wtorek, 13 stycznia 2015

Chrzan pospolity jest najstarszą przyprawą polskiej kuchni i rośliną leczniczą
=========================================================
Chrzan pochodzi z Europy wschodniej i jest uprawiamy od ponad 2000  lat.Jest rośliną wieloletnią wytwarzającą mięsisty korzeń.To co powoduje ,że jest ostry w smaku i drażniący oczy to glikozyd siarkocyjanowy.Ale uwaga ..............jest bogaty w vit,C i związki mineralne,takie jak:potas,wapń, magnez,żelazo i fosfor.
Chrzan rozmnaża się wegetatywnie tj ........nie z nasion,pobierając sadzonki grubości i długości ołówka .Wykopane jesienią przechowuje się w wilgotnym piasku do wiosny.Sadzi się płytko i poziomo ,szerszym końcem ku górze.ALE KOCHANI ,NIECH WAM NIE PRZYJDZIE DO GŁOWY TEGO ZROBIĆ ,GDZIEŚ TAM NA DZIAŁCE,bo chrzan jest gorszy od perzu,W niedługim czasie obejmie we władanie całą działkę.ALE JA CHCE MIEĆ CHRZAN, powiedział mi ktoś .............zatem poradziłam ,by wykopał dół do  1 m. głębokości,brzegi obłożył podwójnie złożoną papą,,by  chrzan nie mógł "pomaszerować gdzie chce"............a...chce iść  na lewo i na prawo........ a tu szlaban........i zmuszony jest rosnąć tylko w wyznaczonym miejscu. To wyznaczone miejsce należy  wypełnić dobrą ziemią.Wiem że jest to pracochłonne , ale inaczej się nie da,no chyba że chcemy mieć działkę "do chrzanu".Korzenie jego pobiera się jesienią ...........te grubsze ,uzupełnia ewentualnie jakąś porcją lepszej ziemi [corocznie] i nawozem . W kuchni liście i korzenie maja wielorakie zastosowanie,ot choćby do kwaszenia  czy  marynowania ogórków a a także utarte korzenie jako dodatek do mięsa,wędliny i tłustej ryby.W chwili obecnej można kupić utarty chrzan i tylko go doprawić do smaku.We wcześniejszych postach podawałam kilka sposobów podawania chrzanu ,dziś jeszcze taki...........tuż przed podaniem,niewielka [tylko na teraz] porcja.........2 łyżki tartego chrzanu,2 łyżki majonezu,1 łyżeczka miodu............pycha.

Na dworze Jagiellonów podawano chrzan w ogromnych ilościach ,z buraczkami,z jabłkami i zawsze z miodem,czasem też dodawano przetarte ugotowane na twardo żółtka jaj Mięs jadano dużo ,i całe szczęście że z chrzanem ,bo pomagał w trawieniu oszczędzając nieco wątrobę,|Mięsa były raczej tłuste.,Ale, co mieli jadać jak,w tamtym czasie Europa nie znała jeszcze ziemniaków.Zamiast ziemniaków ,jako dodatek do mięs była podawana pieczona rzepa..........brrrrrrrrr,okropieństwo.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz