piątek, 6 czerwca 2014

Powinnam jeszcze napisać coś o truskawkach,ale ,że sama zajeta jestem przerabianiem ich ,to może jak się "obrobie".A l e   c z y   t o W a s  i n t e r e s u j e?????????????????????/////
Sałata głód załata,mówi przysłowie.Jeżeli drogi działkowcu lubisz to warzywo tak bardzo ,że chciałbyś ją systematycznie uprawiać na działce,to o tej porze roku zrezygnuj z  masłowej.Wysiewaj kruchą ,letnią lub lodową.Typ masłowa jest rośliną dnia krótkiego i niskiej temperatury.Gdy dzień się wydłuża a temp. podnosi  nie wiąże główek ,lecz wybija w pędy kwiatostanowe.Przypominam jednak o chronieniu roślin przed ślimakami.A teraz........................... rewelacyjny przepis na przystawkę z sałaty właśnie.Jedną dużą główkę [ preferuję lodową] obrać z liści ,opłukać ,wysuszyć,rozdrobnić ułożyć w salaterce.Tuż przed podaniem posypać kosteczkami żółtego sera obsypanymi ostrą papryka,maleńkimi grzaneczkami z bułki ,zrumienionymi [krótko ] na klarowanym maśle i pół piersi kurczaka też [małe kosteczki] także zrumienić.Będzie to wszystko na samym wierzchu salaty.Wymieszać należy już przy konsumentach ,na stole.Do tego podać sos czosnkowy lub szczypiorkowy.A sporządza się tak: szklanka majonezu,szklanka gęstego jogurtu 4,5 przeciśniętych ząbków czosnku lub posiekany peczek szczypioru.Doprawić do smaku.Nie tylko jest to elegancka przystawka,ale też wyśmienita w smaku,należy tylko nie przesadzić z dodatkami,pamietając,że najwięcej winno być sałaty.

wtorek, 3 czerwca 2014

Zupełnie nie wiem dlaczego dotychczas nie podałam przepisu na bardzo prostą i szybką niemiecką sałatke Sklada się ona z 6 lub 7 ugotowanych ziemniaków pokrojonych w kostke,kilku filecików ,lub koreczków Anchowies [Anszua] rozgniecionych widelcem 1 pęczka posiekanego szczypioru i małego słoika majonezu Wszystkie składniki po rozdrobnieniu wymieszać z majonezem.Po włożeniu do salaterki posypać po wierzchu marynowanym zielonym pieprzem lub kaparami,lub jednym i drugim.Można też wyporcjować i ułożyć na liściach sałaty.Schłodzić w lodówce i ewentualnie  przewieść na działkę w najbliższą niedzielę,a co do tego pasuje nie będę pisać by nie posądzono mnie o propagowanie alkoholizmu.Zatem tylko  s m a c z n e g o.
Moja rada................ by wylać mleko z kartonowego pudełka [z zakrętką]należy uciąc róg kartonu Oczywiście mam na myśli samą końcówkę mleka,którą bardzo trudno wylać przez zainstalowany otwor. Przeważnie coś zostaje.Moja następna rada...........................kocią i psią sierść usuwa się bardzo skutecznie wilgotną gąbką .

niedziela, 1 czerwca 2014

Moja rada.........Pozłacane ramy obrazów Latwo czyści się papką z utartych ziemniaków w szmatce.Nie należy ram myć wodą.
 Kochani Działkowcy!!!!!!!!!!!! zwróćcie uwagę na trawnik po skoszeniu.Właśnie wczoraj oglądałam taki na ktorym widoczne byly szare plamy.tam miały "swój dom mrówki" Miały bo już nie mają.Poradziłam by w te miejsca wyłożyć skórki od ogórka [zielonego] lub pomarańczy i nakryć to folią.Obciążyć by wiatr foli nie zdmuchnął.Dodatkowo wyjaśniam,że mroki na naszych działkach są wprawdzie nie bezpośrednio  ,lecz szkodnikami.To hodowcy mszyc.Mszyce to ich "krowy dojne" Pozbawiając je cukru powodują że mszyce mogą intensywniej się mnożyć.I jeszcze jedna informacja.Mrówka ogrodowa ,lub łąkowa {to te na działce] nie są pod ochroną i budują kopce zagłębione w ziemi,natomiast mrówka  leśna jest pod ochroną i usypanych kopców nie należy niszczyć.Informacje tę podaje by wyjaśnić,że .............................................znajdujące się wśród mszyc mrówki nie przyszły je  zjeść.