wtorek, 11 września 2018

Jak uprawić pierwiosnki ?  Z czym je łączyć ? Z jakimi roślinami ?
Dobrze czują się wśród  bylin średnio wysokich i niskich,oraz na rabatach skalnych, w miejscach ,jak wspomniałam wczoraj nawet zacienionych.Mogą stanowić obwódki np.tuż przy centralnej alejce działkowej,a także  można układać z nich kolorystyczne duże grypy.Dobrze prezentują się w połączeniu z mniejszymi paprociami.konwaliami i roślinami cebulowymi.Proponuję takie połączenie : W środku żółto kwitnące tulipany,a na brzegach pierwiosnki o fioletowych kwiatach.
Ja kiedyś utworzyłam kompozycję o niepowtarzalnym kształcie, o której mój sąsiad Stefan powiedział :"To jest coś co powinna pokazywać kronika filmowa."Na trawniku obrysowałam wykrzyknik .Był gruby u góry,nieco cieńszy po środku i całkiem cieniutki na dole.Tuż pod nim kropka,a właściwie duża,proporcjonalna do całości kropa.. Liczył sobie,bagatela  6 metrów.  W środku górnej części i kropy posadziłam miniaturowe ,żółte irysy kwitnące bardzo wcześnie ,a po brzegach  ciemno wiśniowe  pierwiosnki.To wszystko było usytuowane na trawniku.................. i dobrze,bo trawnik był pod drzewami,gdzie inne rośliny nie  rosłyby z powodu zacienienia.Całość odgrodziłam małym plastikowym płotkiem ,by oddzielić pierwiosnki  i nie dopuścić do przerastania trawą.Z czasem jednak wymieniłam plastik na kamienie,które trzeba było przy okazji spacerów nazbierać.Czasem pytano mnie "Czy ty na swojej działce budujesz Golgotę ? układając kamienie część płotka ,tę część która była wkopana w ziemię pozostawiłam.Obniżyłam go zakrywając skutecznie kamieniami.
A Stefan ? Nie pytacie co na to mój sąsiad Stefan ?.Mój sąsiad Stefan na swoim trawniku wykonał znak zapytania,ale sam przyznał,,że wykrzyknik jest ciekawszy,przez te pogrubienia i zwężenia,czego nijak nie można zastosować przy znaku zapytania.
Oczywiście po zdjęciu darniny ,glebę przed sadzeniem musiałam przygotować,ale po tym już zaraz>:.........................

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz