środa, 11 lipca 2018

Spotykane można  dość często na działkach liliowce  pochodzą od gatunku : liliowiec czerwonawy.
Ich równowąskie liście tworzą kępy górujące nad innymi  ozdobnymi roślinami.Kwiaty są przeważnie koloru  pomarańczowego z czarnymi pylnikami.Kwitną przez lipiec i sierpień i wówczas same pędy kwiatowe  osiągają wysokość 1 m.Podobny,ale o połowę niższy jest liliowiec żółty. Urządzając grządkę z liliowców proponuję te wyższe potraktować jako tło dla niższych,a warto się potrudzić bo niezwykle ciekawie to wygląda,a jeżeli dodam,że przez to uzyskujemy przedłużone kwitnienie,bo żółte mają swoje apogeum w czerwcu i  jeszcze  dodam,że one pachną ,  mają przepiękny  cytrynowy zapach..
I proszę nie wydymać warg,że co tam liliowce......................każdy je ma,A czy każdy ma mieszańce ich odznaczające się zróżnicowaną wysokością nie przekraczającą jednak 80 cm. i do tego ich kwiaty w niezwykle ciepłych barwach od jasnocytrynowych przez  morelowe, pomarańczowe,szkarłatne na ciemnobrązowych skończywszy.I co jest dla tych mieszańców normą kwitną  niezwykle obficie ,a kwitnienie jest rozciągnięte w czasie   i trwa od  maja do września.
Dodam do tego pochodu pochwał,że liliowce są wyjątkowo odporne na niesprzyjające warunki glebowe i klimatyczne.Odpowiada im każda gleba i każde stanowisko,mogą rosnąć w cieniu ,półcieniu i w słońcu.SĄ NIEPRZECIĘTNIE DŁUGOWIECZNE i z tej przyczyny poleciłam je pewnej działkowiczce ,która nie rozumiała tego,że jednak niektóre rośliny wymagają przesadzania,rozsadzania,odmładzania i patrząc na moją działkę stwierdzała :"O ! - ja to kiedyś miałam ".
Rozmnażanie ich jest równie łatwe jak uprawa.Można je dzielić i sadzić od wiosny do jesieni, niemniej najlepszym czasem jest sierpień i wrzesień. Można je sadzić rzędem o czym wspomniałam na początku,lub w grupach na trawniku obrzeżonych kamieniami [ piękny to widok],a także przy oczkach wodnych.Biorąc pod uwagę to,że silnie się rozrastają sadzi się je w odstępach : niskie 40x40 cm. wysokie 60 X 60 cm.A jak sikę rozrosną to chwasty  nie mają szans.Pielenie jest zbyteczne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz