poniedziałek, 5 lutego 2018

KSZTAŁT KORONY.................. to zależy o jakim drzewie owocowym mówimy,ponieważ wszystkie ziarnkowe [ jabłoń,grusza ] winny mieć koronę kształtu wrzecionowego tj. przewodnik i od niego odchodzące pod kątem 90 stopni boczne konary.Im bardziej odchylone pod przewodnika tym lepiej,tym więcej na nich owoców,bo krążące soki z łatwością zatrzymują się przy pąkach owoconośnych ,nie wracają do korzeni,czekają sobie,grzecznie czekają aż z pąka zrobi się kwiat i z kwiatu owoc.A jak" strzelają" w górę ,to o wiele trudniej pozostać sokom w takiej pionowej pozycji.Naszym zadaniem jest kształtowanie takich właśnie koron,już wtedy gdy pędy boczne wyrastają od przewodnika i są miękkie zielone,nie zdrewniałe.Należy wtedy przywiązać do takich pędów jakieś obciążenia ,albo odciągając  " ile się da "  i przywiązać do podstawy pnia.Oczywiście po pewnym czasie należy uwolnić ,ukształtowane już prawidłowo pędy od sznurków.
Prześwietlenie koron typu wrzecionowego polega na usunięciu jakiejś gałęzi .Obcina się tuż przy miejscu z którego wyrasta,nie pozostawiając żadnych końcówek,bo przez takie końcówki drzewo może zachorować [ najpierw w tym miejscu ] na próchnicę.Pracę należy tak wykonać ,by patrząc z pewnej odległości nie było widać miejsca obcięcia.
Ale uwaga ! przed przystąpieniem do prześwietlania należy dobrze rozważyć tę decyzję ,bo jeżeli myślicie, Drodzy moi Czytelnicy,że to spowoduje lepsze plonowanie ,to................akurat nie.Przez jeden sezon lub dwa drzewo będzie pracowało na odbudowanie tego,co zdaniem tego drzewa zniszczył człowiek.Mizerne plonowanie to niekoniecznie kształt korony,to mogą być choroby,szkodniki,stanowisko tj. miejsce w jakim rośnie drzewo itp.
A ja przez 40 lat pracy na działce zaobserwowałam,że działkowcy najchętniej wykonują prace
prześwietlające ....................Oj ! - lubią,bardzo lubią ciąć i lubią podlewać.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz