poniedziałek, 27 listopada 2017

PIETRUSZKA,tak jak i inne baldaszkowate [sposób kwitnienia ] jest bardzo wrażliwa na zanieczyszczenie gleby.Jakie zanieczyszczenie - spytacie być może ?Zanieczyszczenie powstaje wtedy gdy baldaszkowate [pietruszka, koper, marchew,buraczki ] rosną w niej przez wiele lat,nawet przy przestrzeganiu zmianowania. Ta wrażliwość jest nieco zróżnicowana jak chodzi o  całą grupę .Najbardziej wrażliwe to : pietruszka i koper..A wygląda to tak : Niebawem po siewie rośliny więdną.Najpierw początek,potem środek,potem koniec rzędu.Rośliny, 
a konkretnie ich korzenie opanowuje choroba,bo zawarte w glebie substancje ,które kiedyś do tej gleby  wydzieliła rosnąca tam np. pietruszka  zabijają młodą ,nową słabą.
Tak samo jest z koprem.Czy zauważyliście,że  tam gdzie sam się wysiał ,tam jest zdrowy.Posiany w rzędzie niestety nie.W rzędzie choroba ma możliwość "przechodzenia" z jednej rośliny na drugą.Często wysiewa się pietruszkę,dla uzyskania zielonej natki.A -  wiecie,że pietruszka naciowa nie jest tak wrażliwa jak korzeniowa na zanieczyszczoną,na zmęczoną glebę jak  nazywają to fachowcy ogrodnicy.Reasumując ,podobnie jest z rybami .W bardzo  czystej wodzie żyją pstrągi,  [ 1  kl. czystości] dla karpi już nie musi taka  być.
Ale wracając do terminu siewu pietruszki korzeniowej,to podobnie jak marchew winna być wysiewana jak najwcześniej wiosną,albo w grudniu.Natomiast - naciowa ma dwa terminy siewu.Jest to kwiecień lub sierpień.
Pietruszka i jej korzeń i natka [ szczególnie natka ]są bardzo zdrowe.Nauczyłam kogoś jeść natkę dodawaną do zupy.Po prostu siekałam ją tak mocno,tak maleńkie były odrobiny jej,że nijak nie udawało się "udekorować nią brzegów talerza."

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz