sobota, 6 października 2018

J. Tuwim :
- Co dałeś za to ubranie -
- Trzysta złotych.
- Strasznie drogo !
- Ale na raty.
- Na raty ? Za bezcen !
PEONIE [ PIWONIE ]
====================
To byliny mogące rosnąć wiele lat w tym samym miejscu,należy tylko intensywnie je dokarmiać.Mają duże  pachnące kwiaty w białym,różowym lub ciemnoczerwonym kolorze. kwitną w maju i czerwcu.Bardzo niedawno opisywałam ten gatunek,ale nie wiem czy  informowałam o tym,że już można także mieć peonie o kwiatach żółtych.
ŚLAZY  :
===========
To zupełnie nie wymagające rośliny.Łatwe w uprawie ,a tak pięknie kwitnące. Występują w kolorach biały i różowym i ładnie pachną.Jak u wielu  bylin ,po usunięciu przekwitłych części,automatycznie przedłuża się okres kwitnienia i tak jak u wszystkich bylin obcina się je tuż przy ziemi,późną jesienią.
I jeszcze jedna bylina ,dobrze znana to :.....................
No właśnie !  Sprawdza się to co mówili moi słuchacze :   " Nie pytaj jej ,bo jak zacznie tłumaczyć,to do rana stąd nie wyjdziemy."
Na temat kreta miałam napisać 3 zdania i co ?
A dziś przecież ma  być c.d. bylin.Zatem :...................
Jest rada,choć od razu przyznam : będzie trochę pracy !  Starszy trawnik należy po podcięciu szpadlem ,miejsce po miejscu podcinając rolować.Jak już dojdzie się do końca ,to odsłoni się goła gleba.To na nią należy  położyć siatkę,na siatkę rozwinąć trawę ,dobrze udeptać i przez kilka dni podlewać by trawnik ponownie się ukorzenił.
Ale - Uwaga !  To nie praca na teraz.To praca na wiosnę lub początek lata.Wtedy jest najintensywniejsza wegetacja i wtedy najszybciej ponownie się ukorzeni.
"Ale co z tym kretem "? pytali jednak słuchacze na moich kursach .
Odpowiadali także często sobie sami .................."Najlepiej się z nim pogodzić."
To też jest metoda,ale ...................na obecnie uprawianych działkach największym problemem jest usypywanie przez kreta kopców na trawnikach.Trawniki ,to nie tylko część rekreacyjna na działce,to także ozdoba.Działkowcy dbają by ładnie wyglądały.
Onegdaj już o tym pisałam,ale z miłości do kreta,krecika co chciał mieć spodenki z kieszonkami  - powtórzę.
Przed założeniem trawnika ,należy na przygotowaną do siewu trawy  glebę rozłożyć siatkę.Jest taka w sklepach ogrodniczych.Gdy nasiona skiełkują,gdy zwiążą się korzenie traw z siatką,żaden kret nie zdoła tam usypać kopca.
A co z resztą działki ? Jest wiele roślin których korzeni bardzo nie lubi kret,choćby CESARSKA KORONA . Będzie te miejsca omijał szerokim łukiem.Ona mu po prostu brzydko pachnie i co do tego to z kretem się zgadzamy.
Przez siatkę pod trawnikiem i pewne rośliny,których kret nie lubi będzie zmuszony taką działkę opuścić.Znaleźć sobie inny rejon.I tak to metodą bezkrwawą kreta można się pozbyć............................oby tylko potem nie żałować!
No dobrze ,powie ktoś ,ale ja już mam trawnik na którym mi bardzo zależy i niech sobie będzie ten kret na mojej działce ,ale nie na trawniku.
Na to także jest rada:...........................
Z kretem jest tak,że dobrze gdy on jest,bo dzięki niemu nie ma najprzeróżniejszych szkodników,na które trafia w swoich wędrówkach podziemnych, a nawet skutecznie    niszczy wszystkie myszowate żyjące pod ziemią.Że nie wspomnę o TURKUCIU  PODJADKU ! ........................... to jest dopiero szkodnik wysokiej klasy. A zawsze jest wtedy na działce gdy nie ma krata ,jego największego wroga ! Tak w ogóle ,to człowiek jest winien temu jeżeli jakieś zwierzęta występują pod postacią plagi.Przyroda dba o równowagę  , a człowiek często ją zakłóca.Ale co z tym kretem?.............................
Nie ! -na takie pytania odpowiadać nie będę,a chodzi o to jak zniszczyć [zabić ] kreta.
W czasie  moich wykładów często takowe  padały  ,ale sformułowane bardziej delikatnie,bardziej subtelnie................"Jak się pozbyć kreta ?".Wówczas odpowiadałam pytaniem na pytanie."A gdzie ten kret ryje w sypialni,czy w stołowym,a może w kuchni ?"
Na działce,oczywiście .Ja pytałam dalej."Kto na tej działce był pierwszy,kret czy my,kto do kogo przyszedł ?" To jednak nie zadowalało słuchaczy.Kret przeszkadza,kreta trzeba się pozbyć !!!.A jakież z sali padały porady.........................ot choćby taka  :  "Wkładać pod kretowiny pęki włosów ,wsypać tam sól,wlać naftę itp." Wyobraźnia ludzka nie zna granic.Wszelkie przeszkody kret ominie  i wybuduje kopce w innych miejscach.A już najbardziej spokojna jestem o te metodę z włosami bo ich na głowach ludzkich coraz mniej.

Zatem co z tym kretem ?
Oszustwem jest ukrywanie oszustwa .  [chińskie  ]
Kto drugiego chce oszukać,bywa często najbardziej oszukany.  [polskie ]

Te przysłowia -  na okoliczność aktualnej sytuacji w Kraju !

piątek, 5 października 2018

No ! - ta bylina na kwiat cięty się nie nadaje.Po ścięciu bardzo szybko  więdnie,choć znam osobę która natychmiast wstawia je do plastikowego niewielkiego pojemnika i tak przewozi do domu.Zdobią pomieszczenie 5,6 dni.To niewiele,ale jak ktoś kocha ŁUBIN  ?
                                                                                                             ==========
Jest byliną mało wymagającą .Urośnie wszędzie.Pięknie wygląda gdy jest sam na wyznaczonym miejscu o kształcie np.kola.Jego kwiaty występują w kolorach,Uwaga !  ; białym ,żółtym,czerwonym,niebieskim,granatowym.Często tez spotyka się kwiaty dwubarwne.
Tak kolorowej barwnej plamy na działce,tylko można pozazdrościć.
Pewnej osobie zaproponowałam by w niewielkiej odległości od piaskownicy posadził z trzech stron te rośliny.Z trzech= bo z jednej strony jest wejście.Pięknie zasłaniają piasek w nieładzie i porozrzucane foremni.
I - to  tylko tyle na dziś.Może jutro uda mi się nadrobić zaległości.
O ! - nie.Nie zakończę tematu,bo w moim spisie jest jeszcze sporo bylin.
Zatem dziś np.  RDESTY
                        =========
 Ze względu na swój, jednak zupełnie inny  pokrój, niespotykany kształt,no może prawie nie spotykany kształt kwiatów ma wielu swoich zwolenników.
A kwitnienie w zależności od odmiany ma miejsce od czerwca do września.Zakwita  w kłosach lub w wiechach w kolorze różowym lub czerwonym.Ma także  urokliwe liście i  do tego wszystkiego jest zupełnie nie wymagający co do gleby i nawożenia.Potrzebuje tylko obfitego podlewania w czasie kwitnienia.
I wiecie co ?  - jego kwiaty jak żadne inne ładnie i niespotykanie się prezentują w ikebanie,zatem można go uprawiać na kwiat cięty.
Szalona miłość jest jak ból zęba : nie daje chwili spokoju.   [francuskie ]
Oj ! - tak,tak.
Choć na chwile,ale może uda mi się  zakończyć temat   b y l i n y .
Przed tym tylko jeszcze odpowiem pewnej osobie na pytanie :........................"Jak i czym nawozić przechowywane w zimie pelargonie "  ?   A NICZYM  !!!.
Zimą pelargonie nie rosną,zimą odpoczywają.Wegetacja ustaje ,a i podlewanie powinno być znacznie ograniczone.Ale ...................już od początku marca i owszem i podlewa się częściej  i można  rozpocząć nawożenie .Najlepiej nawozem specjalistycznym...........do nawożenia pelargonii.

środa, 3 października 2018

Niestety ,nie mogę się powstrzymać .W związku z tym podaję,że właśnie dziś jest smutna rocznica jak padło Powstanie Warszawskie,bo jak to już wcześniej bywało ,sprzymierzeni wypieli się na nas.A obiecywano,obiecywano pomoc,..............."Tyko rozpocznijcie ".
I jeżeli jest gdzieś jakaś sprawiedliwość,to kara za grzechy polityczne jest stokrotna !
Delikatne,subtelne i wcześnie kwitnące są  OMIEGI .
                                                                    ============
Mają kwiaty żółtego koloru.Są bardzo podobne do margerytek,tyle tylko,że są żółte również w swoich środkach.Jak wiele żółtych kwiatów działają pozytywnie na człowieka .Pomimo swojej delikatności nadają się na kwiat cięty,a że zakwitają już w maju gdy jeszcze tęsknimy po zimie do żywych kwiatów, chętnie są przeznaczane do pomieszczeń, szczególnie  z ciemnymi meblami.
I nie należy żałować,że się je obcięło bo to ciecie spowoduje ponowne kwitnienie.No - nie należy tylko ścinać przy samej ziemi.Przy ziemi ścina się je jesienią.
KRWAWNIKI.
================
Okres kwitnienia krwawników ,podobnie jak wcześniej omawianych  przywrotników  trwa od czerwca do sierpnia i na tym koniec podobieństw.Rozrastają się i są dość wysokie.Kwiaty ich żółtego lub białego koloru zgrupowane są w baldachach,albo w baldachogronach.Po kwitnieniu  należy usuwać przekwitłe kwiatostany ,by nie dopuścić do samosiewów.Cechą charakterystyczną jest ostry zapach rośliny.Jest dość popularna ,ale wymaga okrycia  na zimę.
Byliny skromne w swoim wyglądzie,niziutkie,drobniutkie ,to : PRZYWROTNIKI.
                                                                                                      ===================
Mają owłosione liście i żółte kwiatki.Kwiatki są kulistego kształtu i zakwitają pęczkami.
Kwitną od czerwca do sierpnia,zatem dość długo.
W pierwszym przysłowiu jest stwierdzenie,że .............."lenistwo głodzi ",a ja mam przykład,że lenistwo może zatruć człowieka,może być trucizną.
W pewnym roku szara pleśń na truskawkach niszczyła duży procent plonu.Kto nie wykonał oprysków zapobiegawczych,które to jak powszechnie wiadomo należy wykonać w czasie kwitnienia,nie plonowania nie miał pożytku ze swoich truskawek.Pewna osoba z mojego ogrodu działkowego poirytowana do maksimum poprosiła mnie : "Podaj mi nazwę tego preparatu na truskawki." Wzbraniałam sie,tłumaczyłam,że go teraz nie może użyć,bo karencja itd.itd.Nie chciał słuchać."Ty mi nic nie tłumacz,ty mi podaj tylko jego nazwę".Za tydzień dowiedziałam się od jego sąsiada ......................."Ale pomógł ten preparat,truskawki przestały mu  pleśnieć".Za dwa tygodnie dowiedziałam się ,że jego wnuczka jest w szpitalu .....................zatrucie pokarmowe.A za następny tydzień dowiedziałam się,że jego syn przekopał zagonek z truskawkami ,by ojciec nie miał możliwości już nikomu zaszkodzić owocami z trucizną i nawet skomentował to tak :..............."Daj głupiemu nóż,a wyrżnie pół gminy.

Zatem - jeżeli wśród informacji ogrodniczych znajdą się inne ................jak to ostatnio miało,zaznaczam,miało miejsce,to może warto je przeczytać  ?
W nawiązaniu do wybranych na dzień dzisiejszy przysłów  :
Onegdaj będąc na wczasach nad polskim Morzem,pewna wycieczka z centralnej Polski ,której byłam uczestniczką odwiedziła rybaków i oglądała połów.Był obfity.Wywiązała się dyskusja i w pewnym momencie jeden z rybaków zaproponował nagrodę największej ryby osobie która zaśpiewa ich Hymn.Znałam go,ale czekałam na propozycje innych osób,bo może to nie ten  hymn o którym ja myślę ? Zapadła cisza ! Nie mając nic do stracenia zaśpiewałam ........................"Hej żeglarzu żegluj że,całą nockę po morzu.....................".A że znałam wszystkie strofki zaśpiewałam do końca.Ryby dostałam dwie.I co ?  opłaca się wiedzieć ?
Mądrość karmi ,lenistwo  głodzi.  [mongolskie ]
Tylko głupiec na każdą mysz ma osobnego kota.  [ hiszpańskie ]

wtorek, 2 października 2018

J. Tuwim :
- To straszne,doprawdy straszne,że człowiek tak postawiony,znalazł się nagle,w takim położeniu,
że musi  siedzieć !
Rosną na wielu działkach ,to : NAPARSTNICE.
                                            ===================
Właściwie,to nie są byliny,to rośliny dwuletnie,to jest takie,które w pierwszym roku zawiązują rozetę liści ,a dopiero w następnym kwitną,ale ponieważ występują z tzw. samosiewów,często są mylnie traktowane jak byliny.Kwiaty o lejkowatym kształcie występują we wszystkich kolorach.Wycięcie kwiatostanów przekwitłych powoduje ponowne kwitnienie jeszcze w danym sezonie.
Ale........................to prawie nie jest znane  uprawiającym te rośliny działkowcom,że są to rośliny lecznicze,niestety .........................TRUJĄCE.
No  ! - nie wiem czy polecać tę bylinę.Ma ciekawy wygląd ,bowiem jej długie kłosy kwiatów są w kolorze - w różnych odcieniach niebieskiego.Okres kwitnienia trwa  od  lipca do września.Po kwitnieniu brzydko wygląda i z tego powodu kwiatostany winny być ścięte.Podobnie jak u innych bylin całe rośliny  likwiduje się wraz z nadejściem jesieni.
To :.......................TOJADY ......................ROŚLINY TRUJĄCE.
                           =========
 Nie powinny rosnąć na działkach gdzie przebywają małe dzieci i różne domowe zwierzęta.
Te  byliny znajduje wielu zwolenników ,choć nie z powodu kwiatów.Z powodu srebrzystoszarych pachnących liści. To : BYLICE.
                                                            ============
Dorastają do znacznej wysokości i w związku z tym mogą stanowić tło   dla niższych i  ozdobnych z kwiatów roślin.Ich skromność zawarta w szarości nie przyćmi innych  bylin.
Bylice kwitną swoimi skromnymi kwiatkami od sierpnia do października.Późną jesienią ścina się całe rośliny tuż przy ziemi.
Pod koniec sierpnia 1939 r. została odsłonięta Warszawska Syrenka - godło  stolicy.Do tej rzeźby pozowała mądra, skromna ,dzielna ,utalentowana patriotka,studentka Krystyna .To ona jest autorką piosenki powstańczej .............."Hej chłopcy,bagnet na broń "................i co ? i zginęła w drugim dniu powstania,a w piątym zdolny poeta Kamil Baczyński.Poza tym, wielu  inteligentnych młodych ludzi.O tym nie należy zapominać !

A teraz samo życie,coś praktycznego ,coś do uprawy na działce.
Gdy wróg staje u progu,kobieta,też powinna walczyć.  [ukraińskie ]

I walczyła,nie jedna kobieta walczyła - choćby w Powstaniu Warszawskim.Ileż zginęło dobrych,mądrych i wykształconych kobiet.Na tle takich dzielnych Polek jawi mi się głupiutka kochanka Hitlera Ewa Braun.Gdy wybuchło powstanie  w Polsce ,ten diabelski ,niepoprawny marzyciel  stwierdził "Polakom to ktoś powinien mordy obić "!
Gdyby głupiutka ,infantylna Ewa spytała go :.................."A czemu ?".to być może wiedzielibyśmy czemu,choć to teraz już nie jest istotne. No - cóż ,kobieta,kobiecie nierówna.
I pozwólcie jeszcze na pewne refleksje dotyczące 1939 r.

poniedziałek, 1 października 2018

J.Tuwim ;
- Sara,czy ty wiesz,ze nasza Micia jest w ciąży ?
-Ładna historia !
- Może od tego lokatora co u nas mieszka ?
- Co ty gadasz ,on przecież ma oddzielne łóżko.
- No, mógł przecież wyjść z łóżka .....
- A jak już nawet wyszedł, to co ? Przecież między jego łóżkiem a jaj jest parawan. !
- On mógł  przecież odsunąć parawan......
- No,chyba to jedno ....
BARSZCZ.
============
Nazwa równie krótka jak opis tej byliny.To długotrwałe rośliny,mogące rosnąć w jednym miejscu nawet do 10 lat.Jej kwiaty w kolorach białym lub różowych zebrane są  w długich kłosach.Wymaga obcięcia po kwitnieniu  tuż przy ziemi.Czy polecam tę bylinę ?  Polecam.A czy posadziłabym ją na swojej działce ? Niekoniecznie......................a to z powodu jej pochodzenia.
ASTRY
========
To duża bardzo duża  grupa.To rośliny o najprzeróżniejszych kolorach kwiatów wielkościach i kształtach.Gdybym miała je opisać,to opisałabym tak :  Są podobne do margerytek ,a ich płatki występują w  odcieniach niebieskiego i czerwonego.Wszystkie mają żółte środki.Cała grupa astrów  potrzebuje regularnego podlewania w okresie kwitnienia szczególnie.A kwitnienie ma miejsce w sierpniu ,aż do października.Po kwitnieniu usuwa się  to co przekwitło,a na koniec także całe rośliny.Warto zdecydować się na te byliny,bo kwitną wówczas ,gdy inne już kwitnienie zakończyły.
ORLIKI.
=========
To bardzo ozdobna bylina.Kwiaty jej mają barwę od  białego i niebieskiego poczynając ,do żółtego  i czerwonego.Czy może być coś bardziej kolorowe jak taka kępa orlików w tylu kolorach.Bo jak już uprawiać ,to sadząc wszystkie kolory.Kwiaty są lejkowatego kształtu.
Jest tylko pewien przymus.Coś co spełnić należy ! Natychmiast ścinać przekwitłe kwiatostany, by nie dopuścić do samosiewów,albowiem ,albowiem te rośliny nie powtórzą cech rośliny macierzystej.Wszystko co przypadkiem pojawiłoby się z samosiewów należy potraktować jak chwast.Po przekwitnieniu wszystkie  orliki należy ściąć tuż przy samej ziemi. Kwitnienie ich trwa przez  maju i czerwiec.
BYLINY OGRODOWE ................te najpiękniejsze,i te najłatwiejsze w uprawie.to :..............................
Czucie i wiara silniej mówi do  mnie,niż mędrca szkiełko i oko.  [ polskie]
Oczywiście,że polskie to przysłowie,a nawet od wielkiego Wieszcza A.Mickiewicza.
Ale - kto Go jeszcze czyta ? Tak jak niewielu polaków interesuje historia.I niechby interesowała choćby ta najnowsza.
1 października 1939 r.  ustały walki na Westerplatte.Dowódca polskich  wojsk dzielnie broniących tego ostatniego skrawka  ziemi polskiej musiał podpisać kapitulację. I choć świetnie znał niemiecki ,wszystko co należało powiedzieć w tych okolicznościach powiedział po polsku.Zapytany czemu tak czyni odparł,że 1 września zapomniał,zupełnie zapomniał języka niemieckiego.