poniedziałek, 10 września 2018

PIERWIOSNEK - PRIMULA.
 Moja działka,ale także i inne  widywałam przebogate w te,jakże wcześnie zakwitające rośliny,a że  wiosną jak w żadnej innej porze roku prac na działce jest wiele będzie znacznie milej te prace wykonywać wśród kwiatów.
Pierwiosnek coraz bardziej  się rozpowszechnia,a szczególnie na działkach.Z powodu,że są one niewielkie  [10-30 cm] mogą rosnąć wszędzie ,można je wcisnąć  miedzy inne rośliny ozdobne.
Jego liście są kształtu wydłużonego lub jajowatego.Kwiaty są liczne zebrane w luźne lub zwarte kwiatostany i choć są niewielkie  [ 1 - 3  cm ] średnicy,to mają wyjątkowe i urozmaicone barwy.
Onegdaj mój sąsiad Stefan oznajmił : "Pierwiosnki na twojej działce widać już z tramwaju " co było oczywistym kłamstwem ,ale ponieważ kwitną wtedy gdy inne rośliny jeszcze nie rozpoczęły wegetacji ,to są dobrze widoczne.Nic ich nie zasłania.
I nawet nie macie pojęcia jakie mnóstwo można spotkać mieszańców i  odmian.
Najczęściej  :PIERWIOSNKA ŁYSZCZAKA. Do dziś  dziko rosnącego w Tatrach.Kwitnie żółto.
Najbardziej  godne polecenia  są mieszańce PIERWIOSNKA WYNIOSŁEGO. Mają duże kwiatostany osadzone na dość wysokich łodyżkach.I  nie wiem,do prawdy mnie wiem czy jest jeszcze jakaś roślina ozdobna o takim bogactwie barw.
Pozwolę sobie je wymienić  :Od pastelowych odcieni różowej,do karminu,od wiśniowej do cynobrowej,żółta,pomarańczowa i fioletowa w wielu odcieniach.Jakby tego było mało,to są też kwiaty dwubarwne w różnych kombinacjach  - z obrzeżeniem płatków,lub z oczkiem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz