piątek, 5 stycznia 2018

I to co miało  być na początku jest na końcu............porady kulinarne.............dziś już tylko symbolicznie :

Jeżeli zupa jest przesolona wrzuć do niej dwa ziemniaki pokrojone w ćwiartki i zagotuj i pozostaw jeszcze na 10 minut .Wyjmij ziemniaki , a przekonasz się,że wchłonęły nadmiar soli.
Nie jadaj potraw które się przypaliły ,ponieważ spalenizna jest rakotwórcza.
Szczypta,ale tylko szczypta kawy rozpuszczalnej w proszku lub granulacie dodana do sosu  do pieczeni nada potrawie wyśmienity aromat.
Przesolony sos łatwo jest uratować dolewając do niego wino ,mleko lub śmietanę.Oczywiście nie wszystkie składniki , jedynie tylko wybrany.
Dla rozproszenia smutków ,coś takiego ;
Ziemianin [ myślę,że był to Polak ] wylądował na Marsie. I co widzi ? Widzi kobietę  trzymającą makutrę miedzy nogami i coś w niej uciera.Pyta co ona robi,a ona odpowiada,że dziecko.Zdziwiony ziemianin mówi "U nas dzieci robi się inaczej 'Marsjanka była ciekawa jak.No to - się dowiedziała,ale na końcu pyta ,a gdzie dziecko ?"Ziemianin odpowiada,że za dziewięć miesięcy,na co Marsjanka :"To czemu się tak spieszyłeś ?"
Kto posiada na działce kącik z roślinami przyprawowymi,choćby tylko takimi jak pietruszka naciowa,czy szczypior ,to może z nich korzystać ,bo jeszcze mróz nie miał okazji je zniszczyć.By zapewnić sobie z tych ROŚLIN TRWAŁYCH, wiosną zieloną masę ,można pobudzić je do życia nakrywając plastikowymi butelkami po wodzie mineralnej [5 l ] obcinając wierzch i nakrywając do góry dnem.W tym momencie słyszę jak niektórzy z Moich Drogich Czytelników  mówią. :...................."myślała,myślała i wymyśliła ".Ale,to nie tak.Pragnę ostrzec właśnie teraz by tego przypadkiem jeszcze nie robić.Bo co? Spytacie.Bo to,że o tej porze nie zmusi się ,by natka czy szczypior  rosły,a można jedynie spowodować ,przez nadmierną wilgoć pod okryciem,że pojawi się na roślinach mączniak [biały nalot ].
Zatem co ? Zatem metodę tę można zastosować najwcześniej na przełomie lutego i marca ,W dnie butelek wykonać kilka otworów,dla odprowadzenia nadmiaru pary wodnej.Obciążyć ,by wiatr nie porwał lekkich wszakże okryć.O ! - i to wymyśliła.
No - dobrze ,wcale nie dobrze.Jak patrzę przez okno i na termometr to zaczynam poważnie się obawiać  ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,oby nie "ruszyła " wegetacja ,bo to będzie tragiczne w skutkach.A człowiek potrafi,oj ! - potrafi  psuć.Ja - w swoim życiu doświadczyłam tego  niejednokrotnie. Ot! -   choćby  taki przykład.Zaraz po zakończeniu wojny  zatem w połowie lat 40 - tych w rzece Ner płynęła czysta woda.Jak bardzo była czysta [pierwszej klasy czystości ] świadczy fakt,że były w niej raki.W brudnej raków nigdy,przenigdy nie ma.Pamiętam jak z ojcem je łapaliśmy i tak to trwało przez kilka lat.Poza rakami były,co jest oczywistą oczywistością też ,ryby. A teraz ? A teraz pływają w Nerze stare opony skrzynki plastikowe i inne śmieci.A jak byłoby pięknie gdyby  nadal płynęła czysta woda i była w niej i fauna i flora  jaka być winna,Ale co tam rzeka ......................idziemy dalej w psuciu tego co nas otacza,Skończy się  to jednak tragicznie dla nas.
Przepraszam za ten kielich goryczy,ale właśnie kończę i przechodzę do sprawy działkowej,wszak w taką pogodę można tam rozłożyć leżak i się opalać.
A przesłanie o treści politycznej :

-Ilu aktualnie mamy w Rosji Żydów ? - pyta Putin Miedwiediewa ?
-  Pięć milionów .
- A jeżeli zezwolimy im wyjechać z kraju  to ilu zechce ?
- Dziesięć milionów.
J.Tuwim :
Z mowy obrońcy :
Co z tego ,panie prokuratorze,że  6  - ciu świadków widziało jak klient mój kradł ? Ja panu sprowadzę 60 -ciu świadków ,którzy tego nie widzieli.

W budzie jarmarcznej pokazuje się" kobieta z brodą " :mały chłopczyk chodzi miedzy ławkami  i zbiera datki od publiczności,
- Powiedz no mały,pyta jeden z widzów,ta kobieta z brodą to twoja matka ?
- Nie proszę pana ,to mój tatuś.

           i jeszcze ;
Wyjątek z opisu podróży :
........Bogaty Chińczyk, skazany na śmierć może wynająć sobie zastępce,który za pewnym wynagrodzeniem idzie pod katowski miecz.W ten sposób wielu biedaków zarabia sobie na życie.
12 minut.Już przybyło dnia o 12 minut.
A teraz co ? Może zacząć od końca,ale to dziwnie brzmi  "zacząć od końca ".
Ale przysłowia pozostaną na początku :

Najlepszy jest ten nauczyciel,który ucząc ,potrafi tchnąć przyjemność w dusze ucznia .[łacińskie ]
Światło lampy zależy od oleju,mądrość ucznia zależy od nauczyciela . [mongolskie ]

Obym tylko tym drugim przysłowiem nie narobiła sobie kłopotu,bo mogą poczuć się urażeni nauczyciele,niektórzy.

środa, 3 stycznia 2018

I jeszcze to ; Zapytał mnie ktoś czy można teraz poznać stopień owocowania w nadchodzącym sezonie ? Z pewnością nie,ale można stwierdzić ile pąków kwiatowych jest,jednak tylko na drzewach pestkowych,tj. wiśniach,śliwach brzoskwiniach,morelach itp.Pąki kwiatowe tym się  różnią od liściowych,że są wyraźnie zaokrąglone.Liściowe natomiast szpiczaste .
Podgrzewane bułeczki,lub upieczone tosty będą dłużej chrupiące i gorące ,jeżeli na dnie koszyczka położysz podwójnie  złożoną folię aluminiową.
Aby kromka chrupkiego  pieczywa  nie kruszyła się podczas smarowania masłem,podłóż pod  nią  drugą kromkę.
Zupa jest za tłusta ,a nie masz czasu na jej schłodzenie, by bez problemu zebrać zastygły na wierzchu tłuszcz,,?,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,połóż podwójnie złożony kawałek ręcznika papierowego na powierzchnię zupy i delikatnie go ściągnij.Wraz z nim  zbierzesz tłuszcz.
Sosy i zupy zagęszczane mąką ziemniaczaną powinny krótko się gotować,w przeciwnym razie znów będą rzadkie.
Aby na zupie  podanej w wazie nie zrobił się kożuch ,posyp ją z wierzchu kawałeczkami masła.
Aby rosół był klarowny,bardzo klarowny,włóż do niego wygotowaną wcześniej skorupkę jaja i pamiętaj,że nie powinien on się gotować,lecz tylko naciągać.Nasze babki nazywały to "mruganiem ".
Rosół z wołowiny ,czy drobiu będzie wyśmienity w smaku jeżeli dodasz do  niego kość,lub kości wołowe przyrumienione wcześniej nad płomieniem. 
Przyrumieniona cebula dodana do rosołu poprawia jego smak i zapach.To sprawa dobrze znana,ale mało znany jest sposób poprawiania go kawałkiem suchego żółtego sera.
I jeszcze o rosole :Mięso na rosół należy wkładać do zimnej wody.Im dłużej i wolniej się gotuje,tym jest bardziej esencjonalny.Pamiętaj też by gotować rosół bez przykrywania garnka.
Kostkę rosołową dodawaj pod koniec gotowania.Wrzucona do zimnej wody w znacznym stopniu traci smak.
J. Tuwim:
- Mężu ,wychodzę.
- A kiedy wracasz ?
- Co za kontrola ?Wrócę kiedy będę chciała !
- Dobrze ,kochanie ! Aby tylko  nie później.

I co dalej ? Może porad  c.d. ?

A  teraz - wiecie co ?,,,,,,,,,,,,,,,,,,,zacznę od końca.
Przesłanie polityczne ;
Kreml.Miedwiediew zarządza wybory.
- Kto jest za tym ,aby Władimir Putin po raz trzeci został prezydentem Rosji - proszę podnieść rękę do góry.Kto jest  przeciw - proszę podnieść  dwie ręce do góry mi ustawić się twarzą do ściany.
Przysłowia na dziś : takie sobie ;
Lepiej się wrócić,niż dalej w błąd iść.  [ polskie ]
Błąd lepiej poprawić,aniżeli bronić.[ polskie ]
Ucz się na własnych błędach ,ale nie próbuj stworzyć z nich podręcznika. [ rosyjskie ]
Świąteczna passa trwa,oj nie chce się pracować, nike chce.W końcu tygodnia znowu dwa dni świąteczne.W sobotę przyjeżdżają  Trzej Królowie.
A czemu było tylko  ich trzech ?  Bo każdy reprezentował jeden kontynent: Europę Afrykę i Azję.Pozostałe kontynenty nie były wtedy jeszcze znane.

niedziela, 31 grudnia 2017

Hurraaaaaaaaaaaaaa ,dnia przybyło o 5 minut,Hura !

LEPSZEGO NOWEGO ROKU ŻYCZY SWOIM CZYTELNIKOM CIOTKAMALINKA.
J. Tuwim.:
- Kobieta,rzekł pewien znawca tych stworzeń,w jednym tylko przypadku powie coś dobrego o drugiej kobiecie.-A mianowicie : aby zrobić na złość trzeciej.
Przesłanie polityczne :
Rozmawiają Putin z Obamą;.
- Obama : U mnie jest demokracja ,nie to co u ciebie.U mnie każdy o dowolnej porze może sobie wyjść na ulicę i krzyczeć " PRECZ Z OBAMĄ ."!
- Chwileczkę odpowiada Putin- U mnie też jest demokracja.U mnie też każdy o dowolnej porze może sobie wyjść na ulicę i krzyczeć" PRECZ Z OBAMĄ ."!


Wiem,wiem i rozumiem Waszą tęsknotę za działką ,Drodzy Moi Czytelnicy i w związku z tym mam następującą   propozycję :
Urządzamy ogródek na parapecie okiennym :
Będzie do tego potrzebna donica w kształcie misy,albo stary niepotrzebny gliniany  lub kamienny garnek,albo waza do zupy,albo coś co przyjdzie nam do głowy,że do tego się nadaje.I Uwaga ! - nie potrzeba się martwić jak w dnie zrobić otwór do odpływu wody.Otwór będzie zastępował keramzyt [ stosowany w budownictwie ],do zakupienia w sklepach ogrodniczych .Tego keramzytu winno być około 7 cm.Tam będzie zbierał się nadmiar wody.Do pełności nasypujemy piasek.Najlepiej kupić go w sklepie zoologicznym,bo tam jest czysty,a służy do wysypania w klatkach z ptakami.Piasek należy zwilżyć i do takiego włożyć ; po środku jedną bulwę selera,wokół kilka małych cebulek ,przy brzegu naczynia kilka korzeni pietruszki.Tylko pietruszkę wkładamy do prawie całej jej długości,natomiast seler i cebule tylko mocno wciskamy w wilgotny piasek.Połowa selera i cebul winna znajdować się  ponad powierzchnią piasku.Podlewamy,a właściwie zraszamy piasek systematycznie.Po 2,3 tygodniach winny ukazać się szczypior i natka pietruszki.Najdłużej czeka się na nać selera.To o czym napisałam nazywa się pędzeniem warzyw.Do pędzenia nie potrzeba ani ziemi, ani nawozów.Bo, pędzenie to korzystanie z tego co roślina zmagazynowała.
Wracam jeszcze na chwilę do wczorajszego tematu leczenia kaca.Zarzucono mi bowiem,że  wtedy nie ma się apetytu,nie chce się jeść.Ale ,sprawa wygląda tak :Skonsumowane białko przyspieszy spalenia alkoholu,zatem.................co kto woli.W związku z tym zaproponowałam to najbardziej lekkostrawne ,mięso drobiowe gotowane,które bez przypraw ,podane wyjęte  z rosołu jest mdłe i nie do przełknięcia przy kacu.Przyprawione i usmażone, o ! - to już co innego.
Tylko ,przypadkiem proszę nie wyciągać błędnych wniosków związanych z informacja o dodatniej temperaturze ,że....................że własnie mogę pojechać na działkę i prześwietlać drzewa i krzewy,to jest zrobić to czego wcześniej nie zrobiono.Absolutnie  NIE.,bo nie wiadomo,czy za kilka dni nie pojawi się mróz,a on bardzo zaszkodziłby ranom powstałym przy prześwietlaniu,opóźniając ich gojenie ,a niejednokrotnie także powstawaniu w tych miejscach martwicy.To już niedługo,niedługo jak będzie można wykazać się ,dla drzew ziarnkowych [jabłoń, grusza ] ZA DWA, DWA I PÓŁ MIESIĄCA.
Spytał mnie ktoś czemu wstawione do wazonu obcięte gałązki wiśni  i forsycji nie rozwinęły się,nie zakwitły.Stały ponad dwa tygodnie i nic ,a miały zdobić mieszkanie na Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok.W latach ubiegłych się rozwijały,a czemu w tym roku nie ?
Sprawa jest prostsza jakby się wydawało.W latach ubiegłych musiał być wcześniej mróz.Dopiero po przemrożeniu można liczyć na  zakwitanie gałązek.Jest to także dowód na to,że przyroda rządzi się swoimi prawami ,a te prawa to spoczynek zimowy,połączony z mrozem   i śniegiem o czym pisałam chyba wczoraj.Oj ! - niechby zima wreszcie się zdecydowała na przyjście ,bo jest potrzebna.
Nie było dotychczas takiej sytuacji by zimy nie było ,by nie było mrozu ani śniegu i przez trzy miesiące temperatura dodatnia,ale mam obawy co do tego jak zachowałyby się drzewa i krzewy,.........................czyżby nie zakwitły ?
Kierując się naturą nie można w żaden sposób zbłądzić.  [łacińskie ]
Nigdy czego innego nie mówi natura,a czego innego mądrość.  [łacińskie ]
Pierwszym prawem natury jest miłość do rodziców.  [łacińskie ] 
To już moje ostatnie w tym roku spotkanie z Państwem.Wybrałam  przysłowia "natura",ale przed tym taka jeszcze refleksja  ; Dwadzieścia minut po północy kończę 79 lat i rozpoczynam   80 -tkę. Przyjmę to z pokorą ,bo co mogę innego zrobić.Zbuntować się ? Ale to i tak niczego nie zmieni.Było gorzej,gdy rok temu po potrąceniu na pasach leżałam z miednicą w kawałkach,na szczęście po operacji,  na którą tylko dla tego lekarze zdecydowali się,że nie mam osteoporozy, i z połamanymi żebrami w ilości 8 sztuk.I to leżenie zakończyło się w marcu.  A potem nauka chodzenia i upór z jakim do tego podeszłam.Zatem  - dziś  dziękuję Panu  Bogu za wszystko i jestem szczęśliwa ,że po tylu tarapatach i przepowiedniach,że "być może wózek" jednak chodzę. Przepraszam za tę prywatę ,ale to takie moje  rozliczenie roku.