sobota, 17 maja 2014

Uwaga  - to bardzo ważne!!!!!!!!!!!!!!!!!!! .Metalowych półmisków i innych naczyń metalowych nie nakrywaj folią aluminiową p r z e n i g d y ab nie uaktywniły się związki chemiczne,które spowodują iz potrawy nabiorą metalicznego smaku !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

piątek, 16 maja 2014

Czy to dobrze że pada ? Oj obrodzą  zboża i ziemniaki.Zawiązują się też owoce na drzewach i właśnie teraz potrzebują wody,ale jeżeli mamy na działce odmiany podatne na choroby grzybowe,to myśle,że ten deszcz spowoduje rozwój chorób.Może zatem jak przestanie padać oprysk Sylitem lubTopsinem.???????????/ Zdecydowanie może zaszkodzić ten deszcz wczesnym tryskawkom,szczególnie jeżeli nie wykonano trzech oprysków zapobiegawczych w  okresie kwitnienia.Ucierpią też rośliny ozdobne,które właśnie teraz maja całkowicie rozwiniete kwiaty.Gdyby jednak pokusić się i wyliczyć procentowo ile jest za padaniem ,a ile przeciw,byłoby to 85 - do 15 tu.
Pomidory,pomidory.Czy wiecie że jeszcze w latach 50 tych uważano,że powodują zachorowalnośc na raka,a zawarty w nich likopen zabija komórki rakowe.Przestrzegam tylko przed sparzaniem skórki nie myjąc ich wcześniej zimną wodą.A dlaczego tak ? otóż dla tego że ewentualne pozostałości po opryskach znajdujace sie na skórce przy pękaniu jej dostają się do miąższu .A co do likopenu to jest go więcej w przetworach pomidorowych jak w samych pomidorach:np soku,zupie ,sosie itp

wtorek, 13 maja 2014

Ślimaki ślimaki  im więcej deszczu tym więcej ślimaków!A może poprowować  powalczyć z nimi metodą najbezpieczniejsza tj przez wyłapywanie.W kilku miejscach działki [4,5 miejsc] wyłożyć kawałki jakiegoś grubego sukna np .koca lub pledu.Winno byc to mokre.Im grubsza szmata ,tym wilgoć trzyma dłużej.Ślimaki żerują w nocy.Gdy słońce wschodzi chowaja sie w najwilgotniejsze co jest w pobliżu,a my w dzięń'"obieramy'" szmaty ze ślimaków,wrzucając je  do naczynia z wodą i proszkiem do prania i ok ,już nie wyjdą.
Niebawem zakwitną peonię.Sa to roślinybardzo żarłoczne.Bez obfitego nawożenia kwitnąc nie będa,ale  czasem nie kwitną bo są zbyt głęboko posadzone ,albo rosną zbyt blisko drzew owocowych.Nie lubią tego bardzo.Ulegają też chorobie grzybowej o nazwie szara pleśń ,a wygląda to tak : pędy z pąkami kwiatowymi  pokrywają się szarym nalotem i więdną.Powstawaniu tej choroby sprzyja obcinanie liści i kładzenie ich na roślinę by dobrze przezimowały.Peoni niczym się nie okrywa.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

niedziela, 11 maja 2014

A czy wiesz że nieprzyjemne zapachy z kuchni wygoni skutecznie i natychmiastowo mała łyżeczka mielonej kawy wysypana da gorącą płytę kuchenną.
Czy wiesz,że ...............stal szlachetna i mosiądz będą lśnić gdy przetrzesz je szmatką umoczona w papce sporządzonej z soli i octu a po wyschnięciu  tylko suchą miękka szmatką.Jest to o wiele 
taniej jak przeznaczone do tego celu preparaty.
Do Dareczka i innych hodowcow pomidorów.Kochani ! czasem pytacie samych siebie czemu  te chorują a tamte nie? Czemu te padły a tamte nie ? otóż ............................ podatność na choroby jest uzależniona od odmiany.Cechą genetyczna jednych jest łatwa zapadalność innych nie ,ale jeszcze to co jest istotne i dotyczy wszystkich odmian w okresie wzrostu to uwaga !!!!!!!!!!!!!!!!lepiej by miały za sucho jak za mokro.No - nie dotyczy to okresu plonowania,wówczas podlewamy obficie by plon miał sie z czego wygudować,ale lepiej przed południem jak po.Z malinowym pozdrowieńiem Wasza CM.