wtorek, 11 września 2018

Wszystkie,bez wyjątku pierwiosnki lubią glebę próchniczna,żyzną i wilgotną i stanowisko co najmniej lekko zacienione,Brak wody i nasłonecznienie są dla  nich zabójcze.Kwitną wówczas bardzo krótko,żółkną ,stopniowo zasychają i w efekcie końcowym całkowicie giną.Może też być gleba piaszcysto gliniasta,lub gliniasta,ale taką trzeba wzmocnić  substancją organiczną pod postacią torfu,lub kompostu,z dodatkiem obornika .I tak właśnie ja postąpiłam i zapewniam w tym miejscu,że wystarcza to na kilka lat,a potem ?  A potem zasila się jak każde inne ozdobne  nawozem do roślin kwitnących.
I jak wspomniałam na początku można przesadzać,rozsadzać pierwiosnki na przełomie sierpnia i września,ale także w kwietniu.Termin kwietniowy zalecany jest dla odmian wcześnie kwitnących,nie wcześniej jednak jak już po kwitnieniu.
Byłoby błędem,gdym nie wspomniała o sposobie generatywnym rozmnażania pierwiosnków ,tj, przez wysiew nasion,ale,że może on być zawodny,nie zalecam go.Może bowiem się zdarzyć,że uzyska się rośliny absolutnie niepodobne do tych z których zebrano nasiona.Takie jakieś z lewego łoża.
W okresie wegetacji należy pamiętać o systematycznym podlewaniu, generalnie wszystkie odmiany lubią wodę.
I to tyle o przepięknych kwiatach wiosny i tyle na dziś.

Jak uprawić pierwiosnki ?  Z czym je łączyć ? Z jakimi roślinami ?
Dobrze czują się wśród  bylin średnio wysokich i niskich,oraz na rabatach skalnych, w miejscach ,jak wspomniałam wczoraj nawet zacienionych.Mogą stanowić obwódki np.tuż przy centralnej alejce działkowej,a także  można układać z nich kolorystyczne duże grypy.Dobrze prezentują się w połączeniu z mniejszymi paprociami.konwaliami i roślinami cebulowymi.Proponuję takie połączenie : W środku żółto kwitnące tulipany,a na brzegach pierwiosnki o fioletowych kwiatach.
Ja kiedyś utworzyłam kompozycję o niepowtarzalnym kształcie, o której mój sąsiad Stefan powiedział :"To jest coś co powinna pokazywać kronika filmowa."Na trawniku obrysowałam wykrzyknik .Był gruby u góry,nieco cieńszy po środku i całkiem cieniutki na dole.Tuż pod nim kropka,a właściwie duża,proporcjonalna do całości kropa.. Liczył sobie,bagatela  6 metrów.  W środku górnej części i kropy posadziłam miniaturowe ,żółte irysy kwitnące bardzo wcześnie ,a po brzegach  ciemno wiśniowe  pierwiosnki.To wszystko było usytuowane na trawniku.................. i dobrze,bo trawnik był pod drzewami,gdzie inne rośliny nie  rosłyby z powodu zacienienia.Całość odgrodziłam małym plastikowym płotkiem ,by oddzielić pierwiosnki  i nie dopuścić do przerastania trawą.Z czasem jednak wymieniłam plastik na kamienie,które trzeba było przy okazji spacerów nazbierać.Czasem pytano mnie "Czy ty na swojej działce budujesz Golgotę ? układając kamienie część płotka ,tę część która była wkopana w ziemię pozostawiłam.Obniżyłam go zakrywając skutecznie kamieniami.
A Stefan ? Nie pytacie co na to mój sąsiad Stefan ?.Mój sąsiad Stefan na swoim trawniku wykonał znak zapytania,ale sam przyznał,,że wykrzyknik jest ciekawszy,przez te pogrubienia i zwężenia,czego nijak nie można zastosować przy znaku zapytania.
Oczywiście po zdjęciu darniny ,glebę przed sadzeniem musiałam przygotować,ale po tym już zaraz>:.........................
Gdyby przez pracę można było osiągnąć bogactwo,młyny należałyby do osłów.  [ rumuńskie ]
Ilekroć mam do czynienia z nazwami państw :Rumunia,Bułgaria ,Węgry ,to wtedy.................................jestem dumna,bardzo dumna,że jestem Polką,bo proszę sobie wyobrazić,że kiedy my wykrwawialiśmy się w  powstaniu Warszawskim ,wtedy Rumuni,Bułgarzy i Węgrzy wiernie służyli Hitlerowi,a nawet pod jego sztandarami ginęli w walkach  w Rosji,Szczególnie pod Stalingradem.O tym jednak się nie mówi,a to przez to,że zaraz po wojnie  alianci wrzucili nas do jednego worka i złożyli do stóp Stalinowi.Zgodził się na to Rossevelt  ,prezydent Stanów Zjednoczonych i Churchill premier Anglii."Dotąd  sięgają   nasze,a dotąd wasze wpływy,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,Towarzyszu Stalin" 

No -ale koniec  z lekcją historii .Cd.  tematu kwiaty wiosny.....................

poniedziałek, 10 września 2018

I dziś jeszcze tylko to :
Wieloletnim i  zaawansowanym w pracy działkowcom polecam:PIERWIOSNKA GRUZIŃSKIEGO ,jest bardzo niski,niziutki ,a jego liście tworzą darń.Jego różowe kwiaty,są tak liczne,że zupełni,całkowicie zakrywają liście.Mieszańce tego gatunku charakteryzują się   większymi i barwniejszymi kwiatami.Mają jednak wady i zalety.Wadą jest mała wytrzymałość na mróz ,ale ja tym nie przejmowałabym się zbytnio,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,bo gdzie te mrozy ?
Zaletą natomiast to ,że mogą rosnąć w miejscu zacienionym.
I to co napisze teraz niejako zaprzecza temu co na początku,że  są to kwiaty wiosny,bowiem dzięki wyhodowaniu odmian o porze kwitnienia późniejszej można zapewnić kwitnienie ich od początku kwietnia do końca czerwca.

 Najciekawsze będzie jutro !
PIERWIOSNEK - PRIMULA.
 Moja działka,ale także i inne  widywałam przebogate w te,jakże wcześnie zakwitające rośliny,a że  wiosną jak w żadnej innej porze roku prac na działce jest wiele będzie znacznie milej te prace wykonywać wśród kwiatów.
Pierwiosnek coraz bardziej  się rozpowszechnia,a szczególnie na działkach.Z powodu,że są one niewielkie  [10-30 cm] mogą rosnąć wszędzie ,można je wcisnąć  miedzy inne rośliny ozdobne.
Jego liście są kształtu wydłużonego lub jajowatego.Kwiaty są liczne zebrane w luźne lub zwarte kwiatostany i choć są niewielkie  [ 1 - 3  cm ] średnicy,to mają wyjątkowe i urozmaicone barwy.
Onegdaj mój sąsiad Stefan oznajmił : "Pierwiosnki na twojej działce widać już z tramwaju " co było oczywistym kłamstwem ,ale ponieważ kwitną wtedy gdy inne rośliny jeszcze nie rozpoczęły wegetacji ,to są dobrze widoczne.Nic ich nie zasłania.
I nawet nie macie pojęcia jakie mnóstwo można spotkać mieszańców i  odmian.
Najczęściej  :PIERWIOSNKA ŁYSZCZAKA. Do dziś  dziko rosnącego w Tatrach.Kwitnie żółto.
Najbardziej  godne polecenia  są mieszańce PIERWIOSNKA WYNIOSŁEGO. Mają duże kwiatostany osadzone na dość wysokich łodyżkach.I  nie wiem,do prawdy mnie wiem czy jest jeszcze jakaś roślina ozdobna o takim bogactwie barw.
Pozwolę sobie je wymienić  :Od pastelowych odcieni różowej,do karminu,od wiśniowej do cynobrowej,żółta,pomarańczowa i fioletowa w wielu odcieniach.Jakby tego było mało,to są też kwiaty dwubarwne w różnych kombinacjach  - z obrzeżeniem płatków,lub z oczkiem.
Nawet ten,. kto jest mądry przez lata,może się zbłaźnić w jednej minucie.  [ wietnamskie ]

Jesień,nie da  się ukryć,że jesień,smutek jesienny nie wiem czemu ,ale ma miejsce już od września począwszy ?  Może zatem coś wiosennego ? Coś co rozproszy jesienne smuteczki.
To - oczywiście,kwiaty wiosny,a że przełom sierpnia i września jest czasem na ich sadzenie pozwalam sobie omówić:...............................