wtorek, 6 listopada 2018

Dość pilne ,to co mam do przypomnienia ,zatem na początku  o przekopywaniu gleby w miejscach gdzie w przyszłym roku mają być uprawiane warzywa.Do kopania przystępuje się wówczas gdy gleba nie jest zbyt mokra.Nie może się mazać,nie może przyklejać się do szpadla,bo przekopywanie zbyt mokrej gleby psuje jej strukturę,że nie wspomnę o tym,że jest o wiele trudniejsze.Jesień jest czasem w którym wykonuje się przekopywanie i nawożenie ..Doskonałym nawozem może być zgromadzony przez cały okres wegetacji kompost.Można także posypać po wierzchu [ przed kopaniem ] nawóz  mineralny do nawożenia roślin,do nawożenia warzyw jesienią.Podobnie jak to robi się w części sadowniczej,rozsypując  w  przybliżeniu około 1 garści na  10 m.2.
O tym jak należy kopać by zakopać to co zakopać chcemy pisałam stosunkowo niedawno,zatem przypomnę tylko,że nie przewraca się nabranej skiby w tym miejscu  z którego została pobrana,a o jedno miejsce wcześniej.Po prostu należy odkopać rowek ,ale ziemię z tego rowka nie usypuje się pod nogi,a przed sobą.W powstały rowek nakłada nawóz organiczny  który zostanie przykryty następną skibą.Z uporem godniejszym lepszej sprawy ,systematycznie o tym piszę by uchronić Państwa od błędnego kopania.Czasem działkowcy podglądają oraczy jak na polu roztrząsają,rozrzucają obornik,po czym wkraczają na takie pole z pługiem.No ! -ale my  mamy szpadel  [ po polsku,łopata prosta,szpadel ,to nazwa niemiecka tego narzędzia ].
Rozsypując np. kompost po powierzchni ,by go zakopać ,robi się to o wiele trudniej i nigdy dokładnie zakopany  nie będzie,A tylko dokładnie zakopany ,schowany ,spełni swoje zadanie.Rozpadnie się do wiosny i będzie pokarmem dla roślin ,bo w odpowiednim kształcie.
Ale jeżeli jest to czas wapnowania gleby,a ten czas  winien mieć miejsce co 4 jesienie.Co 4 jesień stosuje się wapno, to .......................

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz