sobota, 3 marca 2018

Porad kulinarnych kilka i to będzie tyle na dziś...........................

Butelki z likierem koniakiem whisky ,wódką,portwajnem,sherry,także wina do aperitifów i deserowe przechowuje się w pozycji pionowej.

Ile i jakiego i jak nalewać :Białym winem napełnia się kieliszki  na dwie trzecie wysokości,czerwonym - tylko do połowy. Kieliszki winny stać na stole,natomiast do szampana ,każdy trzyma swój,lekko go pochylając.

Co zrobić z resztkami wina pozostałymi w butelkach ?  Można je zamrozić pod postacią kostek,tak jak zamraża się wodę ,a potem jak znalazł ............jako dodatek do sosów lub deserów.Nie chcesz się w to bawić ?  To resztki wlej do octu winnego ,a będzie bardziej esencjonalny.

Podobnie można postąpić z sokiem z cytryny,Napełnić nim pojemniczki do lodu.Używając do herbaty  masz ją od razu odpowiednio schłodzoną.Można też zamrozić w małych porcjach utarte skórki cytrynowe,Jedna porcja do jednego ciasta itd.

Wyciśnij sok z pomarańczy ,wlej do pojemniczków na lód.Zamroź.Otwórz szampana .Napełnij nim kieliszki i do każdego wrzuć kostkę zamrożonego soku pomarańczowego.Napój wygląda bardzo  dekoracyjnie ,a przy tym jest smaczny.
Forsycja pośrednia jest wyjątkowo lubianym krzewem,Jego żółte ,a więc w ciepłym kolorze kwiaty rozwijają się bardzo wcześnie .Najpierw jest burza kwiatów.Krzew jak żółty motyl sprawia wrażenie jakby chciał pofrunąć.Kwitnienie trwa około 3 tygodni .Dopiero po kwitnieniu rozwijają się liście.Forsycja jest dużym krzewem,dość szybko rosnącym i z tej przyczyny należy znaleźć dla niej takie miejsce by nie zabierała słońca i światła innym ,mniejszym krzewom.Ładnie prezentuje się w rogu działki,lub przy altanie .A      nawet....................... można ją też posadzić przy trejażu i jej pędy przywiązywać  jak pędy róż pnących..Do tego nadaje się szczególnie gatunek   forsycja zwisła   .Jej należy jednak zapewnić wystawę południową.
Co do gleby ,to krzew ten nie jest zbyt wymagający ,z małym zastrzeżeniem : i jeden i drugi gatunek nie powinny rosnąć  na ciężkich glinach i glebach podmokłych,bo wówczas chorują.W wyniku tej choroby tworzą się na pędach ciemne chropowate narośle.
Mając forsycje na działce można mieć mieszkanie ukwiecone już od połowy lutego.Ścięte gałązki jeszcze nie kwitnące po wstawieniu do wody w mieszkaniu gdzie jest temperatura  wyższa jak na zewnątrz rozwiną się tak samo jakby były na krzaku.Przeważnie po dwóch tygodniach.Pięknie prezentują się kwitnące pędy forsycji ustawione w dużym wazonie na podłodze .Jak wiosenne słońce tak działają na człowieka, poprzez swój żółty kolor.
Biorąc pod uwagę ścinanie pędów do wazonu ,nie potrzeba już krzewu prześwietlać po kwitnieniu [ II grupa ].
A czy wiecie że są też krzewy forsycji pienne [ na pniu ].Prezentują się bardzo,bardzo ciekawie jak bukiet.Niestety ,im nie obcinamy pędów.Widziałam takie na działce u pewnej osoby która "nogę " tego krzewu przywiązała do palika podtrzymującego piękną szeroką wstążką.Krzewy były trzy ,a kokardy w kolorze czerwonym,zielonym i niebieskim.Była piękna słoneczna pogoda a działkowicz ten oczekiwał gości ,bo miał wtedy imieniny,Jak opowiedziałam to mojemu sąsiadowi Stefanowi ...................to on pomyślał sobie " a co ja jestem gorszy "? i  we wrześniu na swoje imieniny pozawieszał kolorowe kokardy na młodym,jeszcze niewielkim świerku.
Od tego czasu przyjęło się zdobić rośliny na imieniny.
 No ! dobrze,a nawet bardzo dobrze,bo zima jednak pakuje manatki.Już stoi za drzwiami,wejdzie w poniedziałek.
I wtedy ,no może nie akurat w sam poniedziałek,ale w najbliższym czasie można będzie udać się na działkę,a tam ?..................................Tam ! - stęsknione ciepła i wiosny rośliny rozpoczną już wegetację.Wegetacja nie musi być zauważalna natychmiast,no może za wyjątkiem roślin tzw .wczesnych jak np. forsycja pośrednia.
Prócz podatków i ludzkiej złości ,nic nie jest absolutnie pewne na tym świecie .[angielskie ]

piątek, 2 marca 2018

Przychodzi wesoła krowa do lekarza. Lekarz..............
- Co się stało ?
- To ta trawa tak na mnie działa.

i................................
Dorosły : Osoba ,która przestała rosnąć na końcach,a zaczęła po środku.
 J .Tuwim :
Hordy kozaków rabują male miasteczko,także rodzinę szewca Berna.Całą rodzinę związano i zabito.Nie zauważono starej babci Fajgi w piwnicy.Kiedy obrabowali całe miasteczko i je opuścili z piwnicy wychodzi babcia i pyta :
- Co jest ? Dziś się nie gwałci ?
Blaszana puszka w której przechowywana jest kawa winna być od czasu do czasu dokładnie umyta i równie dokładnie wysuszona,aby kawa nie nabierała  nieprzyjemnego metalicznego zapachu.Czy -  zatem  szklane naczynie będzie lepsze ? Z pewnością tak ,ale winno być nie  przezroczyste i mieć szczelne zamknięcie.

Czy wiesz że herbata parzona przez 2,3 minuty działa pobudzająco ,a jeśli parzona jest dłużej np.5 minut działa uspokajająco .Ale Uwaga ! - nigdy nie zaparzaj herbaty dłużej.Także nie oceniaj herbaty po kolorze,gdyż zależy on od gatunku.

Osobom lubiącym herbaty smakowe polecam nie wyrzucać  wydrążonych strączków [laseczek ] wanilii. Włóżcie  je do imbryka  i zaparzcie razem z herbatą.Smakuje wyśmienicie.

Nalewanie jakiegokolwiek płynu do butelki przez lejek  nie będzie trwać długo ,jeżeli między lejek  a szyjkę butelki włożysz zapałkę .Spowoduje to,że powietrze szybciej wydostanie się z butelki.

Przechowywanie wina .................tylko w piwnicy.W ciemnej,ale wietrzonej piwnicy o temperaturze 12,14 stopni.W pobliżu nie powinny znajdować sikę żadne produkty o silnym zapachu,środki czystości ,detergenty itp. - ponieważ przez korek od butelki  woń może przeniknąć do wina.

Butelki z winem winny leżeć ,nie stać, by korek był cały czas  zanurzony w winie.W przeciwnym razie wysycha i traci swój bukiet.Również w lodówce butelka winna leżeć.
Trochę tego,trochę tego,zatem porad kulinarnych kilka:
Planujesz założyć żywopłot ?  Polecam bukszpan zwyczajny.To bardzo zwyczajny i nie kłopotliwy krzew.
Główną jego zaletą jest nie tracenie liści na zimę.Gęsto wyrastające pędy są bogato   ulistnione i przez cały rok zachowują swoją ciemnozieloną barwę i połysk.Z tego powodu używa się gałązek  bukszpanu do przybrania wielkanocnych koszyczków.Onegdaj były to młode gałązki borówki.To jednak wymagało udania się do lasu.
Drugą cenną zaletą bukszpanu jest wyjątkowa, nie spotykana u innych krzewów  podatność na cięcie i formowanie, co pozwala na tworzenie regularnych żywopłotów. Rośnie wolno i osiąga niewielkie rozmiary .Z tego powodu nadaje się, na nawet najmniejsze działki.
Owszem ! - także  kwitnie,ale kwiaty jego są drobne i stanowią specjalnego znaczenia zdobniczego.
DOBRZE ROŚNIE NAWET NA BARDZO SŁABYCH GLEBACH I JEST ODPORNY NA SUSZĘ.
Zatem co ? Zatem nic lepszego trafić się nie może.
Sadzi się go na początku maja ,lub późnym latem z dużą bryłą korzeniową,w przeciwnym razie długo choruje i słabo korzeni.
Pies ,kiedy się go żywi ,wykazuje więcej wdzięczności  niż człowiek,któremu się pomaga.  [chińskie ].   Ot ! - takie sobie przysłowie.

środa, 28 lutego 2018

i...............................
Mama ślimak  mówi do swoich dzieci bawiących się na ulicy :
- Dzieci,dzieci,zejdźcie z drogi !
- Dla czego ? pytają dzieci .
- Bo za sześć godzin będzie przejeżdżał autobus.


Bałagan - przestrzeń zaaranżowana alternatywnie.

Aha !  Jutro mnie nie ma.
J. Tuwim :
Kolacja zjedzona,Wina wypite,cygara wypalone.Przy stoliku w restauracji siedzi dwóch przyjaciół .
Wreszcie jeden z nich odzywa się :
- Zapłaciłeś już ?
- Nie.Ale dla czego się pytasz.Czyś ty może zapłacił ?
- Ja ? Także nie.
- W takim razie na co czekamy ? Chodźmy.
Pierwszy raz przycina się żywopłot w  rok po posadzeniu.I wiecie kiedy ? Pod koniec lutego lub na początku marca.Radzę by był to raczej początek marca bo właśnie za tydzień będzie ciepło.
Potem corocznie tnie się trzy razy : w marcu  ,w czerwcu i w sierpniu.Nie miałam na działce żywopłotu ,bo właśnie odstraszało mnie to systematyczne cięcie,a ponad to uprawiałam warzywa ,a żywopłoty powodują większą wilgotność [ nie ma przewiewu ] a wilgotność to choroby grzybowe warzyw. Z resztą nie tylko warzyw.
Gdy krzewy nie były regularnie prześwietlane  to  dla obu grup  tj. i I i II  należy wykonać cięcie odmładzające, z tym,że u krzewów II grupy  należy przeprowadzić dwukrotnie,Na przedwiośniu   odpiłować ,tuż przy samej ziemi wszystkie stare ,grube [ dla tego odpiłować ] pędy.Co to znaczy stare ? Stare,to takie ,które mają więcej jak 5 lat. A to drugie ciecie należy przeprowadzić po kwitnieniu ,skracając pędy do 30 cm, licząc od ziemi.Wysokim krzewom,takim jak lilaki pozostawia się pędy  dłuższe 50 cm.

Krzewy  I grupy przycina się jeszcze krócej - 15,20 cm ,licząc od ziemi.Robi się to także na przedwiośniu.
Ale,ale, - Uwaga ! - są takie krzewy,które,nie wiem, może zliczą do III grupy,one cięcia nie wymagają ,albo nawet reagują na nie ujemnie : to wszystkie iglaste i liściaste,ale te które nie gubią liści na zimę..Należy u nich wycinać pędy uszkodzone lub deformujące roślinę,a ponad to ciąć  krzewy tworzące żywopłot.
Cięcie żywopłotu jest nieco bardziej skomplikowane.....................
Słońce świeci ,ale jest zimno.W tej chwili za moim oknem - 8 stopni,zatem temperatura nie zachęca do odwiedzenia działki ,co najwyżej do spaceru. Należy tylko stosownie się ubrać,pamiętając że najintensywniej oddajemy ciepło przez głowę i stopy.Nie przeszkadza to jednak w zaplanowaniu prac na działce ,bo za trzy,cztery tygodnie ....................... będzie można prześwietlać drzewa i krzewy.A może krzewy ozdobne wymagają odmłodzenia ,może dawno nie były cięte ?  To - na  te okoliczność proponuję...............................:

Znalazłam przysłowia na tę porę na ten czas i na to co aktualnie się dzieje.

Gdyby nie było zawiści nike byłoby piekła.  [polskie ]
Rybie nigdy dość wody,zawistnemu cudzej szkody.  [ polskie ]
Zawiść jest towarzyszką sławy.  [ łacińskie ]

Zawiść,zawiść ,to jest to. Znaleźć wroga i go nienawidzić.W takiej roli bardzo dobrze się czuje  wielu Polaków,a jak nie ma wśród żywych ,to "odgrzebywać " nieboszczyków i modlić się  "
" I    odpuść nam nasze winy jako i my odpuszczamy ."  Odpuszczamy ?

wtorek, 27 lutego 2018

Jak przechować winogrono przez czas dłuższy ? Nie  wiem jednak,czy znajdzie  się
 ktoś,kto chciałby  bawić się w ten sposób.Po usunięciu lekko nadpsutych owoców ,końce łodyżek kiści należy zalać woskiem,lub lakiem i grona zawiesić w chłodnym i przewiewnym miejscu.

Żadnych owoców  lekko podgniłych nie należy ani przerabiać ani gotować,ponieważ są siedliskiem  trujących pleśni,które nie giną nawet podczas gotowania.

Suszone owoce szybciej zmiękną,jeżeli dodasz do nich cukier dopiero po zagotowaniu.Kompot z suszonych owoców może być i smaczny i elegancki jeżeli dodasz do niego suszone żurawiny [ nie będzie taki mdły ] a po nałożeniu do kompotierek położysz na wierzchu plaster ananasa.

Gdy zimno,gdy szaro i smutno postawi nas na nogi i ociepli dobra kawa ? A jaka to jest ta dobra kawa ? Dobra kawa ,to taka która jest świeżo mielona i w czasie mielenia dodana jest szczypta soli.Sól znacznie podnosi aromat kawy.

Jeśli parzysz kawę w ekspresie z filtrem  dodaj do niej trochę kakao,a nabierze pełniejszego ,bardziej szlachetnego smaku.

Jeśli z powodu nadciśnienia niewskazana jest dla ciebie kawa ,albo masz po wypiciu jej "palpitacje ",to zrób to tak :Połowę  ilości czarnej kawy zastąp sproszkowana pitną czekoladą.Smakuje wybornie,a szczególnie do jednego z ciast : do piernika.

Podajesz kawę w dzbanku,ale robisz to  rzadko,to zawsze przed użyciem dzbanka wypłucz go wrzątkiem ,nie będzie zapachu stęchlizny.
No - i  porad kulinarnych kilka ,bo działkowe  brrrrrrrrrrrrrrrr.Za zimno nawet na porady.
Dżdżownica do dżdżownicy  ;
Jest twój maż w domu ?
Nie,chłopaki zabrały go na ryby.

i.....................................

Arab - osoba z kulturowo uwarunkowanym ręcznikiem na głowie.
Może po tym zrobi się cieplej ?
J Tuwim :

Mam teraz świetny interes.Fabrykuje pasztety.
- Jakie pasztety ?
- Pierwszorzędne zajęcze pasztety.
- Przyznaj się,używasz na pewno jakichś domieszek do tego specjału.
- Nie będę ukrywał  : używam koniny,ale sprawiedliwie pół na pół : jeden koń,jeden zając.
Wczoraj w pewnej audycji TV padło pytanie  : "Co to są trzaskające mrozy "? Ponieważ nie było na nie odpowiedzi,postaram się zrobić to ja.
Trzask,albo huk ma miejsce wtedy gdy pękają drzewa  DOSŁOWNIE .Zjawisko ,na szczęście już od dawna nie notowane jako globalna katastrofa krajowa.Dzieje się tak wtedy gdy zbyt wcześnie pojawiają się mrozy i to silne mrozy,takie około - 35, -40 stopni Wówczas pękają całe pnie  .Drzewo jest rozpołowione i leżą te dwie polowy na ziemi.Ma to miejsce wówczas gdy nie spłynęły jeszcze  wszystkie soki.Zatem co ? Zatem nie zostały odprowadzone do korzeni a sam pień jest nie drewnem  [ nie jest suchy] ,a drzewem. To - na szczęście się zmieniło ,bo i mrozów takich nie ma ,a i pnie drzew  [myślę o owocowych ]  zostały znacznie skrócone.Jeżeli dobrze  pamiętam z relacji moich rodziców to takie trzaskające mrozy miały miejsce w 1926 r.Podobno trzask ,czy jak kto woli huk przypominał wystrzał z armaty.
A czas biegnie nieubłaganie.Toż to za trzy tygodnie wiosna,ale póki co jakoś bardziej ma się na zimę.Nie wiem czy przypominacie sobie jak, jakiś czas temu podejrzewałam,że powróci bo przyroda lubi nadrabiać zaległości i na tę okoliczność - przysłowie :
Zima starym dokucza ,a młodych naucza.  [polskie ].
Ale  - co tam ,trzeba mieć dobre samopoczucie .Takie jakie mają mieszkańcu Syberii.
Oni mówią : " U nas dziewiać miesiacy zimy ,a tak to krugom wsio leto. "

I jeszcze jeden temat zimowy :


niedziela, 25 lutego 2018

i.................................

Spotyka pająk pająka :
- Cześć ,co robisz  ?
- Gram w motylki .
- Skąd masz  ?
- Ściągnąłem  sobie z sieci.


- Antysemita  - judeosceptyk ,tylko bardziej zażarty.
J. Tuwim :
Czyś ty zwariował ? W  lipcu wybierasz się do Nicei ? Przecież tam jest 50 stopni w cieniu.
A kto mi każe w cieniu chodzić  ?
Z powodu,że dziś niedziela - tylko kilka porad kulinarnych :

Bananów nie powinno się przechowywać w lodówce,bo od chłodu szybko ciemnieją.Natomiast temperatura pokojowa zupełnie im nie szkodzi.

Po posiłku ostrym w smaku,dobrze jest zjeść na deser banana,bo działa on łagodząco i neutralizuje ostrość przypraw - pieczenie w ustach ustaje natychmiast.

Ach ! - te truskawki.Niedługo,już niedługo będą.Warto wiedzieć ,że powinno się je jadać na czczo i przed posiłkami ,a to z tej przyczyny ,że wówczas wszystkie zawarte w nich witaminy,a także żelazo i wzmacniający fosfor prawidłowo i w w pełni i wszystkie z wymienionych składników przyswojone zostaną przez organizm.

Ale,ale dobrze jest też zjeść porcję truskawek wieczorem .Po nich  zaśniesz ,a to z tej przyczyny,że posiadają brom.

Truskawki powinno się najpierw myć,a potem odszypułkowywać,bo w odwrotnej kolejności pochłoną za dużo wody.

Jeśli chodzi o truskawki ,to przypominam sobie kiedy zjadłam pierwszą w życiu.Był to rok 43,lub 44 ,a ja miałam około  5 lat.Bawiąc się z rówieśnikami  podczołgałam się pod płot ogrodzenia posiadłości Niemca Milera.Były to wszak lata hitlerowskiej okupacji.Przy siatce ogrodzeniowej rosły truskawki i jedna zaowocowała już poza płotem.Zerwałam ją i zaniosłam do mamy by zapytać co to jest.Po wytłumaczeniu  zjadłam ją.Potem już nigdy  żaden inny owoc truskawki tak mi nie smakował.I co dopiero potem sobie uświadomiłam,to to,że przyjęłam do wiadomości ......................" to u Niemców rosną truskawki ".Nie buntowałam się,nie żądałam tego owocu,widocznie już wykiełkowało we mnie nasienie niewolnicy.Na szczęście przerwane w porę.
Nie będą mieli zaufania do tego co mówisz,jeśli nie będą mieli zaufania do tego co robisz. [tureckie ].