sobota, 17 lutego 2018

Studentka zdawała egzamin z układu kostnego.Profesor podał jej miednicę i poprosił o zidentyfikowanie  płci dawnego właściciela.Po namyśle dziewczyna mówi :
- To był mężczyzna .
 - A dla czego pani tak uważa ?
- Bo tutaj był kiedyś członek.
- Oj był  i to wiele razy.
J.Tuwim :
Autentyczny aforyzm pewnego dorożkarza warszawskiego :
- Wódka ,proszę pana naród gubi,ale pojedynczemu  człowiekowi nic nie szkodzi.
Jeżeli podczas jedzenia chrzanu spodziewasz się,że będą ci leciały łzy,to naszykuj sobie kawałek świeżego  razowego chleba i go powąchaj.Efekt natychmiastowy.

Zasada nr jeden przy przyrządzaniu delikatnej sałaty listkowej..............winna być ona sucha.
Po opłukaniu owiń ją delikatnie w ręcznik jednorazowy,by w niego wsiąkła woda.Nigdy nie mocz sałaty zbyt długo w wodzie.Straci swój estetyczny wygląd i witaminy.

Sałata głowiasta będzie długo świeża jeżeli natniesz na krzyż gruby głąb [ korzeń ] i włożysz  do płaskiego naczynia  z niewielką ilością wody.

Zwiędłe liście  sałaty znów będą jędrne  jeżeli do wody  w której je myjesz  wsypiesz łyżkę stołową cukru,albo zanurzysz  sałatę na 10 minut w wodzie z sokiem cytrynowym.Kwas cytrynowy ujędrnia zwiotczałe liście.

Aby mizeria  była krucha należy ogórki posolić tuż przed podaniem inaczej puszczą za dużo soku i zmiękną. Metoda ta nie ma niestety zbyt wielu zwolenników .

Nie wszyscy też mogą jadać mizerię.Aby była łatwiej strawna  należy sparzyć wrzątkiem umyte ogórki i natychmiast przelać je zimną wodą ,a dopiero potem kroić.Można też dodać łyżeczkę musztardy.Dzięki temu unikniesz wzdęcia i nie będzie ci się odbijało.

Nie wylewaj  wody po marynowanych ogórkach.Możesz go użyć do różnych sosów do surówek.

Świeże owoce nie zepsują sie tak szybko  jeżeli je będziesz przechowywać w pojemniku razem z kilkoma ząbkami czosnku.


Papryka pobudza wydzielanie soków żołądkowych ,jest też bogatym źródłem witaminy C,ale by witamina ta i inne witaminy zostały przyswojone przez człowieka ,surówka winna być wykonana na 1 godz.przed spożyciem Dotyczy to z reszta wszystkich surówek ,ale z papryki w szczególności bo z niej bardzo szybko one się "ulatniają ".

Kolby kukurydzy winny być gotowane w wodzie bez soli,bo po jej tj. soli wpływem ziarna robią się twarde i łykowate.Natomiast dodanie do wody soku z cytryny spowoduje,że kukurydza zachowa ładny,żółty kolor.

Szpinak - warzywo kontrowersyjne ,a takie zdrowe.Jednak należy przestrzegać pewnej zasady o czym mało  kto wie,że winien być spożyty po przyrządzeniu . Odgrzewanie może spowodować wydzielanie się substancji szkodliwych dla zdrowia.Dzieciom nie lubiącym tego warzywa dałam niechcący powód do  wymigania  się od konsumpcji  .Mogą oświadczyć :" Odgrzewany nie zdrowy ".

Rzodkiewki,biała rzodkiew itp, będą dłużej świeże jeżeli  ich część nadziemna tj liście i łodygi będą zanurzone w naczyniu z wodą.To nawet ciekawie wygląda .

Rzodkiewka to warzywo dla niejadków.Spróbuj jak działa.Zjedz dwie na  pół godziny przed posiłkiem a poczujesz wilczy głód.Rzodkiewki działają niezwykle pobudzająco na apetyt.

Zielony groszek mrożony winno się gotować z  dodatkiem cukru.Będzie nadal intensywnie zielony , wyjątkowo kruchy i smaczniejszy.

Natomiast świeże zielone warzywa ,takie jak fasolka szparagowa nie stracą swojego zielonego koloru ,jeżeli  zaraz po ugotowaniu przelejesz je chwilę zimną wodą.

Dopiero teraz zorientowałam się,że już to pisałam ....................wybaczcie,szkoda kasować.Przysłowia na dziś ;
Cierpliwość sprowadza szczęście; przybliża to co jest dalekie.  [suahili ]  
Cierpliwy zaspokaja pragnienie wodą oczekiwania.  [ hausa ] 
Człowiek cierpliwy nawet kamień ugotuje.  [hausa ]

A - teraz - porady kulinarne,a to z powodu że jest sobota.

piątek, 16 lutego 2018

I jeszcze ,taka porada,a właściwie przypomnienie ;
W lutym mogą pojawić sie na przechowywanych : suszonych grzybach,ziarnach fasoli,grochu,bobu ,a nawet w kaszy i mące szkodniki.Luty,to czas wylęgu ,ze złożonych latem jaj.To nie jest prawdą,że znalazły się w trakcie przechowywania,bo niby skąd ? Małe czarne żuczki to STRĄKOWIEC FASOLOWY,GROCHOWY,BOBOWY.Do złożenia jaj doszło jak ziarna te były jeszcze w strąku.Teraz jednak nie jest to już istotne.Teraz proponuję  zrobić przegląd  i zareagować w przypadku stwierdzenia obecności czegoś "co się rusza " Mąkę ,kaszę wyrzucić a naczynia wyparzyć.Wszelkie ziarna,zalać wodą i wyrzucić te które pływają po wierzchu.Pozostałe przelać przez sitko podsuszyć i albo przegrzać w piekarniku,albo dać do zamrażalnika.Grzyby podobnie,ale potem  przechowywać je z liśćmi laurowymi.Przemrożenie,.lub przegrzani zabije znajdujące się jeszcze ewentualnie ,gotowe do wylęgu jaja.Produkt będzie zdrowy.
i....................... Jest to nieco przydługie ,ale bardzo prześmiewcze.
W pewnym supermarkecie  klient poprosił młodego sprzedawcę o pół główki  sałaty.
Pracownik sklepu odmówił,ale klient był nieugięty i bardzo napierał ,więc sprzedawca poszedł na zaplecze zapytać kierownika.Przychodzi do niego i mówi: Panie kierowniku,jakiś palant chce kupić pół główki sałaty.W tym momencie obejrzał się,  a za nim stoi klient i patrzy na niego więc szybko dodaje : A ten miły pan reflektuje na drugie pół główki.Kierownik się zgodził ,ale  potem podszedł do sprzedawcy i mówi :Chłopcze ,mogłeś mieć niezłe kłopoty dzisiaj ,ale wykazałeś się refleksem i opanowaniem.Skąd pochodzisz chłopcze ?
- Z Nowego Targu ,proszę pana.
- A dla czego stamtąd wyjechałeś 
- Wie pan,to miasto bez przyszłości,same dziwki i hokeiści.
- Hmmmm.moja żona pochodzi z Nowego Targu.
Najpierw  "dla zdrowotności " ,cytując Kargula :
J Tuwim : 
Przez drzwi :
Głos męski:Panie  Stanisławie !
Głos kobiecy: Nie ma go.Wyjechał,a ja leżę już w łóżku.
Głos męski : Więc właśnie ! Niech mnie pani wpuści !
Głos kobiecy : Kiedy tu już jest ktoś.
Na króciutko ,dziś,na króciutko ,zatem.....................
Gdzie złoto przemawia,milczą języki.  [włoskie  ]
Ze złotem jak z ogniem : ciepło ,ale niebezpiecznie.

czwartek, 15 lutego 2018

Nie wiem czy będę jutro ,ale nic  już wyrokować nie zamierzam ,bo zawsze wtedy jak nie mogę,to okazuje się,że mogę i odwrotnie.
i............................
Strażacy założyli zespół muzyczny.Na pierwszej próbie kapelmistrz zadaje pytanie :
Jak jest różnica miedzy fortepianem a skrzypcami.
Cisza. Wreszcie jeden z przyszłych muzyków mówi ;
Fortepian dłużej się pali.
J. Tuwim :
Czytam życie Jezusa.
Podoba się pani ta książka ?
- Całej jeszcze nie przeczytałam .....
- A czy doszła już pani do tego miejsca ,kiedy..............
- Ach,niech mi pan tylko nie mówi jak się to kończy.
Często też pytano mnie jakie ja odmiany winorośli mam na działce i czy jestem z tych odmian zadowolona.Przyznam - nie lubię niczego sugerować ,ale by odpowiedzieć na to pytanie zmuszona jednak zostałam do jakiejś sugestii.
W mojej szklarni  rosła :CHRUPKA ZŁOTA. Pod osłonami uzyskuje się wyśmienite w smaku jagody i wyższy plon.No ! - niestety wymaga systematycznego usuwania  nadmiaru pędów i wietrzenia.
Na zewnątrz  natomiast rósł : AGAT DONSKIJ ,bo jest odporny na mróz i na choroby.Jagody ma duże ,ciemnogranatowe ,atrakcyjne deserowe.Odmiana polecana do uprawy amatorskiej.
Zwyczajnie i nawet bardzo krótko o winorośli ;
Decydując się na uprawę,należy wybrać miejsce słoneczne i przewiewne,a to z powodu podatności na choroby grzybowe np.mączniaka właściwego i rzekomego .Uprawa w zacienieniu  jest fiaskiem.Ponad to należy dbać o kształt krzewu i ilość jego pędów i to nie tylko wiosną,ale także w czasie lata. Wszystkie pędy,na których nie ma kwiatów,nie ma owoców należy wycinać  w czerwcu , w lipcu,a często jeszcze i w sierpniu.Spowoduje to lepsze i skuteczniejsze zawiązanie owoców,lepszy ich smak,większą zawartość cukru ,barwę gron i zapach,ale co jest najistotniejsze : prześwietlonego krzewu nie imają się choroby grzybowe,a choroby grzybowe,jak i grzyby lubią ciemność i wilgotność.Słońce i wiatr najskuteczniej przegoni zarodniki grzybów.
Winorośl liczy około 60 gatunków.Występują głównie w Azji i Ameryce.Nie wiele osób wie,że pnącza te cechuje długowieczność.Oby jeszcze cechowała je zdrowotność.Odmiany winorośli amerykańskich są plenniejsze i bardziej odporne na choroby i szkodniki  [filokserę ]
Większość krzewów winorośli  proponowanych nam przez hodowców to najprzeróżniejsze krzyżówki odmian.Jedną z cenniejszych jest Concord .Pochodzi ona od dzikiego gatunku winorośli lisiej.I  w tym miejscu,przypominam sobie uwagi słuchaczy kursów dla działkowców mniej więcej takiej treści : "Jakby pani nam to powiedziała tak zwyczajnie ".

Zatem zwyczajnie :........................
Jak niejednokrotnie zaznaczałam,wszystko w przyrodzie ma swój czas .I - właśnie nadszedł czas na ZIEMNIAKI,tak ,tak,na ziemniaki.Co mam na myśli ? Mam na myśli to,że mają  one "ochotę "na rozpoczęcie wegetacji.Nie wszystkie oczywiście.Tylko te które są przechowywane w miejscach zbyt ciepłych.Poznać łatwo  takie, po ukazujących się kiełkach.I co z tego,możecie zapytać ?  I słusznie.A ja odpowiem,że należy z nimi nieco inaczej postępować,nie tak jak latem,czy jesienią.Należy obierać grubiej i nie zalewać wrzątkiem lecz zimną wodą ,bo te zabiegi uchronią nas przed konsumpcją niezdrowej solaniny, właśnie teraz gromadzonej w bulwach ziemniaka.Solanina podrażnia błonę śluzową żołądka i jelit.
Zanim przejdę do właściwego tematu,do winorośli i sposobu cięcia krzewu najpierw takie przypomnienie:....................
Może dziwne to przysłowie ,ale odzwierciedlające prawdę :
Pies wścieka sie w pewnych okresach - człowiek złości się cały rok.  [ wietnamskie ]

środa, 14 lutego 2018

Rodzaj malina obejmuje około 600 gatunków.Są to niewysokie ,mniej lub bardziej kolczaste krzewy.W odmianie najczęściej spotyka się malinę właściwą o typowym kolorze owocu,smaku i zapachu.Pewnymi nowościami są maliny czarne zwane jeżynowatymi,ale to nie jeżyny..Jest też malina czarna i żółta.
Owoc maliny zawiera cukry proste,pektyny i błonnik  i KWAS SALICYLOWY dzięki któremu herbata z malin ma właściwości napotne.
Ponadto,co jest oczywistą oczywistością owoc maliny jest bogaty w witaminy ;A.B2,PP oraz 
CTOSTERYNĘ ,która zapobiega miażdżycy,a także sole żelaza potasu i miedzi.

I jeszcze kilka słów na temat maliny polecanej przeze mnie wczoraj ;
POLANA :Krzew rośnie niezbyt silnie.Owoce średniej wielkości intensywnie czerwone,deserowe i na przetwory.Odmiana pod tym względem uniwersalna.Krzewy przycięte jesienią wydają młode pędy,które obficie owocują od sierpnia do mrozów.

Podobna ,ale o większych owocach jest Polka.

I to tyle na dziś.i........................
Spowiada się młoda dziewczyna ;
- Miałam stosunek z mężczyzną.  a nie  jestem mężatką .
- Z miłości czy za pieniądze ?
- Z miłości,bo co to jest teraz te 100 zł. ?

I jeszcze wrócę do malin.................
J. Tuwim :
Mąż skorzystał z nieobecności żony i zdradził ją - z przystojna pokojówką.
- Wiesz ,Franiu,nigdy nie zaznałem takiej rozkoszy z moją żoną.
- Frania wstydliwie :
- Wszystkie panowie,co u nas bywajom  mówiom to samo,że pod tem względem,to wolom mnie niż naszom paniom.
Na krótko ,ale jednak się udało ! Przysłowie będzie tylko jedno:
Jak przylecą żurawie ,groch siać godzi się prawie.  [polskie]
Ot ! - i sprawa jasna.Teraz tylko wyglądać ich ,czy już lecą,czy jeszcze nie ?  Groch  można już szykować, także w myśl przysłowia,że kto sieje w marcu,ten zbiera w garncu ,a kto w maju,ten w jaju.Ale- GROCH,ja piszę o GROCHU ,nie fasoli.Jakże często bowiem słyszę jak na fasole niektórzy mówią groch.
A teraz coś dla rozweselenia :...................

wtorek, 13 lutego 2018

Podpowiedziałam to pewnemu dziadkowi ................wnuki były przeszczęśliwe.
Jeżeli na działce jest trawnik ,to na nim ,a właściwie w nim będą rosły maliny.Należy tylko wyciąć darninę w kształcie koła.Koło może być małe lub duże.Glebę po zdjęciu darniny przekopać z kompostem lub nawozem bydlęcym sproszkowanym [ jak z nawozem to będzie luksusowo ] i wkopać po brzegach plastikowe ograniczniki i tam posadzić maliny [wiosną] a jak już będą owocować ,proponuję związać je delikatnie szeroką czerwoną wstążką z dużą kokardą.Nie spotkałam nic bardziej urokliwego: czerwona wstążka,czerwone maliny.

Aha ! - nie wiem czy uda mi się jutro z Państwem spotkać.Jutro Sobota Popielcowa.Proponuję na tę okoliczność przepysznego pstrąga w folii .Oczyszczonego i nasolonego od środka  pstrąga  położyć na filii i włożyć do jego środka kilka gałązek zielonego kopru i dwie łyżki masła .Zawinąć i fruuuuuuuuuuuuuu do piekarnika .To jest pyszne...............
Maliny nietradycyjne [ bo nie wiem jak je nazwać ? ] to zupełnie,absolutnie,całkowicie inne maliny,występujące w wielu odmianach.Ileż ja się nazbierałam z nich owoców...............tyle tylko,że nie w czerwcu ,a w sierpniu.I ,właśnie ,czemu w sierpni?.Temu w sierpniu,że pędy rosną od wiosny i tego roku  jeszcze plonują,zatem musza mieć na to trochę więcej czasu.Za to nigdy nie są robaczywe bo KISTNIK MALINOWIEC nie występuje już w sierpniu.  Także są zdrowe bo nie pozostają ani na jesień,ani na zimę.Wycina je się po zakończeniu plonowania co ma miejsce najczęściej na przełomie września i października.I  to tyle.Zagonek z malinami nietradycyjnymi  jest goły,żadnych pędów.Wiosna mobilizuje karpy korzeniowe będące w  glebie  do wegetacji, i to z nich wyrastają NOWE,ZDROWE ROŚLINY.
Na mojej działce uprawiałam dwie odmiany,obie hodowli polskiej co z resztą sugerują ich nazwy : POLANA I POLKA.

W zakończeniu tematu pewna moja propozycja dla osób mających chęci na uprawę ich,ale nie mają gdzie.Moja podpowiedź :........................
Na kursach dla działkowców słyszałam czasem " Bo maliny to taka trochę wyższa szkoła jazdy, a wszystko przez to,że obecnie są w uprawie maliny tradycyjne i nie tradycyjne,Te tradycyjne owocują w czerwcu bardzo się różnią od tych drugich.Nie są zalecane do uprawy przez  działkowców,bo ich hodowla jest zbyt kłopotliwa i nie pozbawiona wielu wad.Aby pęd maliny tradycyjnej zaowocował potrzeba dwóch sezonów .W jednym rośnie,pozostaje na zimę i dopiero w drugim zakwita i owocuje ,i to "Pozostaje na zimę " jest zdradliwe ,bo w czasie jesieni i zimy ,a jeszcze takiej zimy jak w tym roku na pędach tych  pojawiają się  choroby uniemożliwiające  zdrowe plonowanie i jakby tego było mało szkodnik malin KISTNIK MALINOWIEC , atakuje je   i powoduje robaczywienie [ na dnie owocu ,mała biała gąsieniczka ]
Ale - o cięcie wszak chodzi,czyż nie ? Otóż wycina się te pędy z których zebrano owoce .Należy to zrobić niezwłocznie,by udostępnić miejsca ,światła i słońca tym,które dopiero rosną i będą owocować w następnym sezonie,także ze względów fitosanitarnych usunięcie starych jest koniecznością by z nich " nie przeszły" choroby na pędy młode.
No ! - dobrze,to niech będą maliny,choć zawsze mam z nimi kłopot.
i ..............................
Zięć do  teściowej :
Mamusiu ,wychodzę,kupić coś ?
Tak ! Mieszkanie se kup.
Ponieważ nie wiem  ile uda mi się napisać  [ czas ] rozpocznę od tego co pozytywne w swojej treści  :

J. Tuwim. 
Jeśli siedzisz przy obiedzie w towarzystwie kobiety która cię zanudza i pragniesz aby się obraziła na ciebie i przestała mówić,możesz uciec się do sposobu następującego :
Wypadek pierwszy :
Zadajesz jej pytanie  :
- Czy pani jest mężatką
- Tak jest.
- A czy ma pani dzieci
- Mam.
- Czy wszystkie od męża ?
- Koniec ,nie odezwie się już.

- Drugi wypadek :
- Czy jest pani mężatką ?
- Nie .
- A ma pani dzieci ?
- Słowem się więcej do ciebie nie odezwie.

-Trzeci wypadek :
- Czy jest pani mężatką ?
- Tak.
- Czy ma pani dzieci ?
- Nie.
- Jak pani to robi ?

poniedziałek, 12 lutego 2018

i................................
Sprawa rozwodowa.Sędzia pyta żony:
- Nie rozumiem: o co ma pani pretensję do męża ? Przecież mają państwo wszystko:dom,dzieci ,samochody.
- Wysoki sądzie , on mnie nie zadowala .!
-Kobiecy głos z sali :
- Wszystkie zadowala ,a jej nie !
- Męski głos z sali :
- Jej to nikt nie zadowoli.
J.Tuwim :
Siedzę kiedyś nad rzeką i łowię ryby.Nagle ciągnie coś,ale tak ciągnie jak nigdy.Myślę : gruba sztuka będzie.I wyobraź sonie wyciągam wieloryba.
- Phi,mój drogi ! Cóż to jest wieloryb ? Ja wieloryby używam za przynętę !
-
A potem - zupełnie niespodziewanie Stefciu "był górą " ,bo okazało sie,że owoce na jeżynie bezkolcowej Mariana są pokryte białym nalotem,a u niego nie.Oczywiści,to nie za sprawą czerwonych kokardek ,ale co szkodziło  Stefanowi przechwalać się i powtarzać z uporem " Gusła,gusła ,tak twierdziłeś".Jeżyna bezkolcowa Mariana rosła w zacienieniu i w związku z tym zachorowała na SZARĄ PLEŚŃ , na tę samą chorobę na którą chorują truskawki w lata wilgotne i z dużą ilością opadów i wtedy konieczne są opryski zapobiegawcze,przeciw tej chorobie.I to cała tajemnica.Nie kokardki poprawią sytuację,ale  Sumileks ,preparat zabijający zarodniki grzybów SZAREJ PLEŚNI zanim zdążą  się rozwinąć i uaktywnić,Tak działają opryski zapobiegawcze.
A teraz idę odpocząć,ale przed tym:........................
Wracając jednak do spraw działkowych i do prześwietlania krzewów,to wśród takowych jest jeżyna bezkolcowa.I okazuje się,że nie wiosną , [ znowu nie wiosną ] wycina się WYOWOCOWANE PĘDY .To  znaczy te z których zebrano owoce.Bo - cykl rośnięcia pędu jeżyny ma jeden sezon,potem w drugim on zakwita i wydaje plon i zaraz po zbiorze należy  mje wyciąć, te pędy.Pamiętam jak swego czasu mój sąsiad Stefan nijak nie mógł się z tym połapać,bo w śród tych pędów przeznaczonych do wycięcia były też takie które dopiero rosły i miały plonować w następnym sezonie."Ja nigdy ich nie rozpoznam,który jest który," skarżył się."Spokojnie,Stefciu,spokojnie, zaraz ci pomogę ". Początki bywają trudne," i pozawiązywałam czerwone kokardki na tych pędach na których właśnie pojawiły się pąki kwiatowe."Te - tylko te wytniesz jesienią ,tuz przy samej ziemi." Umożliwi to lepsze odżywienie tych pędów ,które dopiero rosną i co najistotniejsze będą one miały lepszy dostęp do światła i słońca. Kokardki zauważył jego sąsiad Marian .Stefan był w kłopocie ,co mu powiedzieć ,jak to wyjaśnić ,bo nigdy,przenigdy nie przyznałby się Marianowi,że czegoś nie wie,że nie rozumie .Oświadczył zatem,że czerwony kolor powoduje lepsze zapylenie przez pszczoły,bo one lubią ten kolor.Marian jednak nie bardzo  przyjął to do wiadomości i tylko skwitował to tak : " Jak ty wierzysz w takie gusła ?".
Jak zwykle na początku ,przysłowia :
Sprawiedliwość jest murem,którego woda nie zaleje,ogień nie spali i nie zniszczy machina wojenna .   [arabskie ]
Sprawiedliwość ma siedzibę w ludzkim sercu.   [duńskie ]
Tam gdzie nie ma sprawiedliwości ,nie ma wyrzutów sumienia,  [hausa ]

TO CO ZBUDOWANO PRZEMOCĄ,BĘDZIE ZNISZCZONE SPRAWIEDLIWOŚCIĄ  
[ tureckie ]

A przy okazji : Czy wiecie,że Turcja nie uznała onegdaj rozbiorów Polski ?
Ja jednak, przypuszczam,że bardziej   czuli respekt ,jak miłość do nas,bo pamiętali jeszcze jak zostali rozgromieni ,właśnie przez Polaków pod Wiedniem.
No ! - koniec tego świętowania chciałoby się powiedzieć,ale jakie tam świętowanie.Po prostu byłam współorganizatorką Święta Chorych i prawdę mówiąc dopiero teraz  przydałby mi się odpoczynek.

Jednak, na tyle,na ile mam jeszcze siły,postaram się..............................