sobota, 13 stycznia 2018

Z maleńkim ,maluskim przesłaniem...................
Władze rosyjskie postanowiły Czukczom wydać dowody osobiste .
Do takich dowodów potrzeba zdjęć.Jedyny fotograf na Czukotce szybko się zmęczył i stwierdził,że i tak wszyscy jednakowo wyglądają i że wystarczy sfotografować jednego a wszystkim pozostałym zrobić odbitki z tego negatywu.Wszystko szło pięknie do momentu kiedy jeden z Czukczów zgłosił reklamację :
- To nie moje zdjęcie !
- No jakże nie  Twoje ? Twoje ! Twoja morda  !
- Morda moja,kufajka nie moja.
J. Tuwim :
Kugelszwanc oświadcza przyszłej teściowej,że prawdopodobnie ożeni się z jej córką.ale musi przed ślubem zobaczyć pannę całkiem nagą.
Kugelszwanc  - to świetna partia.Z kaprysami jego trzeba się liczyć..Postanowiono,że kiedy panna będzie się kąpać Kugelszwanc  będzie ją oglądał przez dziurkę od klucza.Tak też uczyniono.Po seansie Kugelszwanc oświadcza :
 Nie mogę jej wziąć.Ona ma za duży nos.
Woda i wszystko z nią związane zabrało mi tyle czasu,że  pozostaje już tylko pocieszyć się tym co wymyślił np J. Tuwim.A tak..................."poza protokołem " ,bez zastanowienia wybrałabym tamte czasy ze szklanymi opakowaniami i papierowymi torebkami i choć wielu rzeczy nie było które są teraz,wybrałabym tamte,bo tylko wtedy ziemniaki były przepyszne,a chleb ? ach ten chleb pachnący chlebem z chrupiącą skórką,że nie  wspomnę o wędlinach i o ogromnej soczystej szynce wędzonej,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,naprawdę wędzonej i o mleku,które sie po prostu zsiadało  a nie gorzkniało i o śmietanie ,którą nijak nie da się porównać do żadnej obecnej,bo też pasza jaką dostają obecnie krowy nie przypomina tamtej.Szybciej,szybciej,więcej,więcej................. to, to .
Pamiętam takie czasy gdy słowa plastik nie było. Nie było folii, torebki były tylko papierowe,a butelki,jak na butelki przystało szklane a w nich lemoniada,oranżada i sinalko.Nawet tabletki odliczano w aptece do papierowej małej torebeczki.Po mleko i śmietanę  [ była tylko na wagę ] szło się z własnymi naczyniami. To pomyślcie............co było w śmietniku ? To co  było to niczym obecnie na działce pryzma kompostowa,wszystko nadające się do zakopania.I problemu ze śmieciami nie było.Wyrzucało się je do śmietnika przykrytego ogromną klapą w której była mała klapa.Przez nią to wysypywało się  śmieci z wiadra.Duża klapa była otwierana tylko wtedy gdy przyjeżdżał rolnik z pobliskiej wsi i widłami przerzucał zawartość na wóz.To- dla nas dzieci była sensacja nie lada ,bo na podwórku stal prawdziwy,żywy koń.
Skąd te obostrzenia,czemu ta ostrożność ? Zapytał mnie ktoś, czemu SMOG  ? Przecież przed laty  z każdego komina  unosił się dym,Teraz "kominy milczą " ,więc o co chodzi ? Chodzi o to,że w chwili obecnej jeden komin potrafi zniszczyć,zatruć zaszkodzić w ogromnej mierze  ,jak  100 kominów  onegdaj, bo onegdaj czym innym palono.Nie oponami,nie plastikiem itp.Ponad to samochodów było mało,bardzo mało ,a one też maja swój udział w zatruwaniu środowiska.Podobnie z wodą.Poprzez glebę,czy bezpośrednio do akwenów wodnych przedostają się szkodliwe,nie znane przed laty chorobotwórcze,rakotwórcze substancje.
W związku z tym życie teraz wygląda inaczej,stąd ta ostrożność i wymagane działania.
Abym nie zapomniała,tak jak wczoraj,czy przed wczoraj..................o wodzie.Tak,tak,porada o wodzie.A co można radzić,co związane jest z wodą ? myślą tak niektórzy z Państwa.A w wodzie,tak jak i w innych spożywanych artykułach  "czai się chemia ".
Najzdrowiej jest używać wody mineralnej pochodzącej z głębszych warstw ,z czystych źródeł.Jeżeli czy to do kawy,czy herbaty używamy tzw.kranówki to oczywiście nie otrujemy się ,ale  należy mieć świadomość,że mogą w  niej [ w minimalnym w prawdzie stopniu ] znajdować się szkodliwe substancje,które  w prawdzie"wybywają " wraz z parą wodną,stąd porada ,by woda gotowała się przez 5 minut.Niektóre jednak opadają na dno .........................i z tej przyczyny nie należy podgrzewać,czy ponownie gotować wody już raz gotowanej.Lepiej wylać i wlać nową.Przynajmniej raz w miesiącu zagotować w czajniku wodę z octem ,by oczyścić jego ścianki z nalotu,przeważnie pochodzenia wapiennego ,ale także i innych składników,
 tego jak mówimy kamienia.
Nie bez znaczenia jest też  posiadanie wysokiej klasy filtra do wody.
Toż to pora obiadowa - prawie,ale..................

Nie szukaj pomocy od ludzi,którzy bawią się pięknymi słowami.  [ hausa ]
Pomagaj innym,a bieda cię ominie.  [ azerskie  ].
Pomóż sobie ,a Bóg pomoże tobie.  [ angielskie,francuskie ].

A teraz.....................porad kilka :.....................


piątek, 12 stycznia 2018

Drób pieczony na grillu będzie bardziej soczysty , jeśli przedtem skropisz go sokiem z cytryny.

Podczas pieczenia  kury na grillu,czy w piekarniku dobrze jest posmarować ją pędzlem maczanym w piwie,wtedy skórka przyrumieni się na złoty kolor i będzie chrupiąca .Metoda ta sprawdza się również przy pieczeniu drobiu mrożonego.Lepszy efekt uzyskuje się stosując piwo ciemne i słodkie.Sprawdziłam!

Pierś z kury czy kurczaka to odwieczny dylemat,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,by nie było suche.
Jeśli namoczysz je w maślance na 3 godziny będzie wyjątkowo delikatne i smaczne,a przed pieczeniem nasmaruj je białkiem  wymieszanym z przyprawą do drobiu,ewentualnie jakąś kom pozycją z ziół i przypraw wg,własnego uznania,Mięso będzie cudownie soczyste.

I jeszcze o drobiu ;

Kaczka wyjątkowo zyska na smaku jeżeli w czasie pieczenia  posmarujesz ją KILKA  RAZY miodem,

Skóra pieczonej gęsi i kaczki będzie  cudownie chrupać jeżeli na kwadrans przed wyjęciem z piekarnika spryskasz ją lodowatą wodą,Lodowata woda to taka  do której wrzucisz kostki lodu i przetrzymasz ją w lodówce na pół godziny przed użyciem.

Potrawa z dziczyzny i dzikiego drobiu będzie wyjątkowo smaczna i delikatna,jeżeli zalejesz mięso maślanką i naczynie wstawisz na noc do lodówki.

Pamiętaj aby drób był zawsze całkowicie dopieczony,a na pewno unikniesz salmonelli.

A teraz-  jak to o tej porze ,trochę kulinarnych porad,
I coś z lekkim ,leciuteńkim podtekstem politycznym :

Czukcza łowi ryby nad brzegiem Oceanu Lodowatego,Wynurza się amerykańska łódź podwodna i marynarz pyta :
- Rosjanie byli ?
- Nie.
Odpłynęli,Po chwili wynurza się rosyjska łódź podwodna i marynarz pyta:
-Amerykanie byli ?
- Tak.
- Gdzie popłynęli  ?
-Na północny wschód.
- Nie popisujcie się tu,tylko ręką pokażcie.
J. Tuwim :
Do kancelarii szpitala wojskowego wchodzi młodziutka ,urocza panienka i zwraca się do dyżurnej siostry :
- Chciałabym zobaczyć się z porucznikiem T-
- Tylko krewni maja dostęp do porucznika T.
- Jestem jego kuzynką !...
- Bardzo mi przyjemnie,Jestem jego matką !
Dla poprawienia nastroju,bo i pogoda fatalna,nie wiem jak u Was ,Drodzy moi Czytelnicy,ale u mnie tj. w łodzi w dzielnicy Bałuty,na Żubardziu ,przy ul.Kasprzaka pod nr 68 jest ciemno ,zimno i próbował nawet padać śnieg ,ale mu się to nie udało.Jestem jednak dobrej myśli jak chodzi o pogodę,tylko o pogodę,bo wyż wisi już w powietrzu,bo wskazuje na to barometr.
Ale przecież nie o tym miałam pisać. Miałam zaproponować coś dla rozweselania :..............................
Pustka jakby ktoś wypompował powietrze,jak długo,jak długo jeszcze ?
To obrazuje mój stan ducha,ale żyć trzeba ,zatem przysłowia :

Jakie ziarenko kto sieje,taki owoc uzyska.  [indyjskie ]
Nie wyśmiewaj małego ziarenka - pewnego dnia będzie ono drzewem palmowym.  [indyjskie ]

środa, 10 stycznia 2018

Pręty i szpikulce  z rożna,grilla,służące do nadziewania mięsa,dobrze będzie przed użyciem,przed pieczeniem nasmarować olejem.Dzięki temu  łatwiej  potem zdjąć z nich  mięso.

Podroby takie jak wątroba albo nerki będą wyjątkowo delikatne jak namoczysz je w mleku,a jeszcze lepiej w soku pomidorowym.

Mięso na mielone kotlety będzie bardziej soczyste i luźniejsze jeżeli zamiast bułki namoczonej w mleku dodasz chałki ,lub rogala namoczonego w mleku i dobrze z mleka odciśniętemu,bo  zaraz pragnę zaproponować dodanie do mięsa nieco wody mineralnej gazowanej.

Siateczkę na wędzące przeznaczonej do gotowania należy palcami nieco poluźnić,żeby nie przywarły do niej kawałki mięsa,Do wody w której wędzonka będzie się parzyła,nie gotowała dla poprawienia smaku,zdecydowanego poprawienia, należy dodać całe,obrane cebule,licząc jedną dużą na jeden kg, wędzonki.

Ozór cielęcy,wieprzowy lub wołowy łatwiej jest obrać ze skórki,gdy po ugotowaniu natychmiast wyjmiemy go z wrzątku i włożymy do zimnej wody na kilka minut.

Przy kupowaniu drobiu  [ także dzikiego ptactwa ] zwracaj uwagę  na następujące rzeczy : nogi winny być elastyczne,mostek miękki, a pierś mięsista  ,pełna i jasna.

Do przygotowania drobiu nie nadaje się drewniana deska ,ponieważ trudno potem jej chropowatą powierzchnie doczyścić ,a w drewnie pozostają bakterie i  najbardziej zdradliwa salmonella.
To - już tylko porad kilka ,porad kulinarnych.O działce nie piszę bo nie ma tam co robić,bo czas ku temu absolutnie niestosowny,można więcej popsuć jak naprawić,co najwyżej zaglądać tam w celu ewentualnego poprawienia czegoś co np,porwał wiatr.
U Czukczów odbywa się zebranie  polityczno-uświadamiające na temat :"Amierikańskij imperializm ." Przyjechał lektor ,wygłosił odpowiednią prelekcję,na zakończenie zebrania zachęca uczestników do zabrania głosu. W końcu jeden Czukcza podnosi rękę.
- No proszę,wypowiedzcie się obywatelu - zachęca lektor.
- Amerikańcy to wrednije  imperjalisty !
- O ,dobrze,bardzo dobrze - ucieszył się lektor - proszę kontynuujcie !
- Amerikańcy to wrednije imperialisty ! - powtórzył Czukcza.
-No to już mówiliście,może nieco rozwińcie temat - podpowiada lektor.
- Czukcza ze zwieszona głową myśli,myśli,aż w końcu wypalił:
- Amerikańcy wrednyje imperjalisty, Alaskę kupili,Czukotki nie kupili  !!!
J. Tuwim :
Ale nerwus z tego Pinkelesa !
- Dlaczego  ?
- Widziałem go wczoraj na peronie.Spóźnił się na pociąg o kwadrans,a krzyczał jakby się spóźnił o godzinę.

i........................
Byś swemu psu i nogę uciął,przecież on za tobą pójdzie.  ['polskie ]
Dla tego kto zbłądził ,szczekanie psa jest milsze od śpiewu słowika.  [tureckie ]
Kopnięty pies nie wyje tak jak jego serce.  [abisyńskie ]

Ponieważ wczoraj nie było ani dowcipów J. Tuwima,ani innych ,dziś pozwolę sobie przytoczyć je na początku,choć mnie z pewnością nie rozśmieszą,ale przecież nie wszystkim jest smutno.

wtorek, 9 stycznia 2018

Pieczeń winna być polewana wodą lub rosołem w trakcie pieczenia,by nie była sucha,ale nigdy zimną.Od zimnego płynu mięso robi się  twarde.

A co zrobić by skórka na pieczeni  była rumiana i błyszcząca ?  Stanie się tak wówczas jak podlejesz mięso kilka razy piwem,a pod koniec pieczenia posmarujesz miodem.

Nie przechowuj surowego mięsa w zafoliowanych opakowaniach,lecz od razu  po przyniesieniu ze sklepu wyjmij z plastiku,nasmaruj olejem jadalnym i włóż do lodówki.W ten sposób daje się przechować przez 3 dni.

A - oto sposób by parówki nie pękały  podczas podgrzewania : Do naczynia w którym chcesz je podgrzać wlej wodę,zagotuj,potem wlej trochę mleka i włóż parówki i trzymaj na małym ogniu,nie dopuszczając do zagotowania.

Jeżeli  podczas pieczenia posypiesz kiełbasę odrobinką cukru będzie bardzo smaczna i chrupiąca.

I to teraz koniec naszego dzisiejszego spotkania.
No - może porad kilka,ale przed tym sprostowanie w informacji :oczywiście winno być pies,i co to powodują nerwy i smutek.
Wczoraj wieczorem odszedł ode mnie mój pie,.takich pożegnań nikomu nie życzę.

Głośny smutek daleko dzwoni . [polskie]
Nie wart radości,kto smutku nie doznał.  polskie]
Nie depcz po piętach smutkowi,bo może się odwrócić.  [ wschodnie ]
Smutek jest drzewem,a jego owocami łzy. [greckie ]
Bezmyślnych uwalnia od smutku czas,mądrych -  logika .[greckie ]

I -  to tyle na co dziś mnie stać.

poniedziałek, 8 stycznia 2018

Przesłanie o treści politycznej [ nieco ].
Władimir Putin przeczytał właśnie bajkę o śpiącej królewnie.Zamyślił się i z pewnym wahaniem udał na  Plac Czerwony,
-  Nie darowałbym sobie,gdybym nie spróbował - wyszeptał przekraczając próg mauzoleum.
J .Tuwim :
Pięcioletni smyk zgubił w tłumie ojca,beczy,szuka,wreszcie zwraca się do policjanta :
- Czy pan czasem nike widział  jednego pana bez takiego chłopczyka jak ja ?
Czas na porad kilka :
Często po świątecznych  dniach coś zostaje.Jeżeli jest to sos pieczeniowy ,to napełnij nim pojemniczki na lód i zamroź.Gdy kostki zamarzną  wyjmij je i owiń każdą oddzielnie folia aluminiową.W ten sposób możesz  nimi dysponować w późniejszym czasie dodając odpowiednią ilość kostek.

Został ci podsuszony żółty ser ? możesz go przeznaczyć do sporządzenia sosu do spaghetti .
Stop ser na maśle,ewentualnie dodaj cebuli i rozprowadź go śmietaną.Pychotka.

Gdy masz za mało sosu ,możesz jego ilość powiększyć dodając śmietanę ..............albo piwo.
Piwo nadaje się szczególnie do pieczeni wołowej i wieprzowej.

Twarda wołowina lub twardy drób będzie miękki ,gdy przed pieczeniem natrzesz je oliwa zmieszaną z koniakiem,winiakiem,brandy,albo whisky.

Aby mięso dało się pokroić w cienkie plastry ,maszynką do krojenia należy je wstawić na kilkanaście minut do zamrażalnika.  Dotyczy to mięsa zarówno surowego jak i  pieczonego.
A jeżeli słoneczna pogoda Was skusi ,Drodzy Moi Czytelnicy i porwie na działkę,to n ie róbcie tak głupstw ; nie koście trawników,zaraz trawę  położy mróz. A wiosną ? a wiosną trzeba będzie ją wygrabić,wyszarpać solidnie .Z resztą ,nie będzie to trudne,bo będzie sucha.Zwie się ten zabieg "odfilcowaniem " ,bo zdejmując ten niby filc dopuszcza się powietrza do korzeni.Zatem,żadne koszenie teraz,bo teraz jest ona okryciem korzeni.Nic też nie obcinamy ,nie wycinamy ,nie prześwietlamy ,chyba że jakież gałązki połamane.
Jeżeli zdecydowaliśmy dokarmiać ptaki to czynimy to nadal.Nie wolno przerwać dokarmiania ,bo jest to równoznaczne  z ich śmiercią.
A czy pojechać na działkę ? Pojechać,bo przysłowie mówi że "pańskie oko konia tuczy ."

A jeżeli wszystko i na działce i w domu zrobione,to proponuję dokarmić rodzinę witaminową,bardzo witaminową surówką.
Jej składniki są typowo wiosenne:
1 główkę sałaty po opłukaniu i  podsuszeniu należy porwać na kawałki ,pół zielonego ogórka pokroić w kostkę i 2 pęczki rzodkiewek pokroić w plasterki, pęczek szczypioru posiekać.A teraz ...................sprawa dość istotna ; Wszystkie składniki należy wymieszać z sobą tuż przed podaniem,by po posoleniu nie "puściły soku ",by nie zdążyły go puścić i w tym celu proponuję przygotować składniki wcześniej ,ale oddzielnie .Jak dzwonek do drzwi,dopiero wtedy je mieszamy ,dodajemy najpierw  kilka łyżek oliwy ,lub oleju [koniecznie najpierw,bo tłuszcz zapobiegnie oddawaniu  soku] ,dopiero teraz sól i cukier i kto lubi ocet balsamiczny,ale spróbujcie najpierw bez octu.
Tyle pięknych przysłów związanych z Nowym Rokiem,że grzechem byłoby ich nie przytoczyć  :
A gdy w drzewach zamrą sroki,zmarzną rzeki i potoki ,słonko z naszych ócz odchodzi,potem  Nowy Rok się rodzi.  [polskie ]

Jeżeli chodzi o słonko,to wcale  nie odchodzi. Dnia przybyło już 15 minut.

Kiedy Nowy Rok nastaje,styczeń dobrze mrozi,gospodarz łuczywa łupie i drwa z lasu wozi.  [polskie]

Oj !- z tym lasem i wożeniem drew,to akurat nie wozi ich gospodarz.

Kiedy przyjdzie Nowy Rok,już ku wiośnie bliski krok.  [polskie]