właściwie wilgotnościomierz.W tym celu,najlepiej zawiesić ją za oknem.Jeżeli ma padać deszcz,albo śnieg,to łuski się zamykają,jeśli pogoda ma być słoneczna ,to łuski się otwierają.Szyszka reaguje na zmiany pogody jeszcze zanim zauważy je człowiek.
Gwałtownie usychającą roślinę można jeszcze uratować,wstawiając doniczkę do wiadra z wodą,na tak długo ,aż przestaną się pojawiać pęcherzyki powietrza.Będzie to sygnał,że ziemia jest dobrze  nawodniona,a czasem tylko o to chodzi.
A co ze szkodnikami? Jak pozbyć się ich najtańszą i najprostszą metodą ?...................
A przysłowie ,takie sobie:
Pokora jest matka cnoty .[polskie]
Teraz jeszcze o podlewaniu i nawożeniu roślin doniczkowych,ale to już ostatnie informacje.

środa, 13 lutego 2019

Podlewamy,nawozimy i dbamy o rośliny pokojowe;
Nie jest to sprawą powszechnie znaną,że zwykle,najzwyklejsze drożdże piekarnicze są bardzo dobrym nawozem .Trzykrotne  podlanie 1 łyżeczką  drożdży rozpuszczoną w szklance wody w okresie wiosny przyspiesza wzrost roślin.
Jeżeli doniczkowe przebywają w mieszkaniu z suchym powietrzem [ kaloryfery] to należy je spryskiwać ,choćby raz dziennie,a tak w ogóle ,to na zimę lepiej ustawić je w grupie,by ograniczyć parowanie wody z liści.Od suchego powietrza cierpią najbardziej paprocie.
A tak przy okazji,to paprocie nie znoszą przeciągów,świeżo pomalowanych ścian i przestawiania i odwracania i w ogóle ruszania.
Wiele kwiatów lubi światło,ale nie wszystkie  promienie słoneczne,szczególnie te o delikatnych liściach.Mogą zostać poparzone.
Nie bez znaczenia jest też doniczka w której rosną kwiaty.Nie powinna być lakierowana,a przed użyciem jej dobrze jest namoczyć ją na 24 godziny w wodzie.
Jeśli zwykłą doniczkę wstawimy w ozdobną,służącą także jako podstawek ,to należy tak dobrać je rozmiarowo by powstała szpara między jedną a drugą.
Najlepszy czas na przesadzanie roślin do większych,ale tylko nieco większych doniczek to przełom lutego i marca.
Należy pamiętać o odkurzaniu roślin ,które maja duże liści,jak fikusy i figowce.Je lepiej potraktować na sucho.Odkurzanie zapewni roślinom prawidłowe oddychanie,bo został usunięty kurz,który zatykał  pory w liściach.
I to tyle na dziś.
A teraz ,jak zwykle przysłowie :
Słońcu i miłości nigdy się w oczy nie patrzy.  [ polskie]

A niech będzie od końca.
J Tuwim :
Długoletni lekarz naczelny szpitala psychiatrycznego w Edynburgu oprowadza po swoim zakładzie jednego ze swoich kolegów londyńskich.
- Pokarze koledze zupełnie niezwykły okaz.Człowiek bardzo inteligentny ,wykształcony,sympatyczny.Rozmawia się z nim jak z zupełnie normalnym osobnikiem.Ale gdy go zapytać kim jest,odpowie "Apostoł Paweł."
- Wchodząc do celi dyrektor przedstawia chorego,zaczyna się bardzo mila rozmowa,chory nie zdradza objawów nienormalności,ani szoków nerwowych.
- Odchodząc gość zapytuje :
- Przepraszam,z kim miałem przyjemność ?
- Jestem apostoł Paweł, odpowiada pacjent.
Po wyjściu z celi dyrektor zwraca się do przyjezdnego kolegi
- No i co wy na to ?
- Tak, to bardzo dziwne odpowiada lekarz londyński.
- Tym dziwniejsze kochany kolego,że przecież apostoł Paweł - to ja!

wtorek, 12 lutego 2019

By zapobiec temu aby rośliny doniczkowe  nie stały w wodzie dobrze jest podstawki zamienić na miseczki i do tych miseczek wsypać kociego żwirku.On to wchłonie nadmiar wody.A plastikowe miseczki ,te jednorazowego użytku,   to,żaden wydatek.

Przydatna do podlewania jest też woda z akwarium.Nie należy jej wylewać,tylko pozostawić do zużycia,bo doskonale nadaje się do podlewania i NAWOŻENIA  roślin doniczkowych.

Nie należy wylewać wody w której gotowały się jajka lub ziemniaki,jeżeli jest ona bez soli,także ,jest dobrym nawozem.
Sporadycznie można też wyłożyć na powierzchnie ziemi w doniczce ,zużytą herbatę z torebeczek.Te fusy to wspaniały nawóz.
A przed sadzeniem roślin doniczkowych i balkonowych  dobrze jest wysypać na dno pokruszone skorupki od jaj.Także ,namoczone w  wodzie przez dwa tygodnie i podlewanie tą wodą dostarcza roślinom węglanu wapniowego.
Można też zmielić w młynku suche,czyste skorupki i posypać nimi ziemie w doniczce.
I to tyle na dziś.
To co napiszę teraz,to są to tak zwane prawdy oczywiste,ale nie mogę ich pominąć.Do podlewania najlepsza jest tzw.woda odstana ,to jest taka która stała odkryta co najmniej jedną dobę.Myślę oczywiście o kranówce.Przez ten czas wyparuje z niej chlor i będzie miała temperaturę pokojową.
Podlewanie deszczówką  o tyle jest dobre,że jest to zawsze woda  miękka .Ja jednak mam obiekcje co do jej składu chemicznego,ale to tylko moje obiekcje.Póki co - nie sprawdzone,nie zbadane.
A pamiętam czasy gdy mama myła mi głowę w deszczówce.
Jak podlewać ?
Podlewać tylko wtedy gdy rośliny naprawdę tego potrzebują,gdy ziemia w doniczce jest autentycznie sucha.Zbyt  obfite i zbyt częste podlewanie szkodzi roślinom doniczkowym i zakwasza ziemie.Wodę,która zebrała się na podstawku pod doniczką powinna być wylana.
Są to ogólniki.Poszczególne rośliny mają swoje wymagania.Bo to jest tak jak ze średnią :
"Jeżeli jedna żona zdradza męża raz na tydzień,a druga wcale,to wychodzi,że  średnio żona zdradza męża  raz na dwa tygodnie."
A przysłowie ? A przysłowie dziś - takie :
Pocałunek dany w porę oszczędza wielu uścisków dłoni. [włoskie ]
C.d ,tematu ,a wiec podlewamy.Dziś rośliny doniczkowe.

Proponuję to co na końcu napisać na początku ............zatem :
J Tuwim :....................
Do bankiera Goldfelma przychodzi znajomy z jakimś obcym człowiekiem:
- Panie Goldfelm,ten pan to mój kuzyn...Bardzo biedny człowiek...Może by pan mu pomógł ?
- Mogę dać 20 zł. Wystarczy ?
- A moja prowizja ?
- Jak to prowizja ? Panu ?  Za co ?
- No ,bądź co bądź,ja go jednak przyprowadziłem .

poniedziałek, 11 lutego 2019

J. Tuwim :
Jak długo będę żył ,już nigdy nie zabiorę żadnego pożyczonego przedmiotu do domu.Kilka dni temu pożyczyłem sobie w magazynie krawieckim nożyczki - no nie masz pojęcia ile mnie to kosztowało !
- Domyślam się,posadzono cie o kradzież !
- Nie ! Zupełnie co innego.Nożyczki wisiały na tasiemce,a z drugiej strony tasiemki przyczepiona była śliczna modelka.

Storczyki dłużej będą świeże jeżeli  [ wyjątkowo tylko one ] zostaną wstawione do wazonu z letnią a nie zimną wodą.
Tulipany mają" taki zwyczaj' ,że na końcu łodygi tworzy się "korek powietrzny ",w związku z tym dobrze jest przekłuć ich końce szpilką,raz na dwa trzy dni.
Chryzantemy ,natomiast wymagają uszczelnienia i dla tego dobrze jest końcówki ich łodyg  potrzymać chwilę nad płomieniem świecy.
Kwiaty cięte nie powinny stać w pobliżu owoców.Szczególnie tych najbardziej aromatycznych ,takich jak mandarynki czy pomarańcze.Aromat z owoców przyspiesza więdniecie kwiatów.
Jeżeli róże mają zdobić długo,bardzo długo ,to na noc należy je wyjąć z wazonu,włożyć do wanny i zalać zimną wodą.Przed ponownym wstawieniem do wazonu dobrze będzie łodygi ich skrócić i podłużnie  naciąć o czym pisałam wcześniej.
A narcyzy ? A narcyzy odmiennie jak inne rośliny powinny mieć w wazonie mało wody.Ich łodygi winny być zanurzone tylko 3,4 cm.Gdy wody jest więcej kwiaty stają się szkliste.
Jeżeli pragniemy ułożyć w wazonie kompozycję z różnych kwiatów i maja w tej kompozycji być też narcyzy,to należy je przetrzymać oddzielnie przez jedną dobę,bo wydzielają po ścięciu śluz.Dopiero po tym czasie można połączyć je z innymi kwiatami.
Wyjątkowo -  bez ścina się gdy wszystkie pączki są rozwinięte.Te nierozwinięte nie rozwiną się w wazonie.
I to tyle na temat kwiatów ciętych.O doniczkowych będzie więcej,znacznie więcej,ale to nie dziś jeszcze tylko :..................................
Kwiaty w wazonie będą dłużej wyglądały atrakcyjnie jeżeli będzie się codziennie zmieniać wodę  lub stosować specjalny preparat do przedłużania ich żywotności.
Przed wstawieniem do wazonu łodygi ich należy przyciąć ukośnie,a zdrewniałe łodygi bzu,lub róż dobrze jest jeszcze lekko je naciąć ,do długości około 5 cm.
Dość często bez więdnie.Czasem po 2,3 dniach.Można go jeszcze ożywić ,wstawiając na 5 minut do wrzątku.

Wazon z kwiatami na noc dobrze jest postawić w chłodniejsze miejsce i wrzucić do wody miedziana monetę,lub pół łyżeczki od kawy cukru.
także kwiaty w wazonie nie powinny być ściśnięte.

Kwiaty z działki należy ścinać wtedy gdy jeszcze nie są całkowicie rozwinięte.Nie ścinać w czasie upału,ani padającego deszczu.Przewozić owinięte w wilgotny papier.Może być gazetowy.
No- dobrze,przynajmniej tak mi się zdaje !
Przysłowie dziś  -  takie sobie :
Gdy panieneczki łykną po trzy kwatereczki ,to przepiją swe wianeczki.  [ polskie ]
Aby uniknąć tego jest pewna rada.Zasiadać do kwatereczek już po utracie wianeczka.
A teraz c.d.porad ogrodowych :