sobota, 9 grudnia 2017

J Tuwim :
Pan udzielił mi fałszywych informacji.Powiedział mi  pan,że ojciec panny młodej nie żyje,tymczasem dowiedziałem się,że od trzech lat siedzi w więzieniu.
- Swat : To jest życie ?
Nie wiem czy podać przepis na sałatkę z zielonego groszku z puszki.Myślę,że jest powszechnie znana.Robi się ją z 1 puszki groszku [bez wody ] 3 jaj na twardo pokrojonych w kostkę 1 pęczka szczypioru pokrojonego drobno i majonezu [kilka łyżek ] .Wszystko wymieszać odrobinę posolić i posłodzić.Najlepiej smakuje wyporcjowana  na liściach sałaty.
Są takie warzywa, które zaskakują bogactwem witamin.Do  nich właśnie zalicza się groszek cukrowy.Posiada bowiem  witaminy : E ,K, B 1,B .2, B 6,C.Ponad to groszek jest źródłem białka roślinnego,tego białka ,które łatwo,bardzo łatwo jest przyswajane,Ma też sód,potas,magnez żelazo i SELEN.
SELEN JEST ANTYUTLENIACZEM. O co chodzi z tym antyutleniaczem?Antyutleniacz zapobiega utlenianiu się naszych komórek.A my w różnych pokarmach [np.wysoko przetworzonych  ] spożywamy utleniacze.To jest tak jakby systematycznie dostarczać wilgoci metalowi.Taki szybciej zostanie zniszczony przez rdzę.Antyutleniacz [upraszczając ]zapobiega "rdzewieniu" naszych komórek.Nie ulega wątpliwości,że technika też się do "rdzewienia "przyczynia.Np. od patrzenia w komputer ,telewizor ,telefon komórkowy itp.I jak to często piszę "jest coś za coś "................niestety
Albo jeszcze inaczej  można podać tę surówkę :
Na okrągłym dużym półmisku jako pierwszą warstwę dać ryż na sypko,potem usmażoną na rumiano,na ostro [ np. z ostrą papryką w proszku - niewiele ]  pierś kurczaka pokrojoną w drobne kawałki.Każdy kawałek winien być przyrumieniony [to konieczne ],a na wierzch tę właśnie surówkę.Proszę zrobić sporą ILOŚĆ BY NIE ZABRAKŁO.Do tego sok z pomidorów z kostkami lodu. Z tym,że te kostki lodu wcale nie muszą być lodowe tj. z wody.Te kostki,to też sok pomidorowy wcześniej  zamrożony.
Wracając jednak do groszku ............................
O groszku będzie, o groszku cukrowym.Nie na próżno tak się nazywa .Faktycznie jest słodki i to zarówno ten spożywany na surowo ,jak  i konserwowy.Zawsze zimą brakowało mi  tego smaku,surowego,bo konserwowy,choć także smaczny ,jednak inny.Do pewnego czasu ,do czasu jak odkryłam ,że mrożony po rozmrożeniu niewiele się różni od świeżego.Myślałam i  myślałam i w końcu trafiłam na  kompozycje smakową  wyśmienitą :
1 opakowanie mrożonego [rozmrożonego] groszku,2 marchewki rozdrobnione strugaczką do warzyw i 2 papryki pozbawione nasion i pokrojone w paseczki.Sól ,cukier [1 łyżka ]i 5 łyżek oleju. Wszystko należy wymieszać i podawać do najprzeróżniejszych mięs.Najlepiej komponuje się z kotletami mielonymi.Dzieci i młodzież wprost ją uwielbiają [sprawdziłam ]"Ona jest taka chrupiąca ".!Osobom nie lubiącym łagodnego smaku proponuję dodać jakiegoś ostrego sosu np .Tabasco .
Pan się za życia na sługę za życia jeży ,po śmierci równo z nim w kostnicy leży. polskie
Z panem a z dworem jak z ogniem : z bliska się poparzysz,z daleka nie ogrzejesz. polskie.
Po tak długiej przerwie,nie wiem jak zacząć ?  Może tak jak zwykle , od przysłów .

niedziela, 3 grudnia 2017

J. Tuwim.
Aby mieć u naszej publiczności powodzenie,rzekł pewien poeta,trzeba albo umrzeć,albo być obcokrajowcem ,albo pisać perwersyjnie.Najlepszy zaś sposób - to być zagranicznym perwersyjnym nieboszczykiem.
Jeżeli macie dzieci lub wnuki zróbcie to dla  nich .Groszek urośnie na każdej glebie.Natomiast dziecko zapytane skąd on się bierze nie odpowie,że "z puszki ".O groszku będzie jeszcze wiele informacji,lecz nie dziś,Dziś tylko................
Sukces w uprawie wcale nie zależ od nawożenia ,choć na takowe warzywo to oczywiście zareaguje bujnym wzrostem i obfitym plonowaniem.Natomiast  bardzo ważny jest termin siewu.U żadnego innego warzywa  nie jest tak istotny jak u groszku i grochu.W uprawie fasoli  szparagowej np. [też warzywo strączkowe ] jest rozciągnięty w czasie.Fasolę można siać od połowy maja począwszy,na połowie lipca skończywszy.A groszek ? - O ! - ten musi być posiany bardzo wcześnie ,bardzo,bardzo wcześnie.W odróżnieniu od fasoli,nie szkodzą mu żadne chłody.Jeżeli jest to możliwe to siew już można wykonać na przełomie lutego i marca.Z resztą w  zgodzie z przysłowiem :"Kto sieje groch w marcu,zbiera w garncu ,a kto w maju ,ten w jaju."
Nie zaszkodzi rzucić na zagon agrowłókninę,dla szybszego uzyskania wschodów.Agrowłóknina będzie też potrzebna w okresie kwitnienia  groszku, by odizolować kwiaty od  PACHÓWKI STRĄKÓWECZKI. To ona składa jaj z których wylęgają się ,ewentualni,.gąsienice.które lubi Stefan.a nike lubi Marian.Ale agrowłóknina nie jest konieczna.Znam działkowców którzy jej nie stosują i także ze swoich plonów są zadowoleni.
Groszek zielony.
O ! -jakże jest smaczny spożywany na surowo w fazie  tzw mlecznego ziarna.Jest przysmakiem maluchów i to właśnie im,dzieciom jest niezbędny.
Mając do dyspozycji  miejsce na działce w kwaterze warzywniczej dobrze będzie spróbować swoich sil,a zapewniam,że tych sił nie będzie wiele potrzeba.Proponuję wybrać takie odmiany,które nie posiadają wyściółki  pergaminowej w strąku.Wtedy można jadać cały strąk, ot ,choćby Iłówiecki.Pamiętam jak  onegdaj zachwycony smakiem mój sąsiad Stefan chrupał strąki,za smakiem,aż zainteresował się tym jego sąsiad Marian.................."A jak w środku są robaki ?" zapytał."Niech sobie będą "- majestatycznie odpowiedział Stefan,"Toż to od nich pięknie buduje się masa mięśniowa,bo są bogate w proteiny".Ludzie duże pieniądze wydaja na odżywki ,a ja tu je mam za darmo."Biedne robaki " westchnął Marian.Wtedy ja się odezwałam:"Ile razy mam wam tłumaczyć,że robaki może mieć człowiek w przewodzie pokarmowym pod postacią glisty ludzkiej,tasiemca i owsików,a to co jest ewentualnie w strąku to stadium larwalne owada - gąsienica.I tak - oto często sobie rozmawialiśmy.
Aby osiągnąć sukces w uprawie....................
Ponieważ nie wiem jak to będzie z moim  wolnym czasem w nadchodzącym tygodniu,to postarałam się dziś wygospodarować choć 1 godzinę.Zatem :...............


Zatem  ,patriotycznej treści przysłowia ;
Kto Polskę miłuje gorąco i szczerze,ten czasu nie traci,do pracy się  bierze.
W Polsce kto oddycha ten konspiruje.
Nie będzie w Polsce dobrze,aż będzie bardzo źle...........................a  ,to dobra wiadomość,to  niebawem.