środa, 16 maja 2018

Przenoszenie ciecia na czas lata lub jesieni ma na celu ochronę drzew przed chorobami pochodzenia grzybowego.W okresie chłodnej i wilgotnej pogody,zatem od późnej jesieni do maja włącznie  [ nie zawsze maj jest taki jak w tym roku] grzyby chorobotwórcze  rozwijają się na korze i  drewnie  i w tych sprzyjających  dla  nich ,bo wilgotnych warunkach wytwarzają zarodniki ,,które kiełkują szczególnie w miejscach podatnych na infekcję to jest w pęknięciach kory po mrozie w ranach po cieciu i w małych rankach po opadłych liściach.
Najbardziej narażone na infekcję są drzewa pestkowe i dla tego  ZALECA SIĘ JE CIĄĆ LATEM. po zerwaniu owoców,a nie na przedwiośniu - w okresie największego zagrożenia infekcją. Ot ! - i tak to człowiek nauczył się omijać niepowodzenia.
To tyle na dziś - tytułem wstępu do tematu o letnim cieciu.C. d.  niebawem i proszę się nie obawiać,.................zdążycie Drodzy Moi  Czytelnicy,zdążycie wyciąć,uciąć, to co trzeba.Teraz i tak nie ,bo zapowiadane są deszcze a i owocowania jeszcze nie ma.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz